Żywią się krwią kręgowców (głównie drobne gryzonie, ale także zwierzęta większe - zające, sarny). Przenoszą bakterie i wirusy, które wprowadzają do organizmu żywiciela w trakcie picia jego krwi. Drobnoustroje te są niezwykle groźne dla zdrowia ludzi (wywołana przez bakterie borelioza oraz wirusowe kleszczowe zapalenie mózgu), a także dla zwierząt, np. psów (babeszjoza i leiszmanioza). Kleszcze są aktywne przez większą część roku - praktycznie już od marca (pierwsze cieplejsze dni) do października. W naszym klimacie, szczególną aktywność kleszczy obserwuje się w 2 okresach: wiosennym (kwiecień - maj) i późno letnim (sierpień – wrzesień)
U dzieci najczęściej (w około 70% przypadków) kleszcze lokalizują się na głowie, zazwyczaj na granicy włosów i za uszami, zaś u dorosłych w miejscach, gdzie skóra jest delikatna (np. pod kolanami, w pachwinach, na brzuchu)
Urząd Miejski w Elblągu ogłasza nabór partnera spoza sektora finansów publicznych do przygotowania i realizacji wspólnego projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 10 Regionalny rynek pracy, Działanie 10.7 Aktywne i zdrowe starzenie się (RPWM.10.07.00.IZ.00-28-001/2018) „Program polityki zdrowotnej dla mieszkańców województwa warmińsko – mazurskiego w wieku aktywności zawodowej na lata 2017-2021 w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania zakaźnych chorób odkleszczowych”.
Projekt ma na celu zmniejszenie zapadalności na choroby odkleszczowe wśród populacji województwa warmińsko-mazurskiego poprzez przeprowadzenie edukacji prozdrowotnej oraz badań diagnostycznych na terenie i wśród populacji subregionu elbląskiego.
Zaplanowane działania do realizacji w partnerstwie z podmiotem leczniczym dotyczą w szczególności:
1. wspólnego przygotowania wniosku aplikacyjnego.
2. wspólnego zarządzania projektem.
3. przeprowadzenia cyklu działań edukacyjnych i badań diagnostycznych określonych
w „Programie polityki zdrowotnej dla mieszkańców województwa warmińsko – mazurskiego w wieku aktywności zawodowej na lata 2017-2021 w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania zakaźnych chorób odkleszczowych”, adresowanych do następujących grup docelowych: w zakresie edukacji prozdrowotnej osoby w wieku aktywności zawodowej, tj. kobiety w wieku 18-59 lat oraz mężczyźni w wieku 18-64 lat, a w zakresie badań diagnostycznych kobiety
w wieku 50-59 lat oraz mężczyźni w wieku 50-64 lat.
Partnerem w projekcie może być podmiot leczniczy, który:
• posiada kontrakt z Płatnikiem na realizację świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej;
• posiada min. 36-miesięczne doświadczenie w realizacji działań wskazanych w Programie Polityki Zdrowotnej na obszarze województwa warmińsko – mazurskiego w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania zakaźnych chorób odkleszczowych (dopuszcza się zawiązanie partnerstw podmiotów leczniczych w celu uzupełnienia się zasobami i doświadczeniem)
• zapewni współpracę z laboratorium/ami posiadającymi uprawnienia do wykonywania testów Elisa IgM i IgG oraz Western blot IgM i IgG.
Podmioty zainteresowane partnerstwem mogą składać oferty do dnia 18.04.2018 r.
Szczegóły dotyczące naboru znajdują się na stronie internetowej
a nasz prezydent Wróblewski nie zgodził się aby wzorem innych miast, u nas zrobiono opryski przeciw kleszczowe, a oddział zakaźny w Elblągu ma rekordowe zachorowania na bolerioze
Te slamsy nie szpital piwinny zniknąć lub przerobić na muzeum. W Elblągu powinien yc wybudowany nowy szpital. Zauważmy olsztyniaki budują szpital po szpitalu a Elbląg równorzędne miasto nic. Ruiny.
A ja bym się chętnie dowiedział czy to normalne w cywilizowanym świecie, żeby po leczeniu antybiotykowym po boreliozie, trzeba było w Elblągu czekać na kontrolne badanie krwi ponad rok!
Borelioza!!!!!!!!!!!!!
Naprawdę czeka się aż rok na badanie kontrolne? To nie dwa razy do roku bada się ? Dlaczego?
BORELIOZA - tak jest poprawnie
A jak długo w Elblagu leczy się te chorobę?