Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicze Straże Pożarne są zaangażowane w realizację Narodowego Programu Szczepień. Strażacy m.in. pomagają osobom, które mają problem w dotarciu do punktów szczepień.
Dziś, 2 lutego, w siedzibie KPRM odbyła się konferencja prasowa z udziałem szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Macieja Wąsika, komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka oraz druha ochotniczej straży pożarnej Andrzeja Matczaka.
Tematem spotkania z dziennikarzami było wsparcie strażaków PSP i OSP w realizację szczepień przeciw COVID-19.
Chcę powiedzieć, że od samego początku, jeśli chodzi o walkę z pandemią, stoimy na pierwszej linii frontu. Jesteśmy w szpitalach, na granicach, wszędzie tam gdzie jesteśmy potrzebni, dowozimy jedzenie do osób objętych kwarantanną
- mówił Komendant Główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak.
Prawie 13 tysięcy jednostek OSP, 500 tys. druchów OSP i 300 tys. strażaków PSP zostało oddelegowanych m.in. do działań związanych z dowożeniem do punktów szczepień osób, które z różnych względów nie mogą tam dotrzeć samodzielnie.
Do wczoraj dowieźliśmy na miejsce szczepień 872 osoby, głównie osoby starsze, które na pewno miałyby ogromny kłopot, żeby dotrzeć na czas na szczepienie
– przyznał Andrzej Bartkowiak.
Do zadań strażaków należy także dystrybuowanie informacji o szczepieniach. W tym celu MSWiA wydrukowało ok. 10 mln ulotek informacyjnych, w których rozpowszechnienie zaangażowało się ok 14 tys. jednostek straży pożarnych.
- Nie zejdziemy z tej linii frontu dopóki nie poinformujemy wszystkich osób i nie dowieziemy wszystkich osób - dodał Andrzej Bartkowiak.
Podczas konferencji Szef KPRM Michał Dworczyk, zaznaczył jak bardzo cenna jest pomoc strażaków. - Bez zaangażowania tysięcy osób dobrej woli, strażaków, druhów i druhen oraz bez wsparcia MSWiA realizacja Narodowego Programu Szczepień byłaby niemożliwa - mówił.
- KG PSP działa ponad podziałami i jej zaangażowanie jest bardzo dobrym elementem Narodowego Programu Szczepień - dodał Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik.
Ze specjalnego transportu mogą skorzystać:
- osoby niepełnosprawne, które posiadają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności (w stopniu znacznym o kodzie R lub N) lub odpowiednio I grupę z ww. schorzeniami;
- osoby, które mają obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień – w przypadku miast poniżej 100 tys. osób, gmin miejsko-wiejskich oraz wiejskich;
- osoby powyżej 70. roku życia, które mają obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień – w przypadku miast powyżej 100 tys. mieszkańców.
Zainteresowani mogą zgłosić potrzebę transportu podczas rejestracji na szczepienie za pośrednictwem infolinii 989, lub w ramach rejestracji online (przez e-Rejestrację).
Chcę zobaczyć jak strażacy dowożą osoby do punktu szczepień. Proszę o zdjęcia i/lub artykuł.
Na razie to nie mają kogo dowozić, bo ze szczepieniami - kicha?