Piątek, 29.11.2024, Imieniny: Blazej, Walter, Fryderyk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Druga rocznica osiągnięcia Pełnej Gotowości Operacyjnej

06.12.2020, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Druga rocznica osiągnięcia Pełnej Gotowości Operacyjnej
fot. Archiwum DWDP-W

71 lat temu, 4 kwietnia 1949 roku, podpisany został Traktat Północnoatlantycki. Na jego mocy, 24 sierpnia, powstał Sojusz Północnoatlantycki. 21 lat temu, 12 marca 1999 roku, jego członkiem została Polska. Dzisiaj w naszym kraju znajduje się wiele struktur Sojuszu. Najmłodszą z nich jest Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód (DWDP-W), które 2 lata temu, 6 grudnia 2018 roku, osiągnęło Pełną Gotowość Operacyjną.

 


Historia DWDP-W rozpoczęła się w 2016 roku podczas Szczytu NATO w Warszawie. Jednym z ustaleń, które wtedy zapadły, było utworzenie wzmocnionej, wysuniętej obecności wojskowej Sojuszu (eFP - enhanced Forward Presence) w krajach bałtyckich i w Polsce. Miała się ona składać z samodzielnych, wielonarodowych, batalionowych grup bojowych tworzonych przez kraje ramowe - Stany Zjednoczone w Polsce, Niemcy na Litwie, Kanadę na Łotwie i Wielką Brytanię w Estonii. Sojusznicy przyjęli również polską propozycję dotyczącą stworzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód, przeznaczonej do koordynacji działań grup bojowych eFP oraz zdolnej do działania zgodnie z Artykułem V Traktatu Waszyngtońskiego (obrona kolektywna).


Formowanie dowództwa dywizji rozpoczęło się w kwietniu 2017 roku. Do koszar przy ul. Łęczyckiej w Elblągu zaczęli napływać żołnierze oraz rozpoczęto prace nad przygotowaniem infrastruktury potrzebnej do pracy. Już 3 miesiące później, 28 czerwca, w koszarach zostały uroczyście podniesione flagi państw członkowskich NATO. Z końcem czerwca dowództwo osiągnęło Wstępną Gotowość Operacyjną a 3 lipca, na Starym Mieście w Elblągu, odbyło się oficjalne powitanie. Podczas kolejnych miesięcy żołnierze DWDP-W intensywnie przygotowywali się do czekającej ich certyfikacji - opracowywali dokumentację, procedury operacyjne, doskonalili się na zajmowanych stanowiskach, wielokrotnie również musieli wypracowywać rozwiązania, których nie było wcześniej w Sojuszu. W tym czasie opracowane dokumenty i procedury sprawdzane były podczas treningów sztabowych i ćwiczeń w kraju i za granicą. Już w styczniu 2018 roku było to ćwiczenie pk. Allied Spirit w Hohenfels w Niemczech. Najważniejszym jednak sprawdzianem przed certyfikacją było ćwiczenie pk. Saber Strike w maju 2018. Podczas Saber Strike żołnierze dowództwa ćwiczyli na Polowym Stanowisku Dowodzenia wraz z przedstawicielami Wielonarodowego Korpusu Północny - Wschód, Amerykanami z 7th Mission Support Command stacjonującego w Kaiserslautern w Niemczech, a także przedstawicielami kilku polskich dowództw i jednostek wojskowych.


Certyfikacja dowództwa rozpoczęła się w czerwcu 2018 roku. Combat Readiness Evaluation (CREVAL), bo tak się ona nazywa w terminologii NATO, to sprawdzian przygotowania do działania realizowany według sojuszniczych standardów oceny gotowości bojowej. Certyfikacja dowództwa składała się z kilku faz. Czerwiec to rozpoczęcie planowania działań bojowych do ćwiczenia pk. „Anakonda - 18”. Na początku października 2018 roku odbyła się pierwsza faza, podczas której sprawdzone zostało przygotowanie i wyposażenie żołnierzy dowództwa. Druga faza certyfikacji miała miejsce w trakcie ćwiczenia „Anakonda”, podczas którego oceniane były zdolności praktycznego dowodzenia wielonarodową dywizją w czasie prowadzenia działań bojowych o wysokiej intensywności.

Ogółem kontrolowanych było pięć różnych obszarów zawierających w sobie około 1400, podlegających ocenie, wskaźników. Przygotowanie i działanie dowództwa oceniała komisja organizowana przez Allied Land Command (LANDCOM) znajdującego się w Izmirze w Turcji. W jej skład wchodzili również reprezentanci Wielonarodowego Korpusu Północny - Wschód, Wielonarodowej Dywizji Południowy - Wschód, NATO Rapid Deployable Corps z Turcji i Hiszpanii oraz Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. 6 grudnia 2018 roku, podczas zakończenia ćwiczenia pk. „Anakonda18”, żołnierze DWDP-W usłyszeli słowa dowódcy LANDCOM, gen. broni Johna C. Thomsona III – „Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód jest gotowe do działania”. Tym samym dowództwo osiągnęło Pełną Gotowość Operacyjną i potwierdziło zdolność do realizacji stojących przed nim zadań.


Pozytywne zakończenie certyfikacji nie jest końcem intensywnej pracy. W kolejnych latach żołnierze doskonalili dokumentację i procedury operacyjne testując je podczas treningów sztabowych i ćwiczeń takich jak „Dragon - 19” w Polsce czy „Arrcade Fusion” w Wielkiej Brytanii. Podczas „Dragona” dowództwo przemieściło na poligon w Drawsku Pomorskim Taktyczne Stanowisko Dowodzenia, występując jako przełożony wyższego szczebla (HICON - High Command) w trakcie certyfikacji Dowództwa Brygady VJTF-20 (Very High Readiness Joint Task Force) wchodzącej w skład Sił Odpowiedzi NATO 2020. Zrealizowane na jesieni ćwiczenie „Arrcade Fusion” organizowane było przez Allied Rapid Reaction Corps. Tym razem żołnierze DWDP-W, wraz z kolegami z Wielkiej Brytanii, tworzyli jedną z komórek HICON. W 2019 roku dowództwo zostało również przeniesione do stałej lokalizacji przy ul. Podchorążych w Elblągu.


Nowy rozdział bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO rozpoczął się 29 stycznia 2020 roku. Tego dnia do DWDP-W dołączyły: litewska brygada „Żelazny Wilk” i polska 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana. Stało się to po podpisaniu aktu afiliacyjnego w Wilnie na Litwie. Dywizja wciąż zacieśnia współpracę i dalszą interoperacyjność z brygadami i grupami bojowymi.

Działania te są realizowane z sukcesem wzmacniając stosunki i integrację między batalionami eFP na Litwie i w Polsce oraz z siłami obronnymi państw - gospodarzy przy wsparciu i współpracy z wojskami Stanów Zjednoczonych. Widać to na przykladzie głównych wydarzeń szkoleniowych, które miały miejsce w tym roku. Były to ćwiczenia „Defender Europe - 20”, w którym żołnierze dowództwa brali udział w części planistycznej mając w podporządkowaniu 4 brygady – dwie polskie oraz brygady: niemiecką i hiszpańską, a także „Dzik - 20”, w ramach którego została certyfikowana 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana. Żołnierze brali również udział w ćwiczeniach „Decisive Vision - 20” w Czechach i „Iron Wolf - 20” z przemieszczeniem żołnierzy i sprzętu na Litwę. Rok szkoleniowy zakończyło ćwiczenie pk. „Amber Desire - 20”, którego celem było sprawdzenie zdolności przygotowania w krótkim czasie przemieszczenia poza granice kraju zespołu zadaniowego wraz z mobilnym elementem dowodzenia. We współpracy z sojusznikami dowództwo w pełni zrealizowało wszystkie ćwiczenia zaplanowane na jesień.


6 grudnia 2020 r. Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód obchodzi drugą rocznicę osiągnięcia Pełnej Gotowości Operacyjnej. „Przeszliśmy długą drogę.” - mówi dowódca dywizji gen. dyw. Krzysztof Motacki zwracając się do swoich żołnierzy – „Od czasu osiągnięcia pełnej gotowości nie przestajemy doskonalić swoich umiejętności. Jestem dumny z każdego z was. Pracujecie ciężko wykonując swoje obowiązki z pełnym zaangażowaniem. Codziennie dajecie przykład prawdziwości naszego motta - Facta, non verba - czyny, a nie słowa”.

 

Tekst: ppłk Dariusz Guzenda
Zdjęcia: Archiwum DWDP-W

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +1
    ~ Byliśmy
    Niedziela, 06.12

    Łza się w oku kręci gdy wspominamy tamtą paradę wojskową w Elblągu. Wojsko NATO w Elblągu. Szkoda że nie ma 16 pomorskiej, cóż wybrali olsztyn. To już nie pomorze i ŻUŁAWY.

  2. 2
    0
    ~ Prusakow.
    Niedziela, 06.12

    Ba a jak mi się łza kręci w oku i żal coś tam ściska jak wspominam parady 21 Wschodniopruskiej Dywizji Piechoty. To były parady. Takich już potem nie było.

  3. 3
    0
    ~ adax
    Niedziela, 06.12

    Łza się kręci jakie były parady wojsk niemieckich na Adolf Hitler Stasse. Takich parad juz nie ma.

  4. 4
    0
    ~ Ploterek
    Poniedziałek, 07.12

    mi to się łza w oku kręci jak sobie wspominam parady 2 frontu białoruskiego. To były parady. Takich już potem nie było.

  5. 5
    +3
    ~ Nieśmiertelna Myśl Lenina
    Poniedziałek, 07.12

    Łza się w oku kręci gdy wspominam tamte pochody pierwszomajowe w Elblągu. Wojsko ludowe bratniego Układu Warszawskiego w Elblągu, delegacje zakładów pracy, reprezentacje sportowców, junaków, harcerzy i młodzieży szkolnej. Radosne twarze towarzyszy na trybunie honorowej, świadomy swej pozycji klasowej aktyw partyjny i robotniczy, całe rodziny z czerwonymi i biało-czerwonymi chorągiewkami, dzieci popijające wodę z sokiem malinowym z saturatora (covida za władzy ludowej nie było), starsi pałaszujący parówki z musztardą i popijający zimne piwo z elbląskiego browaru w majowym słońcu, w galowych mundurach uśmiechnięte milicjantki:) Takich już potem nie było. Ale jeszcze będą! I lepsze! ☭

  6. 6
    +1
    ~ zx
    Poniedziałek, 07.12

    wojsko NATO w Elblągu, gwarancją rakiet na łeb z Kaliningradu. i tyle w tym temacie....

  7. 7
    +2
    ~ Jeżyk
    Poniedziałek, 07.12

    Kr...wa armia wykorzystuje każdą okazję do świętowania.

  8. 8
    0
    Medium
    Wtorek, 08.12

    NATO w Polsce to regres i tragedia. Nie po to kuzyn mego dziadka szedł z 2 Frontem Białoruskim jako dowódca jednej z brygad tego frontu, by znów Anglosasi dostali lepkich palców.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2381751537323