100 lat temu nasze prababki wywalczyły prawa wyborcze. To nie znaczy, że są one nam dane raz na zawsze. Choćby dlatego powinnyśmy brać udział w wyborach, a czasami, gdy trzeba, sięgnąć również po parasolki - mówi Danuta Janczuk, przewodnicząca elbląskiego oddziału Ligi Kobiet Polskich. W czwartek (18 października), w przededniu wyborów samorządowych, w Elblągu odbyła się konferencja przypominająca o tej ważnej rocznicy.
Rok 2018 jest rokiem jubileuszu 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. To jednak również rok, w którym mija 100 lat od chwili uzyskania przez Polki praw wyborczych, czyli realnej możliwość wpływania na losy kraju. Drogę do urn utorował im dekret z 28 listopada 1918 roku, podpisany przez Józefa Piłsudskiego, Tymczasowego Naczelnika Państwa. - Nie był to prezent, ale efekt starań rzeszy kobiet - dodaje Danuta Janczuk. - Również tej zdeterminowanej grupa, która w listopadzie 2018 roku marzła pod mokotowską willą Piłsudskiego, z symbolicznymi parasolkami w rękach, aż ostatecznie wymogła na marszałku podpisanie dekretu.
O tej karcie historii Polski, a także o dzisiejszym jej znaczeniu, przypomniano podczas konferencji „100-lecie praw wyborczych kobiet”, zorganizowanej dziś w Galerii EL.
Prawa wyborcze kobiet. Dzisiaj wydaje nam się to normalne, naturalne, ale nie zawsze tak było. Zachęcam wszystkie panie, aby skorzystały ze swojego prawa wyborczego i zdecydowały, kto będzie zasiadał w radzie miasta, kto będzie prezydentem, kto będzie reprezentował nas w sejmiku. Prawda jest taka, że kobiety mają jeszcze sporo do wywalczenia. Jeśli nie wezmą spraw w swoje ręce, jeżeli nie będą pełniły stanowisk decyzyjnych, jeśli nie będzie ich w radzie miasta, to tak naprawdę nikt o tych kobietach, nie będzie myślał
- przekonuje Małgorzata Sowicka, dyrektorka Departamentu Edukacji i Sportu UM w Elblągu, kandydatka na radną z listy KWW Witolda Wróblewskiego.
O tym, jak nierozerwalnie ze sobą związane są dwie rocznice, mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
Jestem przekonany, że patriotyzm, wiarę w Niepodległą to właśnie kobiety przez codzienność utrzymywały i przekazywały pokoleniom, które żyły w tych trudnych czasach niewoli. Kobiety również czynnie brały udział w zrywach niepodległościowych i towarzyszyły mężczyzną w dochodzeniu do niepodległej Rzeczpospolitej Polskiej
- mówił marszałek Brzezin.
Celem konferencji było przypomnienie niełatwej drogi Polek do uzyskania praw wyborczych, ale również zachęcenie do udziału w nadchodzących wyborach samorządowych. Nie chcemy agitować, przekonywać do konkretnych kandydatów, nazwisk, a jedynie zachęcać do tego, aby w niedzielę pójść do urn, mówiła jedna z organizatorek wydarzenia.
Osoby, które nie głosują, nie chcą mieć wpływu na to, jak będziemy mieszkać, w jakim otoczeniu, nie powinny później krytykować. Każdy ma swój moment, kiedy może zdecydować o przyszłości miasta, a także swojej i swojej rodziny. W tę niedzielę będzie taki moment
- przekonywała przewodnicząca LKP.
Podczas konferencji wręczono odznaczenia za zasługi dla Warmii i Mazur. Przyznano je trzem paniom: Danucie Janczuk, Grażynie Prokurant z LKP oraz Małgorzacie Zabiełło, psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagodicznej nr 2.
To dla mnie ogromny zaszczyt. Nagroda za 35 lat pracy. Nie czuję wypalenia zawodowego. Cieszę się swoją pracą
- mówiła Małgorzata Zabiełło.
Uczestnicy konferencji wysłuchali również prelekcji Stanisława Achremczyka z Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego pt. „Polskie kobiety – w codzienności i życiu publicznym” oraz odczytu Danuty Oleksiak z Warmińsko – Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu pt. „Równe prawa i nierówne szanse, czyli edukacja szkolna kobiet w II Rzeczypospolitej”. Obejrzeli film poświęcony historii walki kobiet o przyznanie praw wyborczych.
Konferencji towarzyszyła wystawa pod hasłem „Kobiety w walce o niepodległość”. Została ona zorganizowana przez Ligę Kobiet Polskich przy współpracy z Archiwum Akt Nowych.
Organizatorem wydarzenia jest LKP Oddział Terenowy w Elblągu. Odbyło się ono pod patronatem Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina oraz Prezydenta Miasta Elbląga Witolda Wróblewskiego.
Ty Janczuk powinnaś się zamknac
Dziewczyny , jesteście super. gratuluję.
Kiedy urząd marszałka i marszałek będzie siedział w Elblągu. Tak to jest w innych województwach.
do luiss chamstwo w komentarzu świadczy o tobie. Gratuluję organizatorkom konferencji oraz gratuluję wyróżnionym. Idźmy na wybory
Małgosiu, trzymam kciuki za twoje wejście do rady-wiem że startujesz z okręgu 4 z komitetu Witolda Wróblewskiego. Będę na ciebie glosować
Luiss- twoja arogancja i bezczelność nie zna granic. Szkoda, że takie postawy coraz częściej funkcjonują w naszym życiu nie tylko politycznym, ale też w zwykłych kontaktach międzyludzkich. PRZYKRO, ŻAL !!!.