Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, a także 80 rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, 15 marca w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu została otwarta wystawa o żołnierzu niezłomnym gen. Tadeuszu Bieńkowiczu ps. "Rączy".
Wystawa poświęcona jest postaci Tadeusza Bieńkowicza ps. „Rączy", kawalera Orderu Virtuti Militari żołnierza zgrupowania „Krysi" w 77 pp. AK, który w brawurowej akcji dokonał odbicia więźniów w Lidzie. Ekspozycja składa się z 24 wielkoformatowych plansz, ukazujących szlak bojowy i życie żołnierza, który swoje życie poświęcił służbie dla ojczyzny.
"Rączy" był aktywnym świadkiem historii, który w piękny i interesujący sposób opowiadał o swoich doświadczeniach znajdując odbiorców szczególnie wśród młodych ludzi. Generał Bieńkowicz całym swoim życiem dawał świadectwo wyznawanych wartości i etosu żołnierza polskiego.
Podczas uroczystości dla żołnierzy AK oraz osób szczególnie zasłużonych w kultywowaniu pamięci o Polskim Podziemiu Niepodległościowym, zostały wręczone okolicznościowe medale, będące wspólnym projektem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Stowarzyszenia im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. Odznaczenie otrzymali kpt. Jadwiga Łubniewska ps. „Jagoda" - łączniczka i sanitariuszka 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej oraz Marco Cocchieri, za bezinteresowne wsparcie żołnierzy Polskiego Podziemia Niepodległościowego w ramach akcji „Obiady dla Bohaterów".
Zaprezentowana została także pamiątkowa wpinka wydana z okazji 80 rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową oraz książka autorstwa Artura Rosnera, będąca uzupełnieniem wystawy o Generale Bieńkowiczu. Prezentowana ekspozycja powstała przy współpracy Stowarzyszenia im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, gdańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Projekt został objęty Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Stulecie Odzyskania Niepodległości, Patronatem Honorowym Ministra Obrony Narodowej, Ministra Edukacji i Nauki, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila", Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego oraz Programu „Niepodległa". Patronatem medialnym ekspozycji i wydarzenia jest TVP Historia. Wystawa powstała dzięki wsparciu finansowemu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
znowu ten makaroniarz? niedlugo z lodowki wyskoczy
Znamienne, że nikogo z ratuszowych peeselowców i peowców nie było. Gdzie , kiedy i dlaczego zniknął czerepak? Czyżby pocwałował na Ukrainę? Przedstawicieli samorządu nie ma tam gdzie powinni być i przy nieformalnym stole załatwiać sprawy dla miasta. małość ludzi jest olbrzymia. Jak ma uwierzyć dziecko i młodzież w "wyklętego" skoro władze miasta pokazują kim on był - dla nich nikim. Gdzie leży prawda? Podobnie z Nowogródkiem.
To chyba żart, łączniczka i medal za katering?!!!! Jak to można zrównać do tego samego medalu, chcial to nakarmił, ale od razu medale za zwykłe rzeczy
Kwestia ubioru przemilczana
Rosjanie za wspieranie swego ***y Światowego Putina POwinni być wymazani z map swiata .Nie dla Terroryzmu To wy wybieracie swego Pana i odpowiadacie za niego
do KAT nie ten temat glupku nie umiesz czytac?
Ale farsa.....
A ta Pani ubrana na czerwono nie wie jak się ubrać na taką uroczystość ? I jeszcze te okulary przeciwsłoneczne we włosach …słabe to. Inicjatywa bardzo fajna, szkoda tylko, ze niektórzy próbują ogrzać się w blasku bohaterów i coś na tym ugrać..
Gdzie maseczki co. Ciemny narod.
Jeśli nie mają masek to bez mózgu mało ludkowi.