"Lalka" i "Ziemia obiecana" to lektury, które pojawiły się dziś, 4 maja, na egzaminie z języka polskiego - zainaugurował on tegoroczny maraton maturalny. Częściowo potwierdziły się więc przewidywania maturzystów, którzy wśród typów najczęściej wymieniali powieść Bolesława Prusa.
Wychodzi na to, że "Lalka" Bolesława Prusa pojawia się na egzaminie co trzy lata. Ostatnio była w 2018 roku, więc spodziewamy się, że wróci w tym roku. Mimo tego trudnego i ciągnącego się roku nauki zdalnej wydaje mi się, że jesteśmy dobrze przygotowani do egzaminu. Oby nie zabrakło nam weny
- mówiła na chwilę przed rozpoczęciem egzaminu z języka polskiego Zuzanna Szulik, tegoroczna maturzystka z I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu. Podobnie typowało wielu elbląskim maturzystów.
We wtorek, 4 maja, o godz. 9 rozpoczął się maraton maturalny. W Elblągu przystąpiło do niego blisko 1400 abiturientów liceów i techników. Po trudnym roku nauki zdalnej teraz młodzież czeka najważniejszy egzamin na tym etapie edukacji.
Zdalne przygotowanie do matury było trudniejsze. Brakowało tego bezpośredniego kontaktu z nauczycielami. Czujemy jednak, że zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy. Myślę, że jesteśmy przygotowani, choć oczywiście nie oznacza to, że się nie stresujemy. Po cichu liczymy na to, że ta matura będzie łatwiejsza, tak jak obiecywano
- mówi Magda Tiuchtij z I LO w Elblągu.
Więcej wynosi się z lekcji, gdy chodzi się do szkoły. To oczywiste. Zdalne nauczanie na pewno nie pomogło, ale myślę, że wszyscy jesteśmy przygotowani. Dla mnie dziś jest ten najbardziej stresujący dzień. Język polski jest dla mnie największym wyzwaniem Kolejne egzaminy, a w szczególności matematyka, będą już łatwiejsze
- dodaje Aleksandra Baran, tegoroczna maturzystka z Elbląga.
Na początek maturzyści musieli zmierzyć się z językiem polskim na poziomie podstawowym. Jednym z zadań było napisanie rozprawki, do wyboru były trzy tematy: Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągniecie zamierzonego celu? ( na podstawie "Lalki" Bolesława Prusa), Miasto - przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? (na podstawie "Ziemi obiecanej" Władysława Reymonta) oraz analiza wiersza "Strych" Beaty Obertyńskiej.
Sesja główna matury potrwa do 21 maja. W tym roku, ze względu na pandemię, uczniowie nie muszą podchodzić do egzaminów ustnych - dla chętnych część ustna matury zostanie przeprowadzona w dniach od 19 do 21 maja. Matura odbywa się w reżimie sanitarnym.
Jutro, 5 maja, odbędzie się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu – z historii muzyki. Jeszcze w tym tygodniu maturzystów czeka: 6 maja rano egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym, po południu – z historii sztuki i 7 maja egzaminy z języka angielskiego rozszerzonego oraz filozofii.
W całej Polsce przystąpienie do matury zadeklarowało ok. 271 tys. osób. Jak poinformował Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wśród przedmiotów na poziomie rozszerzonym najczęściej wybieranych przez tegorocznych maturzystów są: język angielski (58,5 proc.), matematyka (27,5 proc.) i język polski (21,3 proc.).
Arkusz egzaminacyjne z poszczególnych przedmiotów będą publikowane na stronie CKE w dniu egzaminu.
Akurat "Lalka" - Prusa, "Ziemia obiecana" - Reymonta i jeszcze "Wesele" - Wyspiańskiego to najdoskonalsze, ponadczasowe dzieła w literaturze polskiej. Uczeń, który je zna i zrozumiał powinien bez problemów w oparciu o nie "wybrnąć" z każdego tematu. Także chyba szczęśliwie się złożyło, że z tej trójki, dwa z nich były tematem egzaminu maturalnego.