Poniedziałek, 23.12.2024, Imieniny: Franciszka, Bozena, Zenon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Znów ta matematyka. Jak z resztą przedmiotów poradzili sobie elblążanie na egzaminie gimnazjalnym?

22.06.2018, 12:00:59 Rozmiar tekstu: A A A
Znów ta matematyka. Jak z resztą przedmiotów poradzili sobie elblążanie na egzaminie gimnazjalnym?
Fot. Ryszard Biel/zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Ponad tysiąc młodych elblążan przystąpiło w tym roku do egzaminu gimnazjalnego. Jak sobie poradzili? Najwięcej problemów, tradycyjnie, sprawiła im matematyka, średni wynik elbląskich szkół to 50 proc. Lepiej wypadli z języka polskiego (66 proc.).

Do egzaminu gimnazjalnego, przeprowadzanego w 18, 19 i 20 kwietnia, w siedemnastu elbląskich szkołach przystąpiło 1010 osób. W piątek Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wyniki dla kraju.

Egzamin gimnazjalny składał się z trzech części. W części pierwszej – humanistycznej gimnazjaliści rozwiązywali zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z języka polskiego, a w części drugiej - matematyczno - przyrodniczej zadania z przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii oraz z matematyk. W trzeciej części egzaminu uczniowie rozwiązywali zadania z wybranego języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym albo na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

Egzamin wskazał również umiejętności, które gimnazjaliści opanowali słabiej. W części humanistycznej z języka polskiego trudność sprawiło uczniom między innymi zadanie sprawdzające funkcjonalne wykorzystanie wiadomości z zakresu świadomości językowej, a z historii zadanie dotyczące chronologii historycznej. Z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie na dowodzenie, które wymagało znajomości pojęcia mediany, a także samodzielnej analizy problemu i przedstawienia argumentacji matematycznej

- informuje Marcin Smolik, dyrektor CKE.

Wyniki poszczególnych szkół poznamy dopiero pod koniec czerwca, jednak już teraz wiemy, jak poradzili sobie gimnazjaliści w województwie warmińsko-mazurskim i Elblągu.

Najlepiej, ta tendencja również utrzymuje się od lat, elbląskim gimnazjalistom poszło z języka angielskiego. Ten język nowożytny wybrała zdecydowana większość, 944 osoby. Osiągnęły średnią na poziomie 70 proc. 49 osób pokusiło się o sprawdzian swojej znajomości z języka niemieckiego. Poszło im nie najlepiej (43 proc. na poziomie podstawowym).

Z częścią humanistyczną elblążanie też mieli trochę problemów. Średnia z języka polskiego to 66 procent (przykładowo w Olsztynie średnia wynosi 69 proc.), a z historii i wiedzy o społeczeństwie 57 proc. (Olsztyn - 62 proc.).

Zaskoczeniem nie jest fakt, że najgorzej poszło młodzieży na części przyrodniczo-matematycznej. Z matematyki elblążanie osiągnęli średni wynik 50 proc. Za zadania z przedmiotów przyrodniczych elblążanie osiągnęli wynik 52 proc. czyli dokładnie średnią krajową.

Gorzej poszło im z częścią przyrodniczo-matematyczną. Za zadania z matematyki średni wynik młodych elblążan to 48 proc. Ten jednak nie odbiega od wyników osiąganych przez ich rówieśników. Dla porównania średnia krajowa to 47 proc, a w samym województwie warmińsko-mazurskim tylko olsztynianie wypadli lepiej (49 proc.). Nieznacznie lepiej poradzili sobie z zadaniami z przedmiotów przyrodniczych (54 proc.).

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    --1
    ~ Xde
    Piątek, 22.06

    Głomby kapusciane

  2. 2
    +2
    ~ Won
    Piątek, 22.06

    D. Wyliz olsztyniakom, co oni nas obchodza. To jest portal elblaski i Elbląg zachwalajcie. A nie buraków bagiennych.

  3. 3
    +1
    ~ Jko
    Piątek, 22.06

    Xde nie obrażaj innych, sam napisałeś z błędem (głąb a nie głomb)

  4. 4
    +1
    ~ szkoła jest piękna tylko...
    Piątek, 22.06

    Ważne jest samozadowolenie i samouwielbienie kierownictw. Takie wyniki osiąga uczeń który "musi" a nie "może" . Dlatego ,"wyselekcjonowani" przez dyrekcje uczniowie słabszych klas, idą po "chybił - trafił" z zestawu a,b,c,d. A ciągłe zaglądanie do Olsztyna? Oni zawsze byli i będą lepsi bo pracują a nie żyją z kolesiostwa, a dziad zawsze zaglądał do dworu po żebrach i z bezrozumnej zawiści. Uczeń potrzebuje mistrza z charyzmą a nie mentora i wyciskacza wyniku. Jutro pewnie opublikują "listę chwały" elbląskich szkół. Kolesie dostaną nagrody "za wysiłek". A uczeń? No cóż, jak Afrykanin, zrobił swoje i poszedł na wakacje.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.96669912338257