71 lat temu, 4 kwietnia 1949 roku, podpisany został Traktat Północnoatlantycki. Na jego mocy, 24 sierpnia, powstał Sojusz Północnoatlantycki. 21 lat temu, 12 marca 1999 roku, jego członkiem została Polska. Dzisiaj w naszym kraju znajduje się wiele struktur Sojuszu. Najmłodszą z nich jest Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód (DWDP-W), które 2 lata temu, 6 grudnia 2018 roku, osiągnęło Pełną Gotowość Operacyjną.
Historia DWDP-W rozpoczęła się w 2016 roku podczas Szczytu NATO w Warszawie. Jednym z ustaleń, które wtedy zapadły, było utworzenie wzmocnionej, wysuniętej obecności wojskowej Sojuszu (eFP - enhanced Forward Presence) w krajach bałtyckich i w Polsce. Miała się ona składać z samodzielnych, wielonarodowych, batalionowych grup bojowych tworzonych przez kraje ramowe - Stany Zjednoczone w Polsce, Niemcy na Litwie, Kanadę na Łotwie i Wielką Brytanię w Estonii. Sojusznicy przyjęli również polską propozycję dotyczącą stworzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód, przeznaczonej do koordynacji działań grup bojowych eFP oraz zdolnej do działania zgodnie z Artykułem V Traktatu Waszyngtońskiego (obrona kolektywna).
Formowanie dowództwa dywizji rozpoczęło się w kwietniu 2017 roku. Do koszar przy ul. Łęczyckiej w Elblągu zaczęli napływać żołnierze oraz rozpoczęto prace nad przygotowaniem infrastruktury potrzebnej do pracy. Już 3 miesiące później, 28 czerwca, w koszarach zostały uroczyście podniesione flagi państw członkowskich NATO. Z końcem czerwca dowództwo osiągnęło Wstępną Gotowość Operacyjną a 3 lipca, na Starym Mieście w Elblągu, odbyło się oficjalne powitanie. Podczas kolejnych miesięcy żołnierze DWDP-W intensywnie przygotowywali się do czekającej ich certyfikacji - opracowywali dokumentację, procedury operacyjne, doskonalili się na zajmowanych stanowiskach, wielokrotnie również musieli wypracowywać rozwiązania, których nie było wcześniej w Sojuszu. W tym czasie opracowane dokumenty i procedury sprawdzane były podczas treningów sztabowych i ćwiczeń w kraju i za granicą. Już w styczniu 2018 roku było to ćwiczenie pk. Allied Spirit w Hohenfels w Niemczech. Najważniejszym jednak sprawdzianem przed certyfikacją było ćwiczenie pk. Saber Strike w maju 2018. Podczas Saber Strike żołnierze dowództwa ćwiczyli na Polowym Stanowisku Dowodzenia wraz z przedstawicielami Wielonarodowego Korpusu Północny - Wschód, Amerykanami z 7th Mission Support Command stacjonującego w Kaiserslautern w Niemczech, a także przedstawicielami kilku polskich dowództw i jednostek wojskowych.
Certyfikacja dowództwa rozpoczęła się w czerwcu 2018 roku. Combat Readiness Evaluation (CREVAL), bo tak się ona nazywa w terminologii NATO, to sprawdzian przygotowania do działania realizowany według sojuszniczych standardów oceny gotowości bojowej. Certyfikacja dowództwa składała się z kilku faz. Czerwiec to rozpoczęcie planowania działań bojowych do ćwiczenia pk. „Anakonda - 18”. Na początku października 2018 roku odbyła się pierwsza faza, podczas której sprawdzone zostało przygotowanie i wyposażenie żołnierzy dowództwa. Druga faza certyfikacji miała miejsce w trakcie ćwiczenia „Anakonda”, podczas którego oceniane były zdolności praktycznego dowodzenia wielonarodową dywizją w czasie prowadzenia działań bojowych o wysokiej intensywności.
Ogółem kontrolowanych było pięć różnych obszarów zawierających w sobie około 1400, podlegających ocenie, wskaźników. Przygotowanie i działanie dowództwa oceniała komisja organizowana przez Allied Land Command (LANDCOM) znajdującego się w Izmirze w Turcji. W jej skład wchodzili również reprezentanci Wielonarodowego Korpusu Północny - Wschód, Wielonarodowej Dywizji Południowy - Wschód, NATO Rapid Deployable Corps z Turcji i Hiszpanii oraz Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. 6 grudnia 2018 roku, podczas zakończenia ćwiczenia pk. „Anakonda18”, żołnierze DWDP-W usłyszeli słowa dowódcy LANDCOM, gen. broni Johna C. Thomsona III – „Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód jest gotowe do działania”. Tym samym dowództwo osiągnęło Pełną Gotowość Operacyjną i potwierdziło zdolność do realizacji stojących przed nim zadań.
Pozytywne zakończenie certyfikacji nie jest końcem intensywnej pracy. W kolejnych latach żołnierze doskonalili dokumentację i procedury operacyjne testując je podczas treningów sztabowych i ćwiczeń takich jak „Dragon - 19” w Polsce czy „Arrcade Fusion” w Wielkiej Brytanii. Podczas „Dragona” dowództwo przemieściło na poligon w Drawsku Pomorskim Taktyczne Stanowisko Dowodzenia, występując jako przełożony wyższego szczebla (HICON - High Command) w trakcie certyfikacji Dowództwa Brygady VJTF-20 (Very High Readiness Joint Task Force) wchodzącej w skład Sił Odpowiedzi NATO 2020. Zrealizowane na jesieni ćwiczenie „Arrcade Fusion” organizowane było przez Allied Rapid Reaction Corps. Tym razem żołnierze DWDP-W, wraz z kolegami z Wielkiej Brytanii, tworzyli jedną z komórek HICON. W 2019 roku dowództwo zostało również przeniesione do stałej lokalizacji przy ul. Podchorążych w Elblągu.
Nowy rozdział bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO rozpoczął się 29 stycznia 2020 roku. Tego dnia do DWDP-W dołączyły: litewska brygada „Żelazny Wilk” i polska 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana. Stało się to po podpisaniu aktu afiliacyjnego w Wilnie na Litwie. Dywizja wciąż zacieśnia współpracę i dalszą interoperacyjność z brygadami i grupami bojowymi.
Działania te są realizowane z sukcesem wzmacniając stosunki i integrację między batalionami eFP na Litwie i w Polsce oraz z siłami obronnymi państw - gospodarzy przy wsparciu i współpracy z wojskami Stanów Zjednoczonych. Widać to na przykladzie głównych wydarzeń szkoleniowych, które miały miejsce w tym roku. Były to ćwiczenia „Defender Europe - 20”, w którym żołnierze dowództwa brali udział w części planistycznej mając w podporządkowaniu 4 brygady – dwie polskie oraz brygady: niemiecką i hiszpańską, a także „Dzik - 20”, w ramach którego została certyfikowana 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana. Żołnierze brali również udział w ćwiczeniach „Decisive Vision - 20” w Czechach i „Iron Wolf - 20” z przemieszczeniem żołnierzy i sprzętu na Litwę. Rok szkoleniowy zakończyło ćwiczenie pk. „Amber Desire - 20”, którego celem było sprawdzenie zdolności przygotowania w krótkim czasie przemieszczenia poza granice kraju zespołu zadaniowego wraz z mobilnym elementem dowodzenia. We współpracy z sojusznikami dowództwo w pełni zrealizowało wszystkie ćwiczenia zaplanowane na jesień.
6 grudnia 2020 r. Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód obchodzi drugą rocznicę osiągnięcia Pełnej Gotowości Operacyjnej. „Przeszliśmy długą drogę.” - mówi dowódca dywizji gen. dyw. Krzysztof Motacki zwracając się do swoich żołnierzy – „Od czasu osiągnięcia pełnej gotowości nie przestajemy doskonalić swoich umiejętności. Jestem dumny z każdego z was. Pracujecie ciężko wykonując swoje obowiązki z pełnym zaangażowaniem. Codziennie dajecie przykład prawdziwości naszego motta - Facta, non verba - czyny, a nie słowa”.
Tekst: ppłk Dariusz Guzenda
Zdjęcia: Archiwum DWDP-W
Łza się w oku kręci gdy wspominamy tamtą paradę wojskową w Elblągu. Wojsko NATO w Elblągu. Szkoda że nie ma 16 pomorskiej, cóż wybrali olsztyn. To już nie pomorze i ŻUŁAWY.
Ba a jak mi się łza kręci w oku i żal coś tam ściska jak wspominam parady 21 Wschodniopruskiej Dywizji Piechoty. To były parady. Takich już potem nie było.
Łza się kręci jakie były parady wojsk niemieckich na Adolf Hitler Stasse. Takich parad juz nie ma.
mi to się łza w oku kręci jak sobie wspominam parady 2 frontu białoruskiego. To były parady. Takich już potem nie było.
Łza się w oku kręci gdy wspominam tamte pochody pierwszomajowe w Elblągu. Wojsko ludowe bratniego Układu Warszawskiego w Elblągu, delegacje zakładów pracy, reprezentacje sportowców, junaków, harcerzy i młodzieży szkolnej. Radosne twarze towarzyszy na trybunie honorowej, świadomy swej pozycji klasowej aktyw partyjny i robotniczy, całe rodziny z czerwonymi i biało-czerwonymi chorągiewkami, dzieci popijające wodę z sokiem malinowym z saturatora (covida za władzy ludowej nie było), starsi pałaszujący parówki z musztardą i popijający zimne piwo z elbląskiego browaru w majowym słońcu, w galowych mundurach uśmiechnięte milicjantki:) Takich już potem nie było. Ale jeszcze będą! I lepsze! ☭
wojsko NATO w Elblągu, gwarancją rakiet na łeb z Kaliningradu. i tyle w tym temacie....
Kr...wa armia wykorzystuje każdą okazję do świętowania.
NATO w Polsce to regres i tragedia. Nie po to kuzyn mego dziadka szedł z 2 Frontem Białoruskim jako dowódca jednej z brygad tego frontu, by znów Anglosasi dostali lepkich palców.