II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi jako jedyne z elbląskich liceów znalazło się w pierwszej setce liceów. Z całego województwa warmińsko mazurskiego w 100 sklasyfikowano w rankingu jeszcze tylko II Prywatne LO w Kętrzynie.
Elbląskie II LO jest na wysokim 80 miejscu (2 miejsce w województwie) w rankingu Newsweeka - Najlepszych Liceów w Polsce. W rankingu jest jeszcze III LO na 467 pozycji (19 miejsce w województwie) oraz Publiczne LO Zakonu Pijarów w Elblągu (227 pozycja w kraju i 7 w województwie)
W rankingu kapituła brała pod uwagę wyniki matur, liczbę olimpijczyków, oferowane w programie języki obce oraz wpływ szkoły na osiągnięcia ucznia. Zwłaszcza ten ostatni wskaźnik jest istotny. Autorzy rankingu, by zmierzyć efektywność nauki badali EWD czyli Edukacyjną Wartość Dodaną. Najprościej tłumacząc porównuje się uczniów „na starcie" czyli wyniki egzaminu gimnazjalnego i na końcu czyli wyniki egzaminu maturalnego. W tym przypadku II LO otrzymało aż 171 punktów a dla porównania III LO w Gdyni tylko 23 punkty. Ranking kładł także nacisk na wyniki matur. W tym przypadku sukcesy maturalne danej szkoły porównywano ze średnimi wynikami w całej Polsce.
Dobra pozycja szkoły to w dużej mierze zasługa uczniów, ich pracy, zaangażowaniu i uzdolnieniom. Nie jest tajemnicą, że II LO przyciąga bardzo ambitnych i szlachetnych młodych ludzi. Dlaczego wybrali II LO ?
- Naszą szkołę wybrałam przede wszystkim dlatego, iż był to mój cel od podstawówki. Już od wtedy słyszałam, że jest to najlepsza szkoła w naszym mieście. Zależało mi na tym bardzo, ponieważ od zawsze chciałam dobrze napisać maturę i dostać się na wymarzone studia, a byłam pewna, że II LO mi w tym pomoże – przekonuje Wiktoria Gąsak z klasy II a.
Czy był to dobry wybór ?
- Będę szczera, nie jest łatwo, ponieważ nauczyciele z racji swojego długoletniego doświadczenia i profesjonalizmu, dużo wymagają. Mimo to, uważam, że to dobra oznaka, ponieważ wymagania są podstawą do dobrego nauczania. W naszej szkole, wbrew powszechnemu przekonaniu ze strony osób trzecich, panuje bardzo miła atmosfera. Uczniowie są z reguły przyjaźnie nastawieni, ambitni, poznałam tutaj wiele niesamowitych i interesujących osób, z którymi mam nadzieję, będę utrzymywać kontakt długo po skończeniu szkoły
– tak wyznaje koleżanka z klasy Agata Kwiatkowska.
W rankingu Newsweek Polska brano pod uwagę jakie i ile języków oferuje szkoła. W II LO do wyboru jest 6 jęz. obcych. W przygotowanej już ofercie na rok 2020/2021 wystartują m. in. klasy: humanistyczna dwujęzyczna,biznesowa, politechniczna z jęz. angielskim, politchniczna z informatyką oraz medyczna.
M. Nowosad
Gratuluję i cieszę się. Jeszcze jedna wartość jest ważna - ile daje lekcja a ile musisz zrobić w domu, czyli koszt sukcesu.
A mnie się wydaje, że mit super LO niedługo padnie, nie wszyscy nauczyciele w tej szkole są na "poziomie", ale wiadomo uczeń weźmie korki a zasługa na zacne grono w II LO....szczerze odradzam ten "prestiż" absolutnie niezasłużony.
Cóż za wspaniałej jakości fotka na samym początku tekstu kolejny raz zresztą....
Zle się pracuje z ludźmi po tej szkole. Tyle mogę powiedzieć o absolwentach
Takie "rankingi" prowadzą jedynie do wyścigu szczurów i dziwnej mody. Uczeń zdolny kosztem doby pozostałej "po szkole" śrubuje wynik, zdobywa wiedzę , a w szkole ją tylko "sprzedaje" - test, test , test. Ciekawe było by zestawienie losu absolwentów takich szkół - zapewne te "słabsze" mają równie dobrze albo i lepiej ulokowanych w życiu bez takiej "trzęsiawki" przymusu.Ponadto w tym "rankingu" są nieliczne szkoły - nie wszystkie się zgłosiły do badania. rankingi szkół publicznych, to zabawa wyciskająca z ucznia kolejne punkty a nie dająca wiedzy i umiejętności. Tym niemniej - ogromne gratulacje !!! Ale to nawet bez "rankingów" i zarwanych nocy należy się każdemu zdobywającemu życie na miarę swoich możliwości. Nie ten z "rankingu" jest lepszy.
Po łajdackim wpisie "pilny uczeń" jasno widać, że nawet czołówka rankingów nie wychowuje. Kształcony, uczony, absolwent a cham bez rozumu. Człowieka spotkasz wszędzie, a chama w rankingach szkolnych, sejmowych, szpitalnych i na Dębicy. Mam tylko nadzieję, że ten cham nie naśladuje nauczycieli swojej szkoły.
A ten ranking to robili ci z olsztyna bo u nich zawsze olsztyniaki góra.
Jak się ktoś chce uczyć to w każdej szkole będzie się uczył.
a nie na 135? http://licea.perspektywy.pl/2020/tabele/ranking-glowny-liceow
Na 80 to inny ranking Newsweek a nie Perspektyw. Bierze pod uwagę efektywność nauczania.