Poniedziałek, 20.01.2025, Imieniny: Fabian, Sebastian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

ASF dotarł do Elbląga. Martwe dziki znajdowane są na Modrzewinie, w Próchniku i Dąbrowie

17.02.2020, 08:40:00 Rozmiar tekstu: A A A
ASF dotarł do Elbląga. Martwe dziki znajdowane są na Modrzewinie, w Próchniku i Dąbrowie

Afrykański pomór świń dotarł do Elbląga. Tylko w tym roku odnotowano 28 przypadków ASF w mieście. Martwe dziki znajdowano m.in. w Próchniku, Dąbrowie i na Modrzewinie.

Sytuacja jest bardzo poważna, przekonuje Powiatowy Lekarz Weterynarii. Od początku roku w powiecie elbląskim odnotowano już 101 przypadków ASF.

73 przypadki dotyczą powiatu elbląskiego. Najtrudniejsza sytuacja jest w gminie Tolkmicko. Zainfekowane dziki znajdowano także w gminach: Milejewo, Pasłęk i Godkowo, Elbląg, Młynary. Mamy również pierwsze potwierdzone przypadki z gminy Gronowo Elbląskie, to oznacza, że ASF zbliża się do województwa pomorskiego

- mówi Alicja Czebiolko, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Elblągu.

Chore dziki w coraz większej liczbie pojawiają się także w samym Elblągu. - W tym roku 28 przypadków ASF u padłych dzików odnotowano w Elblągu. Najwięcej w: Próchniku, Zajeździe, Dąbrowie, Jeleniej Dolinie i na Modrzewinie. Tylko w minioną niedzielę znaleziono dwa dziki przy ul. Lipowej, jeden z nich był jeszcze w stanie agonalnym, lekarz weterynarii musiał go uśpić. Dziki chore, z gorączką, nie zachowują się naturalnie, wychodzą na ulice, stad takie przypadki. Obecnie najwięcej padłych dzików, u których stwierdzono afrykański pomór świń, znajdywanych jest we w całej wschodniej części Elbląga, tej najbardziej zalesionej - dodaje Alicja Czebiołko.

W powiecie elbląskim trwa odstrzał sanitarny dzików, który ma ograniczyć populacje dzików ,będących głównym rezerwuarem wirusa ASF, podkresla PLW. Myśliwi przeczesują również lasy w poszukiwaniu martwych zwierząt, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby. Inspekcja weterynaryjna apeluje również do mieszkańców, aby zgłaszali przypadki znalezienia padłych dzików.

Można dzwonić do nas (telefon znajduje się na stronie Inspektoratu - przyp.red.), sztabu kryzysowego Elbląga czy na policję. ASF to bardzo ciężka choroba, a nie ma na nią szczepionki. Co więcej, wirus jest bardzo odporny na czynniki środowiskowe . W martwym dziku może przetrwać nawet parę lat, a do kilku miesięcy na ściółce, roślinności i ziemi. Dla ludzi jest on niegroźny, a jedynie dla dzików i świń. Jednak ludzie mogą go również przenosić, stąd warto zachować ostrożność np. podczas spaceru w lesie

- dodaje Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Walka z ASF trwa i toczy się głównie o to, aby choroba z dzików nie przeszła na hodowle świń. W tym roku jeszcze takiego przypadku w powiecie elbląskim nie odnotowano. Ostatni miał miejsce w sierpniu 2019 roku. Wtedy dwa ogniska ASF stwierdzono w w gminie Pasłęk, w miejscowościach Rogajny i Nowy Cieszyn. Wszystkie świnie z tych hodowli, zgodnie z procedurami, zostały zabite, informuje PIW.

- Dla rolników każdy takie przypadek to wielki problem. Jednak szkody dla państwa są ogromne. Sama likwidacja ognisk, ubój zwierząt ich utylizacja, dezynfekcja w gospodarstwa ASF kosztowała nas około miliona. Co więcej, to za sprawą ASF mamy w tej chwili tak drogą wieprzowinę. Przemysł mięsny, jeśli chodzi o wieprzowinę, jest zagrożony , a eksport w związku z rygorami związanymi z ASF jest coraz bardziej ograniczony. Dla państwa polskiego to wielkie starty gospodarcze. Dlatego też jest taka duża walka o to, aby ograniczyć tego wirusa - podkreśla Alicja Czebiolko.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    --2
    ~ Tadd
    Poniedziałek, 17.02

    "Co więcej, to za sprawą ASF mamy w tej chwili tak drogą wieprzowinę." To już czysta propaganda. Staracie się dorównać TVPis,

  2. 2
    --3
    ~ emeryt
    Poniedziałek, 17.02

    A na jakich ulicach znaleziono te martwe dziki?

  3. 3
    --4
    ~ wiadomo od dawna
    Poniedziałek, 17.02

    ASF w Elblągu jest już od kilku lat. Główne objawy, to słupowanie podwładnych i ich kasowanie na kww, "konkursy" z jednym właściwym absztifikantem, brak reform UM i spółek miejskich, Bażantarnia, Chrobry, Dolinka, basen adolfa, "z uwagi na ... nie!", v-ce do niczego ale partyjnie i po wdzięczności, szykowany kolejny v-ce od "koalicjanta spolegliwego", .... . Zaczęli tramwajarze i oby skończyła Castorama brakiem jednoosobowych pojazdów. Szkoda zwierząt, ale skoro ASF się przeniósł na wyselekcjonowanych ludzi, to poświęcimy dzika.

  4. 4
    +3
    ~ ja
    Poniedziałek, 17.02

    Kto jest winny rozprzestrzenianiu tej choroby przedstawiono w superwizjerze. A no oczywiscie szkodliwy pis. Ten rzad niszczy wszystko do czego sie dotknie.

  5. 5
    0
    ~ Staszek
    Poniedziałek, 17.02

    Myśliwi nie chętnie podchodzą do zagadnienia ASF po mimo jak by się zdawało podniesienia wynagrodzenia za chorego dzika. Spowodowane, to jest bardzo rygorystycznymi przepisami, które musi zachować myśliwy. Uproszczenie przepisów i przeznaczeniem całej kwoty dla myśliwego zapewne by spowodowało większe zainteresowanie myśliwych. Każdy myśliwy wie o jakie uproszczenie chodzi w przepisach. Ale u nas w kraju muszą jeszcze zarobić inni i w tym tkwi cały problem.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2728230953217