Wtorek, 5.11.2024, Imieniny: Elzbieta, Zachariasz, Slawomir
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Jaki jest holenderski rynek pracy? „Polacy są w Holandii bardzo wysoko oceniani”

24.10.2019, 08:50:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jaki jest holenderski rynek pracy? „Polacy są w Holandii bardzo wysoko oceniani”
Fot. Ryszard Biel
W ramach Europejskich Dni Pracodawców i Warmińsko- Mazurskiego Tygodnia Kariery 2019 Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu, Ambasada Królestwa Niderlandów w Warszawie we współpracy z Fundacją Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu „La Strada” zorganizowali wczoraj (23 października) w Starostwie Powiatowym w Elblągu szkolenie dla ekspertów pn. „Holenderski rynek pracy – warunki i zagrożenia”.
 
Warunki pracy i pobytu, a także formy zatrudnienia w Holandii omówiła Urszula Kozłowska z Ambasady Królestwa Niderlandów w Warszawie. - Od czterech lat prowadzimy cykle wydarzeń informacyjnych – opowiadała. - We wtorek mieliśmy okazję tego typu spotkanie odbyć w elbląskim Technikum z młodzieżą, a kolejne z osobami bezrobotnymi. Dzisiejsze spotkanie skierowane jest do doradców zawodowych i pedagogów szkolnych.
 
Podczas spotkania omówiony został problem łamania praw pracowniczych. - Polacy wyjeżdżają do Holandii głównie poprzez Agencje Polskie lub Agencje Niderlandzkie. Agencję należy przede wszystkim sprawdzić w odpowiednim rejestrze. W Niderlandach ważne jest to, by Agencja była stowarzyszona, np. w ABU czy NBBU. One są poddawane dodatkowemu monitoringowi – zaznaczyła Urszula Kozłowska.
 
Co należy zrobić przed wyjazdem? Jak się do niego odpowiednio przygotować? Jakie są prawa, ale też i obowiązki pracowników? To zaledwie kilka z wątków poruszanych podczas wczorajszego szkolenia. - Z naszych obserwacji wynika, że mało osób korzysta z wiarygodnych źródeł informacji, nawet nie czyta przed wyjazdem o holenderskim rynku pracy – podkreśliła Urszula Kozłowska. - Jako Ambasada stworzyliśmy w 2016 r. portal informacyjny wHolandii.pl, który zawiera porady o życiu i pracy w Holandii.
 
Jaki jest zatem rynek holenderski? - Skupiając się na części związanej z Polakami, czyli z pracą tymczasową, sezonową to trzeba przyznać, że jest to rynek, który oferuje bardzo dużo w budownictwie, rolnictwie, ogrodnictwie, logistyce – wymieniała Urszula Kozłowska. - Bardzo dużo osób pracuje w transporcie. Obserwując statystyki, w tym GUS-owieskie, widać, że ludzie do Holandii wyjeżdżać już na dłużej. Ok. 80 proc. to wyjazdy powyżej 12 miesięcy.
 
 
Ważne jest, by mieć pomysł na siebie. Warto do Holandii pojechać w kilka osób, wynająć sobie wspólne mieszkanie, a nie przez Agencję, bo jeśli się tak zdarzy, że w trakcie pobytu stracimy pracę, nie zostaniemy bez dachu nad głową
 
– dodała Urszula Kozłowska.
 
Na kogo otwarty jest rynek holenderski? - Jeśli chodzi o rynek pracy tymczasowej to głównie na osoby, które nie posiadają zbyt wysokich kwalifikacji – mówiła Urszula Kozłowska.- Zawsze zachęcam, by wyjeżdżać chociaż z podstawową znajomością języka angielskiego, ale prawda jest taka, że można znaleźć pracę i bez znajomości języka.
 
Jak przyznała Urszula Kozłowska Polacy w Holandii są postrzegani jako dobrzy pracownicy.
 
Polacy są w Holandii bardzo wysoko oceniani za swoją solidność i pracowitość
 
– dodała.
 
Ważne jest, aby nie podpisywać umowy, której treści nie rozumiemy. - Czasem można trafić na pracodawcę, który chce, aby pracownik bardzo szybko rozpoczął pracę. Należy zawsze poprosić o umowę w języku polskim. Jeśli nie jest to możliwe należy poprosić pracodawcę lub agencję o wszelkie wyjaśniania. Warto też skonsultować treść umowy z organizacjami pozarządowymi – stwierdziła Urszula Kozłowska.
 
 
Należy także pamiętać, aby podjąć pracę na podstawie pisemnej umowy, bo wówczas jest się chronionym prawem. Ma się prawo do zasiłku, a w przypadku wypadku w pracy to pracodawca ponosi za to odpowiedzialność
 
– podkreśliła Urszula Kozłowska.
 
We wczorajszym szkoleniu udział wzięli pracownicy urzędów pracy, przedstawiciele poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz przedstawicieli szkół.
 
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Galeria / Kozłowska Urszula wykład ( zdjęć 14 )
Dodano: 2019-10-24 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +5
    ~ opuścili okazję na lans?
    Czwartek, 24.10

    I czerepaka tam nie było? Kozła też? Wygłosili by tezę, że zamiast emigrować można się w Elblągu zatrudnić przy inwestycji - remoncie 20 m jezdni lub w jakiejś dziwnej firmie reklamowanej przez kozła. Rozbuchana robotyzacja, innowacje, inwestycje w chodnik pozwolą ograniczyć emigrację i zaznać niewolnictwa własnego. Mieszkania i domy w Elblągu to w większości powstają za pieniądze emigrantów.

  2. 2
    +2
    ~ Nieuki
    Czwartek, 24.10

    Elbląg to Żuławy i Powiśle a nie warmia i mazury. Można pisać i nie dociera co do szkoły pod górkę było.

  3. 3
    0
    ~ tylkowpis
    Czwartek, 24.10

    A to wszystko wina Tuska, bo przez ostatnie osiem lat ... syn Pani Premier został księdzem na urlopie ?

  4. 4
    0
    ~ Taalstap
    Piątek, 25.10

    Wszystko się zgadza, mądry artykuł i wszelkie uwagi, tak to działa. Znamy i pracujemy w Holandii ponad 30 lat. No i bardzo słuszna uwaga, najlepiej wynająć wspólne mieszkanie. Taalstap.nl firmy Polska Consult Holland uczy polskojęzycznych w regionie Zuid Holland Rotterdam i Barendrecht języka holenderskiego już ponad 10 lat, z gramatyką w języku polskim. Pomagamy zrobić ten pierwszy i drugi krok. Bez podstaw tego języka trudno mówić o integracji mieszkając i pracujac w Królestwie Holandii. Taal to język, a stap to krok. Uczymy w soboty i niedziele.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3932828903198