9 zwolnionych pracowników pogotowia socjalnego, po pierwszej likwidacji instytucji, postanowiło w sądzie domagać się przywrócenia do pracy. Wyroki w tych sprawach nadal nie zapadły. W marcu tego roku jednak pogotowie zamknięto po raz drugi. Czy to przyśpieszy postępowania?
Elbląskie pogotowie socjalne, a wraz z nim również izba wytrzeźwień, nie funkcjonuje od 2 lat. W nocy z 31 marca na 1 kwietnia 2020 roku pracownicy placówki, wyznaczonej na miejsce kwarantanny osób bezdomnych, odmówili przyjęcia mężczyzny z podejrzeniem zakażenia koronawirusem i zagrozili, że opuszczą miejsce pracy, jeśli zostanie on tam przywieziony. Reakcja władz Miasta była błyskawiczna i stanowcza. Dwa tygodnie później radni, na wniosek prezydenta, podjęli stosowną uchwałę i instytucja została zamknięta. Na tym sprawa się jednak nie zakończyła.
9 zwolnionych pracowników pogotowia socjalnego skierowało sprawę do elbląskiego sądu.
Do Sądu Rejonowego w Elblągu wpłynęło 9 spraw przeciwko Pogotowiu Socjalnemu w Elblągu. Powodowie w pozwach domagali się uznania wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne, a w przypadku upływu okresu wypowiedzenia przed rozstrzygnięciem sprawy – przywrócenia do pracy na dotychczasowych warunkach. W treści pozwów wskazali, że jako przyczynę wypowiedzenia umowy podano likwidację pracodawcy w związku z uchwałą Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 16.04.2020 r. w sprawie likwidacji jednostki budżetowej – Pogotowie Socjalne z siedzibą w Elblągu. W ocenie powodów wypowiedzenia były niezasadne, gdyż rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Warmińsko- Mazurskiego z dnia 07.05.2020 r. stwierdzono nieważność uchwały Rady Miejskiej w Elblągu
- informuje sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu.
Sprawa nadal nie doczekała się rozstrzygnięcia, sąd czekał na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego. Przypomnijmy. Uchwałę elbląskich radnych w sprawie likwidacji pogotowia z 2020 r. unieważnił wojewoda warmińsko-mazurski, motywując to brakiem konsultacji ze związkami zawodowymi. Od tej decyzji Miasto odwołało się najpierw do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, a później Naczelnego Sądu Administracyjnego. Obie instancje ją podtrzymały, wyrok NSA w tej sprawie poznaliśmy na początku tego roku. Ostatecznie więc rada miasta w marcu przyjęła kolejną uchwałę i po raz drugi zlikwidowano pogotowie socjalne w Elblągu.
Czy to wpłynęło na postępowania toczące się w sądzie?
Wszystkie sprawy były zawieszone w oczekiwaniu na nadesłanie akt z Naczelnego Sądu Administracyjnego. W dniu 25 marca 2022 r. w jednej ze spraw wydano postanowienie o podjęciu zawieszonego postępowania i o połączeniu do wspólnego rozpoznania i rozstrzygnięcia w czterech innych sprawach, jednocześnie zobowiązując strony do złożenia pism przygotowawczych. Połączono również pięć innych spraw. Dalsze czynności we wskazanych sprawach zostaną podjęte stosownie do stanowiska stron, zawartego w pismach przygotowawczych
- informuje Tomasz Koronowski.
1% lub jak kto woli 18 głosowy ze swoją świtą niech teraz zapłaci . Brawo pracownicy. Jarek tak trzymaj.
Pracownicy nie gęsi i swój język mają!
Pamiętacie akcje wprowadzaną przez UM o dzwięcznej nazwie, jak w tytule postu ? Elbląg jest bezpieczny według UM, według "Wielkiego Ptraka na motorku ", tu się nic nie dzieje, żadnych rozbojów, włamań, pobic i wszyscy trzeżwi w kościele siedzą grzecznie , wprost idealne miasto. Nic dodać , nic ując , więc i żłobek dla ptaka nie potrzebny, ot co.
Widzę że nie tylko w Radzie są analfabeci.. Proponuję posłuchać na nagraniu z Sesji Rady miasta tego co przeczytałem z raportu Mechanizmu Prewencji po kontroli tych pracowników. Po tym audycie wszyscy powinni być zwolnieni dyscyplinarnie za brud jaki tam panował. Panie Tołwiński czy może znalazł Pan czas na lekturę i dalej będzie Pan opowiadał takie kocopałki jak dotąd ? Bezpieczny stał się ten nasz Elbląg bo magicznie okazało się się że liczba pijanych spadła z 4000 tyś w 2015 do 400 zdaniem Michała Missana i powiedzmy 1000 jak szacuję ja. Nie ma znaczenia czy spadem nastąpił o 75 czy 90 procent - to chyba największy skokowy spadek interwencji i zapewne rekord w skali Polski a może i całej Europy. I za taki spadek warto wypić....
No cóż tylko kilka osób w Radzie Miasta miało rozum i zdrowy rozsądek głosując w tej sprawie. No cóż a o ilu sprawach jeszcze nie wiemy?
A może Wazelina w imieniu milczących notabli oceni 1 % swojego pana
Czyli wszystko zgodnie z planem, miasto zamiast wydawać rocznie 1,5 mln zł na utrzymanie Izby zapłaci pracownikom 200 tys. zł odszkodowania i temat zamknięty.
O i wazelina już jest
Napisz mocny 1% czyli 18 głosów.
To radny "lokalny celebryta" niezależny nic a nic im nie pomógł? A taki był nastawiony na mediację i pomoc, a może zajął się już swoim NE 2.0 / co widać na fb /?