Dzisiaj i jutro szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej powiększą się o 600 nowych żołnierzy. To w tym roku największe jak do tej pory powołanie do służby w WOT. Niewątpliwie jest ono następstwem olbrzymiego zainteresowania służbą w WOT w konsekwencji wojny na Ukrainie.
Nowi ochotnicy to mieszkańcy Podlasia, Podkarpacia, Kujaw, Ziemi Łódzkiej, Kielecczyzny, Wielkopolski, Śląska i Zachodniego Pomorza. Ponad 56% nowych ochotników to osoby, które wcześniej miały już styczność ze służbą wojskową - rezerwiści, przejdą oni 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Pozostałe 44% to osoby, które do tej pory nie miały styczności z wojskiem, przed nimi 16-dniowe szkolenie podstawowe, które zakończy przysięga wojskowa.
Ochotnicy w WOT stanowią blisko 90% wszystkich żołnierzy. Z racji powszechnego charakteru Wojsk Obrony Terytorialnej oraz otwarcia formacji na praktycznie 90% polskich obywateli w wieku od 18 do 55 lat, ochotnicy są swoistą mieszanką kompetencji, doświadczeń, zainteresowań. Ta mieszanka stanowi o sile WOT, bowiem wśród 32 tys. żołnierzy są przedstawiciele praktycznie wszystkich zawodów czy grup społecznych.
32% żołnierzy OT ma wykształcenie wyższe, blisko połowa (46%) średnie. Najwięcej żołnierzy OT legitymuje się wykształceniem ogólnym – ponad 48%, prawie 32% technicznym i 15% humanistycznym. Medycy stanowią 2%, prawnicy 1,2%, a osoby z wykształceniem rolniczym 1,8%.
Formacja cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kobiet, które stanowią blisko 20%.
Blisko 60% żołnierzy OT deklaruje stałe zatrudnienie (umowa o pracę); 5% prowadzi własną działalność gospodarczą; 3% utrzymuje się z prowadzenia gospodarstw rolnych; ponad 19% to studenci; a kolejne 17% stanowią osoby bez stałego zatrudnienia, w grupie tej są też osoby, których dochód stanowią umowy zlecenia. Średnia wieku żołnierza OT to 33 lata.
Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych. W strukturze WOT jest piętnaście brygad OT i dwa centra szkolenia. W tym roku rozpocznie się formowanie kolejnych trzech brygad OT (stołecznej, nadbużańskiej oraz przemyskiej). W WOT służy blisko 32 000 żołnierzy, wciąż trwa nabór nowych ochotników. Wszystkich chętnych do wstąpienia do WOT zachęcamy do wejścia na stronę www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl – tam można znaleźć kontakt z naszymi rekruterami, którzy wytłumaczą zasady rekrutacji i odpowiedzą na wszelkie pytania związane ze służbą. Zachęcamy też do kontaktu z naszą rekrutacyjną infolinią: 800-696-077.
płk Marek Pietrzak
Rzecznik prasowy WOT
Wojsko dla oferm i nieudaczników
Do Rambo11- no na pewno WOT nie dla takich cieci jak ty co tylko potrafią swoją myśl twórczą wylewać w kapciach przed laptopem.
WOT został stworzony przez nieudaczników i jest dla nieudaczników.państwo z kartonu lepi sobie żołnierzyki z plasteliny.
A ja myślałam ,że w Elblągu zgłosiło się 600 osób
W końcu Ktoś dba O Nasze Państwo Brawo PIS nie dla PO .Brawo Młodzi Mądrzy Obywatele RP .Szacunek dla Naszych Obrońców Nie dla Bandytów .
Nawet miernego żołnierz nie wyszkoli się w 16 dni.
I potem co? Będą straszyli Polaków przy każdym wejściu do instytucji czy placówki zdrowotnej, strzelając termometrami w głowy Polaków?!?! Do tego ich tam szkolicie!?!? Miałem iść do WOT, bo miałem nadzieję, że będzie to prawdziwe polskie wojsko - teraz cieszę się, że jednak nie poszedłem.