Wczoraj, 10 października, w Elblągu odbyła się konferencja pn. „100-lecie służby Towarzystwa Przyjaciół Dzieci na rzecz ochrony praw dziecka – współczesne innowacyjne metody pomocy najmłodszym i rodzinom potrzebującym wsparcia”.
Elbląski oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci zorganizował konferencję, która była elementem ogólnopolskich obchodów 100-lecia Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. - Zarząd Główny TPD, z siedzibą w Warszawie, obchodzi 100-lecie istnienia. Nasz elbląski oddział istnieje od 1975 r. Do 1999 r. funkcjonował jako Zarząd Wojewódzki – wyjaśniała Monika Kozieła, dyrektor biura Zarządu Oddziału Okręgowego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Elblągu. - Patronat nad naszym wydarzeniem objął Rzecznik Praw Dziecka, Wojewoda Warmińsko-Mazurski oraz Prezydent Elbląga
To dla nas ważna konferencja. Podsumowuje naszą długoletnią działalność prowadzoną na rzecz ochrony praw dziecka i rodzin. Zawsze w pierwszej kolejności podchodziliśmy z dużą uwagą do problemów dzieci ubogich, z niepełnosprawnościami lub borykającymi się z innego rodzaju problemami. W ramach różnych projektów wspieraliśmy te dzieci od strony materialnej, jak i inwestowaliśmy w ich wychowanie i rozwój
– podkreślała Monika Kozieła.
Czym zajmuje się TPD? - Formy pracy środowiskowej są różne. Przede wszystkim prowadzimy ośrodek pomocy rodzinie, w ramach którego udzielamy bezpłatnego poradnictwa psychologicznego, pedagogicznego oraz prawnego – wymieniała Monika Kozieła. - Od wielu lat Wspieramy programy rozwojowe szkół, prowadzimy punkty przedszkolne na terenach wiejskich oraz zajmujemy się organizacją wypoczynku letniego dzieci i młodzieży.
Z naszych obserwacji wynika, że cały czas jest potrzebna pomoc natury prawnej, psychologicznej, pedagogicznej dla rodziców i opiekunów prawnych. Z roku na rok coraz więcej osób zgłasza się do nas z rożnymi problemami natury wychowawczej. W 2018 r. udzieliliśmy łącznie 312 porad. W tym roku, na obecną chwilę, mamy ich już ponad 200
– stwierdziła Monika Kozieła.
Dużym problemem w Elblągu jest uzależnienie dzieci od... technologii. - Z tym teraz jest największy problem. Dzieci coraz częściej zamykają się w czterech ścianach, siedząc przed ekranami czy to komputerów czy telefonów. Mało jest ich aktywności w realnym świecie. To jest skorelowane z tematem depresji, który cały czas jest tematem wstydliwym. Niestety statystyki wskazują, że przypadki samobójstw wśród coraz to młodszego pokolenia stają się palącym problemem – podkreśliła Monika Kozieła.
Obecnie TPD realizuje projekt we współpracy z Gmina Gronowo Elbląskie. - Doposażamy szkoły na terenie gminny w nowoczesne pomoce dydaktyczne, wspieramy nauczycieli od strony szkoleniowej, a także udzielamy dodatkowych zajęć pozalekcyjnych dla uczniów – dodała Monika Kozieła.
Podczas wczorajszej uroczystości wręczone zostały odznaczenia. TPD przyznało je: Małgorzacie Adamowicz (Kuratorium Oświaty, delegatura w Elblągu), Anettcie Górkiej (Główna księgowa elbląskiego oddziału TPD), Witoldowi Wróblewskiemu (Prezydent Elbląga), Andrzejowi Bondaruk (Wójt Godkowo), Sławomirowi Sadowskiemu (Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski), Genowefie Kwoczek (Starostwo Powiatowe).
Dziadku, dziadku nie idź w senatory, zostań z nami z dzieciakami.
Piękna rocznica i idea, ale czy wypada TPD nurzać w politykę? Czy nie jest to już tylko atrapa organizacji sprzed 100, 50, 30 lat? Przypomniano sobie o istnieniu takiej organizacji przed wyborami. TPD było i powinno pozostać apolityczne i służyć dzieciom a nie politykom. Pomyślcie, młode kierowniczki.