Niedziela, 26.01.2025, Imieniny: Paulina, Wanda, Tytus
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Jesteśmy w wojewódzkiej czołówce zachorowań na cukrzycę. W elbląskich urzędach ruszył program profilaktyczny

18.11.2019, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jesteśmy w wojewódzkiej czołówce zachorowań na cukrzycę. W elbląskich urzędach ruszył program profilaktyczny
Fot. archiwum redakcji/zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Ponad 60,5 tys. mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego choruje na cukrzycę. W samym Elblągu chorych jest ponad 5,5 tys. Do końca listopada NFZ i elbląskie instytucje będą zachęcały elblążan do przeprowadzania badań profilaktycznych i zmiany stylu życia na zdrowy. W środę, 20 listopada, petenci odwiedzający Urząd Miejski w Elblągu, będą mogli m.in. zbadać poziom cukru we krwi.

Wspólna akcja profilaktyczna Narodowego Funduszu Zdrowia i Urzędu Miejskiego w Elblągu, pod hasłem "Nie cukrz", ruszyła w poniedziałek, 18 listopada. Do 30 listopada w wybranych instytucjach znaleźć będzie można ulotki promujące zdrowy styl życia. Znajdziemy w nich m.in. informacje, jakich produktów unikać w naszym jadłospisie, co powinno się w nim znaleźć. Stosowanie się to tych podpowiedzi może nas uchronić przed zachorowaniem na cukrzycę.

Cukrzyca nie boli, rozwija się w ukryciu miesiącami, a czasami nawet i latami. Część osób nie ma świadomości, że na nią choruje. Na tym polega problem. Nie badając sobie poziomu cukru we krwi, nie wiemy, że jest podwyższony. Takie badania powinniśmy wykonywać raz na dwa lata, a po czterdziestym roku życia nawet raz do roku

- mówi Walenty Seliga, zastępca dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Oddziału NFZ w Olsztynie.

Będziemy namawiali elblążan do prowadzenia zdrowego trybu życia. Każda, nawet zdrowa osoba, która będzie uprawiała sport, zdrowo się odżywiała, zmniejsza tym samym ryzyko zachorowania na cukrzycę. Zachęcamy również do zasięgnięcia darmowych informacji o prawidłowej diecie, które znajdują się na portalu diety.nfz.gov.pl

- informuje Aleksandra Kuczko, rzecznik prasowy olsztyńskiego oddziału NFZ.

Oprócz Urzędu Miejskiego w Elblągu i elbląskiej delegatury NFZ, w akcji udział biorą: delegatura w Elblągu Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Elblągu, Starostwo Powiatowe w Elblągu, Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Urząd Skarbowy w Elblągu i Zarząd Zieleni Miejskiej.

W Polce około 3 mln osób choruje na cukrzycę, a jedna czwarta nawet o tym nie wie. W naszym województwie tendencje są podobne. Choruje u nas ponad 60 500 osób. Jeśli chodzi o Elbląg, to znajduje się on w czołówce powiatów województwa. Tutaj na cukrzycę cierpi bardzo dużo osób (5 538 - przyp. red.). Zdecydowana większość choruje na cukrzycę typu II, czyli ten rodzaj cukrzycy, który najczęściej spowodowany jest stylem życia i żywienia, brakiem aktywności fizycznej. Dlatego też zdecydowaliśmy się zaprosić do współpracy elbląskie urzędy i instytucje publiczne, które na pierwszy rzut oka niezajmujące się problematyką zdrowotną, ale otwarte na promowanie zasad zdrowego żywienia, zdrowie swoich pracowników i petentów

- dodaje rzeczniczka olsztyńskiego oddziału NFZ.

W środę, 20 listopada, w Urzędzie Miejskim w Elblągu przy ul. Łączności w godzinach od 9 do 14 czynne będzie stanowisko profilaktyki zdrowotnej. Chętni będą mogli zbadać poziom cukru we krwi, dokonać pomiaru składu i masy ciała. Wydawane tam będą również Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz profile zaufane, niezbędne do skorzystania z Internetowego Konta Pacjenta.

Cukrzyca, jak przekonują specjaliści, należy do chorób cywilizacyjnych. Choruje na nią coraz więcej osób, również najmłodsi. Cieszę się, że NFZ podjął ten temat, a my możemy wspólnie z Funduszem go realizować

- dodaje Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +5
    ~ gość
    Wtorek, 19.11

    a godziny tylko dla emerytów i bezrobotnych. Robią tak aby za dużo ludzi nie przyszło? czy chodzi tylko o to, żeby pokazać,że coś się robi... proponuje godziny od 12-18

  2. 2
    +3
    ~ Kaśja
    Wtorek, 19.11

    Popieram przedmowce, dla kogo te godziny? Dziekuje za taką profilaktykę, pracuje, nie można zrobić do 18tej?tak ciężko?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2508840560913