Wtorek, 26.11.2024, Imieniny: Konrad, Leonard, Sylwester
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Połowa dużych firm chce zatrudnić pracowników z Ukrainy. Głównie gastronomia, hotele, branża budowlana i przemysł

10.04.2022, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Połowa dużych firm chce zatrudnić pracowników z Ukrainy. Głównie gastronomia, hotele, branża budowlana i przemysł
Fot. pixabay.com/ELG21

Niemal połowa dużych przedsiębiorstw chce zatrudnić obywateli Ukrainy, którzy znaleźli się w Polsce z powodu inwazji na swój kraju – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad przy współpracy z Instytutem Badań Pollster. Pracodawcy zamierzają zaoferować im również kursy przygotowujące do pracy, szkolenia podnoszące kwalifikacje, a także wsparcie w znalezieniu zakwaterowania.

 

Już około dwa i pół miliona obywateli Ukrainy znalazło w Polsce schronienie przed wojną. Wraz z przedłużającymi się rosyjskimi atakami, coraz pilniejszą potrzebą staje znalezienie zatrudnienia, które pozwoli na utrzymanie się w naszym kraju.

 

Z przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Instytutem Badań Pollster sondażu wynika, że jedna czwarta firm planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy, którzy znaleźli się w Polsce z powodu wojny. Blisko 25 proc. z nich utworzy dodatkowe stanowiska w ramach wsparcia osób z Ukrainy, a 10 proc. będzie zarówno tworzyć dodatkowe stanowiska, jak i starać się zaproponować dotychczasowe wakaty. Według danych z badania 38 proc. wszystkich firm zaproponuje pracownikom z Ukrainy do 5 miejsc pracy, blisko 15 proc. zaproponuje od 5 do 10 stanowisk, a ponad 5 proc. – od 10 do 50 stanowisk.

 

Najczęściej, bo w niemal połowie przypadków, możliwość zatrudnienia pracowników z Ukrainy wyrażają duże przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 250 pracowników. Najwięcej miejsc pracy dla sąsiadów zza wschodniej granicy znajdzie się w sektorze gastronomii i hotelarstwa (47 proc.), budownictwie (33 proc.) i przemyśle (30 proc.), choć około 15 proc. firm z branży IT oraz finansowej i ubezpieczeniowej również zamierza otworzyć swoje drzwi dla pracowników z Ukrainy, którzy są w Polsce z powodu wojny.

 

Sześć na dziesięć badanych firm zadeklarowało, że oferowane stanowiska dotyczą pracowników fizycznych bez wymaganych kwalifikacji, 40 proc. to miejsca pracy dla wykwalifikowanych pracowników fizycznych i techników. Około 10 proc. widzi możliwość zatrudnienia Ukraińców w na stanowiskach specjalistów i inżynierów.

Z powyższych liczb wynika, że większość oferowanych miejsc pracy dotyczy branży i stanowisk, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy ani dużego doświadczenia, a co za tym idzie, długiego czasu wdrożenia. Pozwalają więc na znalezienie w szybkim tempie doraźnego zajęcia. Nie oznacza to jednak, że inne miejsca pracy się nie pojawią. Już teraz obserwujemy zainteresowanie pracodawców pracownikami władającymi językiem ukraińskim na stanowiska w działach HR czy takich, które wymagają bezpośredniego kontaktu z klientami, którzy nie mówią płynnie po polsku. Zatem, nawet jeśli obecnie dostępna praca może być poniżej kwalifikacji kandydatów, to sprawdzi się jako tymczasowe rozwiązanie w momencie największej niepewności i pozwoli na szukanie innego zajęcia

 

– komentuje Mateusz Żydek z Instytutu Badawczego Randstad.

 

Pracodawcy zatrudniający pracowników z Ukrainy stoją przed sporym wyzwaniem. W większości przypadków muszą zapewnić ukraińskiej kadrze nie tylko pracę, ale również specjalne szkolenia, które pozwolą obsadzać ich na bardziej specjalistycznych stanowiskach. Dlatego pracodawcy stawiają przede wszystkim na specjalne programy wdrażające przygotowujące pracowników do podjęcia pracy w danej firmie (49 proc. wskazań). Poza tym ważnym elementem wsparcia mogą być także planowane przez pracodawców szkolenia podnoszące kwalifikacje pracowników oraz ich rodzin (39 proc. wskazań), a także pomoc w zakwaterowaniu (30 proc. wskazań). Dodatkową pomocą są też finansowe dotacje dla rodzin (13 proc.). Część pracodawców dostrzega też konieczność tworzenia pracownikom odpowiednich warunków (np. poprzez organizację opieki nad dziećmi), dzięki którym będą mogli wykonywać swoje obowiązki w nowym miejscu pracy oraz wsparcie w nauce języka polskiego.


Randstad
 

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +7
    ~ Poszukujacy
    Niedziela, 10.04

    No ba , skorzystają na tym płacąc mniej a Polacy za granicę, aby zatrudnic się u obcych , tradycja , nas ceny, kredyty wycyckają do poziomu biedy ,

  2. 2
    +7
    ~ Tak jest
    Niedziela, 10.04

    Oni do nas a my dalej

  3. 3
    --3
    ~ Janusz
    Niedziela, 10.04

    Zapraszamy

  4. 4
    +3
    ~ Gdzie sztab kryzysowy ?!
    Niedziela, 10.04

    Sztab kryzysowy w Elbląagu śpi a powinien już powinien stać na baczność, żle się dzieje na granicy: https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/rosja-grozi-polsce-w-kaliningradzie-odbyly-sie-cwiczenia-rosyjskiej-armii/4d5sc1x?utm_source=fpfakt&utm_medium=social&utm_campaign=fanpage&fbclid=IwAR04coJiu-TTmT_UgpJVqf2hQMTdLySqulzW__2LFklSFkL6Z_8u_BjT938

  5. 5
    +9
    ~ mk
    Niedziela, 10.04

    czyli chodzi przesiedlenie. Pytanie kto wprowadzi się na ich ziemie ?

  6. 6
    +10
    ~ bynio
    Niedziela, 10.04

    DO GAROW U GESLEROWEJ NA 1/3 ETATU NIE PLACAC PODATKOW W POLSCE NO BO OFICJALNIE 1/3 TO SCIEMIA TO PRAWIE PRACA NA CZARNO DOSTANA TROCHE POD STOLEM BOGATY KRAJ MUSI MIEC PODATNIKOW BOGATYCH PODATNIKOW A POLSKA ICH NIE MA OD 100 LAT PRAWIE KAZDY KOMBINUJE OSZUKOJE A JAK NIE TO WYJEDZIE NO DOBRZE MAMY 2 MILIONY UCHODZCOW WOJENNYCH ALE Z POLSKI TYLKO OD OSTATNICH 40 LAT UCIEKLO NA BANICJE 6 MILIONOW JAK NIE WIECEJ MLODYCH ZDOLNYCH CI CO MIELI PLACIC PODATKI A MY TERAZ ROZDAJEMY OSOBOM CO NIGDY NIE PLACILI PODATKOW W POLSCE KTO TO MA PLACIC...............................

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3522479534149