Od początku kwietnia w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu oglądać można wystawę zdjęć z okazji „30-lecia Państwowej Straży Pożarnej na ziemi elbląskiej”. Współpraca „Światowida” i Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Elblągu zwieńczona będzie finisażem, na który zapraszamy 6 maja (piątek).
Wystawa prezentuje wydarzenia i ludzi, którzy tworzyli Państwową Straż Pożarną w Elblągu przez ostatnie trzydzieści lat. Ich wspólną służbę zarówno zawodową, jak i społeczną. Ostatnie lata to również czas, w którym swoje miejsce w ramach regulacji prawnych znalazła Ochotnicza Straż Pożarna, organizacja społeczna na bazie, której powstała wcześniej Zawodowa Straż Pożarna, a w dzisiejszych realiach Państwowa Straż Pożarna. Wszystkie zdjęcia zostały zebrane przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu.
Cieszę się, że w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu możemy podziwiać wystawę, która uchwyciła strażaków w działaniu, pokazuje, jak są wyszkoleni i jak szybką, profesjonalną i skuteczną pomoc niosą bliźniemu. W dobie języka obrazkowego, niezliczonej ilości zdjęć i filmów taka wystawa nabiera jeszcze większej wartości. Na wielu zdjęciach widać, że strażacy po przybyciu na miejsce sprawnie i szybko przystępują do działania. Dlatego też, w naszej świadomości zostają sceny zarejestrowane podczas wielkich pożarów, powodzi czy innych katastrof ukazujących strażaków w akcji – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid” w Elblągu.
Polscy strażacy są dziś uznawanymi na całym świecie specjalistami z dziedziny ratownictwa, co potwierdza mnogość misji ratowniczych i humanitarnych. Zawód strażaka ma w Polsce wielowiekową tradycję i niezmiennie cieszy się powszechnym szacunkiem, który to szacunek i zaufanie budowano przez wiele pokoleń strażaków.
Zawód, który wybraliśmy, to rodzaj misji, prawdziwe życiowe powołanie. Służba wymaga od nas strażaków specjalnych predyspozycji zarówno fizycznych, jak i psychicznych, a także fachowej i wciąż pogłębianej wiedzy. Tylko wartościowi strażacy pod względem moralnym, intelektualnym i fachowym mogą wywierać we wszelkich przejawach życia i działalności naszej służby doniosły i dodatni wpływ na dalsze kształtowanie się naszej formacji. Formacji, jaką jest Państwowa Straż Pożarna – mówi mł.bryg. Łukasz Kochan, komendant KMSP w Elblągu.
Wystawa „30-lecie Państwowej Straży Pożarnej na ziemi elbląskiej” prezentowana jest na I i II piętrze Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Zachęcamy do zwiedzania w godzinach otwarcia CSE „Światowid” w Elblągu.
Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu
Czyli po 1945 i aż do 1992 nie było straży pożarnych. Za 10 lat dowiemy się, że twórcą straży pożarnej w Polsce jest żełenski i straż działa od końca lutego 2022.
Przecież w latach 1945 - 1989 (do sierpnia) nie było Polski. Jak nowi ideolodzy ustalili były tylko polskojęzyczne organizacje, a służący lub pracujący w nich ludzie byli współpracownikami okupanta sowieckiego. Stąd wszystko co dobre powstało dopiero po tym sierpniu 1989 roku, a więc też i Straż Pożarna.
Antek głosi wyjątkową prawdę. I na to poszło 40 mln zł by kaznodzieja ptaszek głosił prawdę, że Elbląg założyli Ukraińcy. Taka jest oto Antkowa siczowa prawda.