Ostatniego dnia lipca, miłośnicy sobotnich spacerów z przewodnikiem PTTK, przez Stare Miasto, Ellerwald i Niederung powędrowali śladami elbląskich Mennonitów. Historię i ciekawostki o życiu Mennonitów na tych ziemiach opowiedział przewodnik Leszek Marcinkowski z elbląskiego oddziału PTTK.
Pierwsi Mennonici pojawili się w Elblągu w połowie XVI w., gdy wskutek wojny polsko – szwedzkiej miasto zostało w dużej mierze wyludnione. Ówczesne władze ściągnęły pracowitych kolonistów, wśród nich uciekających z Holandii Menonitów. Wzniesiona w drugiej połowie XIV w., istniejąca do dziś kamienica mieszcząca się przy ul. Garbary 12, stała się domem modlitewnym Mennonitów z Elbląga i okolic. Była nim do 1900 roku. Dom ten długo był tzw. kościołem ukrytym, ponieważ władze miejskie nie aprobowały faktycznego statusu obiektu. Dopiero w pierwszej połowie XVIII w., na nadprożu kamienicy umieszczono napis Kirche der Mennonitten,czyli kościół mennonitów. Kiedy wzniesiono nowy i większy obiekt na Wyspie Spichrzów, przy dzisiejszej ulicy Warszawskiej, tam przeniesiono spotkania modlitewne.
Podczas sobotniego spotkania z przewodnikiem, historii Mennonitów w Elblągu i okoliczach, uczestnicy wysłuchali właśnie w kościele przy ul. Warszawskiej. Dzisiaj mieści się tam Kościół Polskokatolicki Parafii Dobrego Pasterza. Na pożegnanie zostali poczęstowani przez gościnnego proboszcza parafii, księdza Kazimierza Klabana, napojami i słodkościami.
Kolejna sobota z przewodnikiem PTTK odbędzie się za tydzień, 7 sierpnia. Tym razem przewodnik Mirosław Kowalski oprowadzi uczestników po elbląskich willach i pałacach. Spotkanie tradycyjnie rozpocznie się o 10:00, przy Bramie Targowej.