"Proste", "Łatwiejsze niż się spodziewaliśmy", "To była formalność". Matematyka - w ostatnich latach zmora maturzystów, w tym roku zdaniem samych zainteresowanych nie sprawiła większych kłopotów.
Było w porządku. Sprawdziłem trzy razy to, co napisałem, a i tak wyszedłem przed czasem. Egzamin z matematyki na tym poziomie to tak naprawdę formalność. Myślę, że to będzie widać po wynikach tegorocznej matury
- przekonywał Jan Iwaniszyn, absolwent klasy matematyczno-fizycznej, którego zapytaliśmy o poziom dzisiejszego (7 maja) egzaminu z matematyki.
Maturalny maraton rozpoczął się 4 maja i potrwa do 25 maja. W piątek, na pierwszy ogień poszedł język polski. Po weekendzie maturzyści wrócili do szkół i zmierzyli się z matematyką na poziomie podstawowym.
W województwie warmińsko-mazurskim do tegorocznego egzaminu dojrzałości przystąpiło blisko 13 tysięcy absolwentów szkół średnich. W Elblągu maturę zdaje 1 512 osób w 20 szkołach, w tym 1 407 w nowej formule, a 105 w starej formule.
Jak poszło im na dzisiejszym egzaminie? Zapytaliśmy o to maturzystów z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu.
To nie był zbyt trudny egzamin. Zadania, które z reguły rozpisuje się na całe strony, tutaj można było rozwiązać w trzech, czterech równaniach
- przekonywał Piotr Krawczyk, absolwent klasy IIIb o profilu biologiczno-chemicznym.
Będę pisał jeszcze matematykę na poziomie rozszerzonym. Jest wielka przepaść między tym przedmiotem na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Trudna matematyka dopiero mnie czeka
- mówił Kamil Kruszewski, z IIId matematyczno-geograficznej.
Nieliczni maturzyści podkreślali, że matematyka mogła jednak sprawić problemy.
Myślę, że poszło mi w miarę dobrze. Choć nie było nic zaskakującego, to jednak była trudna matura. Trudniejsza niż to, co mieliśmy na egzaminach próbnych
- przyznaje Sandra Kaptejna, z klasy IIIa humanistycznej.
Dotychczas matematyka była zmorą maturzystów. W ubiegłym roku w całym kraju oblało ją aż 17 proc. zdających, w warmińsko-mazurskim odsetek ten wynosił 18 proc. W elbląskich szkołach sytuacja wyglądała wtedy bardzo różnie. Najlepiej wtedy wypadli uczniowie II LO, którzy z matematyki pisemnej uzyskali średni wynik w wysokości 77,3 proc. Jak poszło tegorocznym maturzystom? Wyniki egzaminu ogłoszone zostaną 3 lipca.
Zanim jednak maturzyści zaczną myśleć o wynikach muszą zdać kolejne egzaminy. Jutro (8 maja) czeka ich ten z języka angielskiego, na poziomie rozszerzonym i podstawowym. Do końca tygodnia zmierzą się jeszcze z: matematyką na poziomie rozszerzonym, filozofią (9 maja), biologią, historią sztuki (10 maja) oraz wiedzą o społeczeństwie i informatyką (11 maja). Maturzyści obowiązkowo muszą podejść do sześciu egzaminów: pisemnych na poziomie podstawowym z języka polskiego, obcego i matematyki, ustnych z języka polskiego i obcego, a także pisemnego z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.
Polski był łatwiejszy, niż się spodziewaliśmy. Matematyka, też nie była trudna. Trzeba było pomyśleć. Był jednak czas i na to i napisanie oraz sprawdzenie tego co się napisało. Przede mną teraz biologia i chemia, to mogą być ciężkie egzaminy. Mam nadzieję jednak, że i tu czeka nas miłe zaskoczenie
- dodaje Anna Strzelczyk, absolwentka klasy IIIc biologiczno-chemicznej.
Arkusze egzaminacyjne wykorzystane na tegorocznym egzaminie maturalnym znajdziemy na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
A ktoś na chusteczkę ma źle ostatnie zadanie 😉
Piękni, młodzi, a nade wszystko mądrzy - niech spełnią się Wasza marzenia.
Hołubiona, najlepsza szkoła koleżanki p. dyrektor departamentu a nauczyciele w czasie egzaminu czytają książkę, zamiast pilnować. Czy to na pewno zgodne z procedurami?