Wczoraj (21 lutego) Koło Przewodników i Pilotów Turystycznych im. R. Gierzyńskiego Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika zorganizowało bezpłatne zwiedzanie Bramy Targowej.
Elbląski oddział PTTK działa prężnie od ponad 70 lat. - Koło Przewodników i Pilotów Turystycznych im. Ryszarda Gierzyńskiego Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej działa od 1961 roku. Przez ponad 50 lat elbląscy przewodnicy byli organizatorami wielu imprez i przedsięwzięć o charakterze turystycznym w tym m.in. popularnego cyklu letnich spacerów „Sobota z przewodnikiem” i wyjazdów „Z przewodnikiem PTTK za miasto”. Patronem Koła Przewodników jest wybitny krajoznawca, nauczyciel geografii i przewodnik turystyczny – Ryszard Gierzyński - informuje Leszek Marcinkowski, prezes elbląskiego oddziału PTTK.
W ten dzień - mimo ich święta - przewodnicy wyruszyli do pracy, by pokazać Elbląg zainteresowanym z trochę innej strony. Czym zajmuje się przewodnik?
Jest to profesja, która wciąga. To też nasz dodatkowy zawód - można sobie dorobić, ale także przyjemność i radość, bo możemy obcować na co dzień z ludźmi, młodzieżą. Przyjeżdżają do nas z całej Polski i z całego świata, oprowadzamy nie tylko w języku polskim
- opowiada Leszek Marcinkowski.
Szkolenie na przewodnika (informatora turystycznego) trwa od 3 do 6 miesięcy, które kończy egzamin. Jak się okazuje, zawód ten wcale nie należy do najłatwiejszych.
- Przewodnik nie uczy historii, tylko ją naświetla. Ukierunkowuje turystów na jakieś ciekawostki. Chce, aby zaciekawić ludzi historiami. Często też trzeba improwizować i dostosowywać się do poziomu wiedzy i zainteresowania grupy - dodaje Leszek Marcinkowski.
Pilotem wycieczek może zostać każdy. Jak zapewniają elbląscy przewodnicy praca ta przynosi efekty i satysfakcję, jeżeli jest wykonywana wraz z pasją i zaangażowaniem.
Przez 25 lat byłem rzeczoznawcą i w pewnym momencie zacząłem interesować się moim miastem. To było motywem do tego, żeby ludziom, którzy nie tylko tu mieszkają, ale też przyjeżdżają, mówić o miejscu w taki sposób, żeby oni to miejsce polubili. Żeby przestali mówić, że "nie wszystko jest nasze". Właśnie dlatego, że ktoś to wybudował, należy o to dbać, bo to zbudowali ludzie. Nie byli świadomi w tamtych czasach, jak za 500 lat potoczą się losy. I to właśnie skusiło mnie do tego, żeby w jakiś sposób to przekazywać
- informuje Stanisław Bukojemski z elbląskiego oddziału PTTK.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Brama Targowa była dostępna dla wszystkich elblążan. Zwiedzających nie brakowało. Szczególnie z tej możliwości skorzystały dzieci z elbląskich przedszkoli.
Oprócz zobaczenia Elbląga z innej perspektywy uczestnicy wydarzenia poznali historie związane z miastem.
Wszystkim przewodnikom życzymy samych niezapomnianych wycieczek i ciekawych pytań od zwiedzających!
Justyna Grzesiowska
Turyści tu przyjadą tylko musi być po co, a rada jest prosta trzeba odbudować osadę truso i stare Miasto całe.