- Wydawać by się mogło, że dziś nic nas nie łączy z twórcami szkoły. Nic bardziej mylnego. Szkoła stała się bardziej nowoczesna, ale nadal jest szkołą z tradycjami. To, co najważniejsze nie uległo zmianie. Zarówno 60 lat temu, jak i dziś chcemy, aby młodzi ludzie otrzymywali solidne wykształcenie, które pozwoli im na dobry start w dorosłe życie - mówiła Hanna Mierzejewska, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych podczas gali z okazji 60 jubileuszu elbląskiej "budowlanki".
60 lat temu, w 1958 roku, przy Technikum Torfowym w Elblągu powstałą Szkoła Rzemiosł Budowlanych z siedzibą w budynku gimnazjum, dzisiejszej siedzibie elbląskiego muzeum. Po kilku latach "budowlanka" przeniosła się do obiektu przy ul. Grottgera 71. Funkcjonuje tu do dziś, od dłuższego już czasu pod nazwą - Zespół Szkół Technicznych. Obecnie kształci się tu blisko 300 młodych ludzi na kierunkach takich jak: technik budownictwa, technik analityk, czy technik architektury krajobrazu.
W piątek (26 października) ZST świętował 60-lecie istnienia. Gala z tej okazji odbyła się w Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Wzięli w niej udział zaproszeni oficjele, wśród nich przedstawiciele władz wojewódzkich i władz Elbląga, władze oświatowe, przyjaciele szkoły, a także nauczyciele, dawni i obecni oraz absolwenci.
Teraz rzeczywistość jest zupełnie inna. Inna jest szkoła, dydaktyka, metodyka pracy. Inni są uczniowie, nauczyciele i rodzice. Zmieniające się dynamicznie czasy powodują, że rzeczywistość jest zupełnie inna, inna jest szkoła, dydaktyka, metodyka pracy, inni są uczniowie, nauczyciele, rodzice, partnerzy szkoły, ale to, co łączy nas wszystkich to praca i nauka dla dobra naszych uczniów i szkoły. Chcę złożyć ukłon i podziękować wszystkim z państwa, którzy w mniejszym, bądź większym stopniu przyczynili się do tego, że ZST istnieje i świetnie funkcjonuje na elbląskim rynku edukacyjnym już 60 lat
- tak dyrektor ZST przywitała gości.
Uroczystość była okazją do przywołania wspomnień, podsumowania dotychczasowych osiągnięć, pochwalenia się sukcesami, a także podziękowań i życzeń na dalsze lata.
Za wszystkim, co się dzieje w szkole, stoją ludzie. Dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy administracji, obsługi. To od nich zależy, jaki będzie absolwent. Jesteście państwo doskonałymi drogowskazami dla młodych ludzi, którzy później, jak ten dzisiejszy jubileusz, są diamentami w naszej rzeczywistości. Tej bliskiej i tej nieco dalszej. Gratuluję dotychczasowego sukcesu i życzę, abyście w swojej drodze odnosili dużo kolejnych, drobnych i wielkich sukcesów
- mówiła Grażyna Kluge, dyrektor Regionalnego Biura w Elblągu Urzędu Marszałkowskiego.
Absolwenci, a w ciągu minionych 60 lat "budowlanka" dorobiła się ich około 5 tys., zgodnie podkreślali, że ZST dała im fundamenty, na których budowali swoje dalsze życie.
Ta szkoła uczyła konkretnego spojrzenia na wiele spraw. Cieszę się, że nadal się rozwija, że powstają nowe pracownie. Mam nadzieję, że młodzież chce się uczyć i studiować w tym kierunku, bo takiej kadry będzie nam trzeba. Chcę podziękować wszystkim dyrektorom szkoły, nauczycielom, którzy włożyli serce, aby nas wykształcić, życzę szkole i wszystkim nauczycielom dalszych sukcesów
- mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, absolwent ZST.
- W czasie studiów, dzięki tej szkole, mieliśmy wiedzę, którą mogliśmy tylko pogłębiać z racji swoich zainteresowań. Każdy nam tego zazdrościł. Ci, którzy kończyli licea ogólnokształcące, na studiach padali jak muchy - dodał Dariusz Urbański, absolwent "Budowlanki", prezes Elbląskiej Izby Inżynierów i Techników Budownictwa.
Podczas uroczystości wręczono kilkadziesiąt medali okolicznościowych. Mieliśmy również okazję poznać historię szkoły w pigułce czy obejrzeć "urodzinowe" występy młodzieży.
Na finał nauczyciele, pracownicy szkoły wspólnie z uczniami zaśpiewali piosenkę KASY "Piękniejsza".
Gratulacje i życzenia dalszych sukcesów. To jest ta szkoła, która należy do tej grupy szkół w Elblągu, które dają szansę uczniowi słabszemu - to wyjątkowo chwalebne przy wszechobecnym wyścigu szczurów w "czołowych" szkołach. Możecie być dumni z tego co robicie. Tylko ten fałszerz na gali.
A gdzie "profesor" Koński, Bubel (k), i paru innych?
@b0ss - oni już dawno są na emeryturze
kto to ta piękna blondyna pierwszym zdjęciu?
@Ambroży - a co oni nie zostali zaproszeni? Mimo że są na emeryturze, o to mi chodzi. TB - budownictwo ogólne
zdjęcie 60 Koński? zdjęcie 70 Sofia,
DO MATURZYSTÓW 1982 (pref.) !!! Gdzie oni są? Gdzie wszyscy moi przyjaciele! Zabrakło ich, choć zawsze było ich niewielu! Schowali się po różnych mrocznych instytucjach? Pożarła ich galopująca prostytucja? Gdzie są moi przyjaciele, bojownicy z tamtych lat? Zawsze było ich niewielu! Teraz byłem sam!!! Co to za pan, w tych kulturalnych okularach? Jak się stara ładnie siedzieć i wysławiać, ach co za ton, co za ukłon, co za wiara w każdym zdaniu i jakie mądre przekonania. Oto są, oto wszyscy są, przyjaciele moi z wielu stron. Co za pochód co za piękny krok. Maszerują ramię w ramię wprost i w bamboszach, w garniturach, z pidżamami pod pachami, z posadami, podatkami i z białymi chorągwiami. Idą tłumy, ich tłumy. GDZIE ONI SĄ, ZABRAKŁO ICH !!! (Republika - Biała flaga)
Gdzie oni są? Gdzie wszyscy moi przyjaciele? Zabrakło ich, choć zawsze było ich niewielu! Schowali się po różnych mrocznych instytucjach? Pożarła ich galopująca prostytucja? Gdzie są moi przyjaciele, bojownicy z tamtych lat? Zawsze było ich niewielu! Teraz byłem sam!!! Co to za pan, w tych kulturalnych okularach? Jak się stara ładnie siedzieć i wysławiać, ach co za ton, co za ukłon, co za wiara w każdym zdaniu i jakie mądre przekonania. Oto są, oto wszyscy są, przyjaciele moi z wielu stron. Co za pochód co za piękny krok. Maszerują ramię w ramię wprost i w bamboszach, w garniturach, z pidżamami pod pachami, z posadami, podatkami i z białymi chorągwiami. Idą tłumy, ich tłumy. GDZIE ONI SĄ, ZABRAKŁO ICH !!! Republika - Biała flaga