Niedziela, 19.01.2025, Imieniny: Marta, Henryk, Mariusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu to też problem Elbląga!

10.04.2018, 14:00:10 Rozmiar tekstu: A A A
Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu to też problem Elbląga!
- Choroby odkleszczowe to nadal aktualny problem zdrowotny naszego regionu. Mogą one dotknąć każdego z nas, a skutki zachorowania mogą być bardzo poważne i długotrwałe. Niezwykle ważne jest przekazanie społeczeństwu podstawowej chociażby wiedzy na ten temat, wiedzy, która użyta wydatnie zmniejszy ryzyko kontaktu z kleszczem i zachorowania na jedną z chorób przenoszoną przez tego stawonoga - zaznaczył Marek Jarosz, Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny.
 
 
W końcu nadszedł koniec zimy. Pojawienie się słońca i plusowych temperatur sprawia, że często zapominamy, że rozpoczyna się szczególny okres – sezon chorób przenoszonych przez kleszcze. - Kleszcze są stawonogami, żyjącymi zazwyczaj w środowisku lekko wilgotnym, obfitującym w roślinność – informuje Marek Jarosz. - Preferują rośliny liściaste.
 
Gdzie szczególnie można na nie natrafić? - Można je spotkać zarówno w lasach, jak i na nieużytkach, łąkach, leśnych polanach, w parkach i przy domowych ogródkach – dodaje Marek Jarosz.
 
Dlaczego stanowią zagrożenie dla człowieka?
 
Żywią się krwią kręgowców (głównie drobne gryzonie, ale także zwierzęta większe - zające, sarny). Przenoszą bakterie i wirusy, które wprowadzają do organizmu żywiciela w trakcie picia jego krwi. Drobnoustroje te są niezwykle groźne dla zdrowia ludzi (wywołana przez bakterie borelioza oraz wirusowe kleszczowe zapalenie mózgu), a także dla zwierząt, np. psów (babeszjoza i leiszmanioza). Kleszcze są aktywne przez większą część roku - praktycznie już od marca (pierwsze cieplejsze dni) do października. W naszym klimacie, szczególną aktywność kleszczy obserwuje się w 2 okresach: wiosennym (kwiecień - maj) i późno letnim (sierpień – wrzesień)
 
– zaznaczył Marek Jarosz.
 
Czym jest borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM)? - To bardzo niebezpieczne choroby zakaźne. W chwili obecnej posiadamy skuteczną szczepionkę, przeciw KZM, ale nie możemy niestety zapobiegać w ten sposób boreliozie. Borelioza może ujawniać się już po kilkunastu dniach od zakażenia, wystąpieniem w miejscu wkłucia się kleszcza charakterystycznej różowej zmiany skórnej o owalnym kształcie, która w miarę upływu czasu powiększa się (tzw. rumień wędrujący) – podkreślił Marek Jarosz.
 
Jak podkreślił Marek Jarosz jest kilka rzeczy, o których każdy powinien pamiętać. - Aby chronić się przed atakiem kleszczy konieczne jest stosowanie kilku prostych zasad. Należy unikać siadania, leżenia na trawie i pod krzakami. Także noszenie właściwego ubioru podczas przebywania w siedliskach kleszczy może utrudnić przedostanie się kleszczy na skórę (spodnie z długimi nogawkami, bluzki, koszule z długimi rękawami, kryte obuwie i nakrycie głowy) – wymieniał. - Mniejsze zainteresowanie kleszcza wzbudzi także odzież w ciemnych kolorach. Zawsze po powrocie do domu z miejsc stanowiącego siedlisko kleszczy, należy dokonać dokładnych oględzin odzieży oraz skóry (zwłaszcza w miejscach preferowanych przez kleszcze). Odzież należy po powrocie dokładnie wytrzepać – najlepiej nad wanną lub inną powierzchnią, z której będzie można łatwo go usunąć. W każdym przypadku, przed zamierzonym pobytem w miejscach bytowania kleszczy, wskazane jest użycie środków odstraszających – repelenty (płyny, aerozole itp.), dostępnych w aptekach.
 
Bardzo ważny jest fakt, że kleszcz zanim zakotwiczy się w skórze poszukuje odpowiedniego miejsca do żerowania.
 
U dzieci najczęściej (w około 70% przypadków) kleszcze lokalizują się na głowie, zazwyczaj na granicy włosów i za uszami, zaś u dorosłych w miejscach, gdzie skóra jest delikatna (np. pod kolanami, w pachwinach, na brzuchu)
 
– zaznaczył Marek Jarosz.
 
Niestety nieumiejętne usuwanie kleszcza tkwiącego w skórze może jedynie zaszkodzić. - O ile to możliwe należy w takim przypadku skorzystać z pomocy personelu medycznego w przychodni – stwierdził Marek Jarosz. - Jeżeli brak jest takiej możliwości, należy zastosować jedną bezpieczną metodę: uchwycić delikatnie pincetą przyczepionego kleszcza przy samej skórze i wyciągnąć zdecydowanym ruchem ku górze. Po wyjęciu kleszcza miejsce ukłucia starannie zdezynfekować. Nie należy podczas usuwania kleszcza naciskać na jego ciało. Może to doprowadzić do wyrzucenia treści pokarmowej do rany i tym samym zwiększyć ryzyko zakażenia. Zdecydowanie niewskazane są inne metody polegające na smarowaniu kleszcza tłuszczem, polewaniu alkoholem itp.
 
Uwaga!

Urząd Miejski w Elblągu ogłasza nabór partnera spoza sektora finansów publicznych do przygotowania i realizacji wspólnego projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 10 Regionalny rynek pracy, Działanie 10.7 Aktywne i zdrowe starzenie się (RPWM.10.07.00.IZ.00-28-001/2018) „Program polityki zdrowotnej dla mieszkańców województwa warmińsko – mazurskiego w wieku aktywności zawodowej na lata 2017-2021 w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania zakaźnych chorób odkleszczowych”.

Projekt ma na celu zmniejszenie zapadalności na choroby odkleszczowe wśród populacji województwa warmińsko-mazurskiego poprzez przeprowadzenie edukacji prozdrowotnej oraz badań diagnostycznych na terenie i wśród populacji subregionu elbląskiego.

Zaplanowane działania do realizacji w partnerstwie z podmiotem leczniczym dotyczą w szczególności:

1.    wspólnego przygotowania wniosku aplikacyjnego.
2.    wspólnego zarządzania projektem.
3.    przeprowadzenia cyklu działań edukacyjnych i badań diagnostycznych określonych
w „Programie polityki zdrowotnej dla mieszkańców województwa warmińsko – mazurskiego w wieku aktywności zawodowej na lata 2017-2021 w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania zakaźnych chorób odkleszczowych”, adresowanych do następujących grup docelowych: w zakresie edukacji prozdrowotnej osoby w wieku aktywności zawodowej, tj. kobiety w wieku 18-59 lat oraz mężczyźni w wieku 18-64 lat, a w zakresie badań diagnostycznych kobiety
w wieku 50-59 lat oraz mężczyźni w wieku 50-64 lat.

Partnerem w projekcie może być podmiot leczniczy, który:

•    posiada kontrakt z Płatnikiem na realizację świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej;
•    posiada min. 36-miesięczne doświadczenie w realizacji działań wskazanych w Programie Polityki Zdrowotnej na obszarze województwa warmińsko – mazurskiego w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania zakaźnych chorób odkleszczowych (dopuszcza się zawiązanie partnerstw podmiotów leczniczych w celu uzupełnienia się zasobami i doświadczeniem)
•    zapewni współpracę z laboratorium/ami posiadającymi uprawnienia do wykonywania testów Elisa IgM i IgG oraz Western blot IgM i IgG.

Podmioty zainteresowane partnerstwem mogą składać oferty do dnia 18.04.2018 r.

Szczegóły dotyczące naboru znajdują się na stronie internetowej

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +8
    ~ Arc
    Wtorek, 10.04

    a nasz prezydent Wróblewski nie zgodził się aby wzorem innych miast, u nas zrobiono opryski przeciw kleszczowe, a oddział zakaźny w Elblągu ma rekordowe zachorowania na bolerioze

  2. 2
    +5
    ~ Kiedy
    Wtorek, 10.04

    Te slamsy nie szpital piwinny zniknąć lub przerobić na muzeum. W Elblągu powinien yc wybudowany nowy szpital. Zauważmy olsztyniaki budują szpital po szpitalu a Elbląg równorzędne miasto nic. Ruiny.

  3. 3
    +9
    ~ Adam
    Wtorek, 10.04

    A ja bym się chętnie dowiedział czy to normalne w cywilizowanym świecie, żeby po leczeniu antybiotykowym po boreliozie, trzeba było w Elblągu czekać na kontrolne badanie krwi ponad rok!

  4. 4
    +2
    ~ Idźdoszkoły
    Wtorek, 10.04

    Borelioza!!!!!!!!!!!!!

  5. 5
    +7
    ~ zdrowie najważniejsze
    Wtorek, 10.04

    Naprawdę czeka się aż rok na badanie kontrolne? To nie dwa razy do roku bada się ? Dlaczego?

  6. 6
    --2
    ~ Nikita
    Środa, 11.04

    BORELIOZA - tak jest poprawnie

  7. 7
    +1
    ~ miro
    Czwartek, 12.04

    A jak długo w Elblagu leczy się te chorobę?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.155622959137