Mija 40 lat od podpisania Porozumień Sierpniowych w Stoczni Gdańskiej, które dały początek przemianom w Polsce. Elbląg był jednym z pierwszych miast, które jako pierwsze w regionie przyłączyło się do strajku solidarnościowego. Zapraszamy mieszkańców do udziału w obchodach upamiętniających okrągłą rocznicę tamtych pamiętnych wydarzeń.
Pod pomnikiem, oficjalnie
Oficjalne obchody podpisania Porozumień Sierpniowych odbędą się w Elblągu 27 sierpnia br.
Rozpoczną się o godz. 18:00 Mszą Świętą w Katedrze pw. Św. Mikołaja
Następnie uczestnicy przejdą pod pomnik Ofiar Grudnia 1970, gdzie odśpiewany zostanie hymn państwowy RP, zaplanowano też przemówienia okolicznościowe i składanie kwiatów.
Podczas uroczystości zaplanowano też muzyczną niespodziankę… wyemitowana zostanie jedna z pieśni, która wtedy towarzyszyła strajkującym.
Strajk w filmowym kadrze
W ramach obchodów zapraszamy również na film dokumentalny: ROBOTNICY ‘80
To najlepszy zapis dokumentalny tamtych sierpniowych dni w Stoczni Gdańskiej. Autorzy towarzyszą z kamerą głównym bohaterom tamtych wydarzeń, rejestrują przebieg negocjacji między strajkującymi, a stroną rządową, gromadzą opinie ludzi zebranych pod bramą Stoczni. To żywa lekcja historii sprzed 40 lat.
DATA POKAZU: 31 sierpnia 2020 roku, około godz. 20.30 (po zmroku)
MIEJSCE POKAZU: DZIEDZINIEC MUZEUM ARCHEOLOGICZNO-HISTROCZNEGO
*W związku z zagrożeniem epidemiologicznym informujemy, że widzowie na terenie wydarzenia powinni pozostać w bezpiecznej odległości minimum 1,5 metra. Bezpieczna odległość między ławkami zostanie zachowana. Każdy uczestnik pokazu przed wejściem na teren Muzeum będzie poddany bezdotykowemu pomiarowi temperatury.
**W przypadku niepogody pokaz zostanie przeniesiony do Sali św. Ducha w Bibliotece Elbląskiej
(przy ograniczonej do wielkości pomieszczenia ilości osób)
Jak strajkował Elbląg?
Co działo się w Elblągu w sierpniu 1980 roku będzie można się dowiedzieć ze specjalnie przygotowanego z okazji rocznicy Kalendarium. Kalendarium, w formie plakatu ze zdjęciami archiwalnymi, stanie od 27 do 31 sierpnia w kilku miejscach:
- przed Pomnikiem Ofiar Grudnia, gdzie ustawione zostanie obok wystawy IPN
- przed obecną siedzibą NSZZ Solidarność (plac Słowiański)
- przed historyczną siedzibą NSZZ Solidarność (ul. 1 Maja)
- przed bramą zakładową byłego ZAMECHU (obecnie GE Power)
- przed Ratuszem Staromiejskim
Flagi w symbolicznych miejscach
W tym roku, oprócz dwóch miejsc, gdzie zwyczajowo z okazji podpisania Porozumień Sierpniowych ustawiano flagi, a więc Pomnik Jana Pawła II i Pomnik Ofiar Grudnia 70, dodatkowo ustawione zostaną stojaki z flagami biało-czerwonymi i logo „Solidarności” przy Rondzie SOLIDARNOŚĆ i Rondzie ZAMECH.
Organizatorzy obchodów:
Witold Wróblewski Prezydent Elbląga, Antoni Czyżyk Przewodniczący Rady Miejskiej, Grzegorz Adamowicz przewodniczący Zarządu Regionu Elbląg NSZZ Solidarność
Współpraca: Biblioteka Elbląska, Muzeum Archeologiczno-Historyczne, Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku
Urząd Miejski w Elblągu
Elbląg był pierwszy i tu ginęli mieszkańcy. W niedzielę TVP olsztyn niby regionalna wychwalala olsztyniakow. To jak to jest K,,,a czy tylko olsztyn istnieje. KIEDY skonczy sie ta dyskryminacja Elbląga. Miasta 130 tys wy b,,ce.
I dodajmy a w Elblągu sa politycy,i nic nie robia by olsztyn uspokoic i egzekwować od nich rowne traktowanie. Przecież są dwa równorzędne miasta do cho,le,ry.
A jak żyje Bolek TO JA OBALIŁEM nie jednego koniaka
do Zapomnieli a ilu zginelo w elblagu ? slownie JEDEN PRZYPADKOWY OD RYKOSZETU PRZY BARZE NA 1 MAJA
To są obchody 40 rocznicy strajków sierpniowych, w których wyniku nikt nie zginął. Natomiast 19 sierpnia 1980 roku pod Otłoczynem koło Torunia w katastrofie kolejowej zginęło 67 osób, a 64 odniosło rany. Wtedy żaden komitet strajkowy, z MKS w Stoczni Gdańskiej na czele, nie zareagował na tak wielką katastrofę. Informacje w mediach na ten temat wówczas też przeszły bez echa. Nikt wtedy nie ogłosił żałoby narodowej. Jak widać zbyt często zapominamy o tragediach ludzkich i innych dramatach jeżeli nie mają one politycznego podtekstu. Również ta rocznica w tym roku nie została odnotowana.
Zbędne są nazwiska przy wymienianych organizatorach. Nie przyjdę dla nich. 40 lat temu to był wspaniały czas. zwykli ludzie przestali się bać władzy i mizdrzyć do niej. Powiedzieli czego chcą. Niestety, spisali "po stu laty" i wciąż musimy czekać na ich realizację. jeżeli obchody realizuje "władza" która na prośbę mieszkańców o namalowanie przejścia dla pieszych lub naprawy chodnika, stwierdza "dziwię się, i z uwagi na ..., Nie!", to niewiele się od 80 roku zmieniła - władza się pasie w oderwaniu od ludu, a jej arogancja jest "demokratyczna". A solidarność? Pozostała tylko nazwa nie mająca nic !!! wspólnego z tą Solidarnością z 80 roku. Żadnej nauki z tamtej lekcji współczesna władza z 3 piętra nie wynosi. To jak ślinienie się czerepaka i kozła o nauczaniu etyki, moralności przez JP II.
W drugiej połowie sierpnia "80 po raz pierwszy i ostatni widziałem uśmiechniętych Polaków pomagających sobie bezinteresownie. A "publiczne" radio i TV transmitowały rozmowy z Gdańska. To se ne wrati ):):): . Wróciła samochwała i samouwielbienie władzy, a lud pozostał klaskaczem i tłem dla "członków przemawiających" z czerwonych okładek. Brak słów na to jak można zdeptać wartości godnie i odważnie wywalczone. Gdyby to organizowali i uczestniczyli w obchodach ci z "80 roku i młodsi, rozumiejący Solidarność. Kat nie powinien głosić nauk o ochronie życia.
A ,ja kocham lata 70 - 80 .Nie jestem komunistką . Mam 59 lat . W tamtych latach byłam dziewczyneczką dorastającą.Były to najpiękniejsze czasy.