Piątek, 8.11.2024, Imieniny: Wiktoria, Seweryn, Wiktoriusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

PTTK zaprosiło elblążan do zwiedzania Ornety i okolic - zobacz fotorelację

13.11.2015, 11:50:14 Rozmiar tekstu: A A A
PTTK zaprosiło elblążan do zwiedzania Ornety i okolic - zobacz fotorelację
Fot. Adrian Sajko

W ramach nowego cyklu "Z przewodnikiem PTTK za miasto" elblążanie mogli w sobotę (7.11.) wybrać się na wycieczkę do Ornety. Trasa wycieczki uwzględniała także pobliskie wioski.

 

Wycieczki pod hasłem "Z przewodnikiem PTTK za miasto" to propozycja PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej skierowana do wszystkich miłośników historii regionu. Trasy wycieczek związane są z historią, zabytkami i przyrodą regionu oraz biografią osób, które połączyły swoje losy z Ziemią Elbląską i nie tylko. Tematem przewodnim drugiej w tym roku wyprawy, była Orneta i jej okolice. Wycieczkę poprowadzili Brygida Gawron i Stanisław Bukojemski - przewodnicy PTTK Elbląg

-opowiada Kamil Zimnicki z PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej.

Jaka trasa została wybrana tym razem? - Sobotnia wycieczka rozpoczęła się w Pomorskiej Wsi, gdzie znajduje się kościół z gotyckim, XIV-wiecznym prezbiterium, nawą z 1672r. i drewnianą wieżą z 1766r. Pierwotną świątynię strawił pożar w 1671r., niszcząc także 12 zagród chłopskich, karczmę i szkołę. Z wypalonego kościoła pozostały tylko mury obwiednie i wschodni szczyt. Odbudowano go częściowo już w następnym roku, a później wyposażono w nowy sprzęt - opowiadał Kamil Zimnicki.

- Drewniany  strop uzyskał w 1688r. polichromię, zachowaną do dziś - dodała Brygida Gawron przewodnik PTTK, która prowadziła wycieczkę. - Wyjątkowe wrażenie robi widniejąca pośrodku, w owalu, scena przedstawiająca Sąd Ostateczny.

Następnie elblążanie wybrali się do miejscowości Słobity.

W niej zwiedziliśmy kościół oraz ruiny pałacu rodu Dohnów, jednego z najznamienitszych pruskich rodów.  Nocowało w nim wielu władców m.in. Napoleon i cesarz Wilhelm II

-dodał Kamil Zimnicki.

- Pałac był perełką architektury barokowej.  Co ciekawe, do 1945 roku znajdowała się tutaj największa prywatna biblioteka licząca ponad 55 tysięcy książek - opowiadał Stanisław Bukojemski przewodnik PTTK. - Ród Dohnów zgromadził także wspaniałą kolekcję dzieł sztuki między innymi ponad 400 obrazów, a także zbiory porcelany, mebli i monet. Niestety, po świetności pałacu nie ma ani śladu, pozostały jedynie ruiny. Wszystko za sprawą sowietów, którzy najpierw pałac okradli, a następnie  podpalili -dodaje Stanisław Bukojemski.

To nie jedyny pałac, który zwiedzili elblążanie. - Inny, który był własnością rodu Dohnów znajdował się w miejscowości Gładysze. Pałac zbudowano w latach 1701-1704 z uwagi na pożar pałacu Dohnów w Morągu oraz ich coraz silniejszą pozycję społeczną- wyjaśnił Kamil Zimnicki.

Po II wojnie światowej, ostatni członkowie rodu opuścili pałac i udali się do Westfalii. Pałac został splądrowany i zdewastowany, lecz wcześniej przez jakiś czas pełnił funkcję PGR. W 1986 roku przez pożar uległ znacznemu zniszczeniu i do dnia dzisiejszego pozostaje w ruinie - mówi Brygida Gawron.

Orneta była gwoździem programu tej wycieczki.

Pierwsze wzmianki o tym urokliwym miasteczku z rynkiem w centrum, pojawiają się już 12 sierpnia 1308 roku.  W Ornecie znajduje się najstarszy dzwon na Warmii z 1384 roku. Jest umieszczony na wieżyczce ratusza wybudowanego w 1375 roku. Przez wieki ten budynek był nieznacznie przebudowywany. Kilka kroków dalej, stoi kościół św. Jana Chrzciciela z charakterystycznymi smoczymi gargulcami

-mówi Kamil Zimnicki.

Atrakcji podczas tej wyprawy nie brakowało. - Jednym z najciekawszych punktów na trasie było zwiedzanie Sanktuarium Maryjnego w Krośnie, bardzo często nazywanego małą Świętą Lipką. Nazwa Krosno wzięła się od nazwiska pierwszego właściciela osady, Johanna von Crossen.  - Z Krosnem związany jest przede wszystkim, niezwykle silny kult maryjny - zapewnia Kamil Zimnicki.

- Pod koniec XIV w. w nurcie płynącej tutaj rzeki Drwęcy, znaleziono alabastrową figurkę Matki Bożej. Około 1400 r.  postawiono w tym miejscu drewnianą kaplicę, a dopiero w 1593 r. murowaną. - opowiadała Brygida Gawron. -Obecny kształt kościoła i jego otoczenia wybudowano w latach 1709-1759. Co ciekawe, aby ołtarz główny postawić dokładnie w miejscu znalezienia figurki, zmieniono koryto rzeki.

Kolejnym punktem podróży była wieś Henrykowo.  - Wieś została założona prawdopodobnie przez Henryka Laberyka, a pierwsze wzmianki o niej pochodzą już z 1312 r. -opowiadał uczestnikom wycieczki Emil Rońda, sołtys wsi Henrykowo. - W tych wzmiankach wymieniany był także kościół pw. św. Katarzyny pochodzący z XIV wieku.

- Po zwiedzaniu kościoła oraz krótkim spacerze po wsi, w świetlicy wiejskiej odbyło się spotkanie z mieszkańcami Henrykowa. Mieszkańcy tej niezwykle gościnnej miejscowości, zaprezentowali uczestnikom wycieczki swoje prace rękodzielnicze oraz wyroby wiejskie- dodał Kamil Zimnicki. - Koło Gospodyń Wiejskich przygotowało poczęstunek, zupę chłopską i kaszę z gulaszem po warmińsku. Nie zabrakło także ciast domowej roboty oraz kompotu z wiejskich owoców. Wielką niespodzianką, był występ  zespołu
Czesław Band z Runowa.

Co jeszcze udało się zwiedzić? - Ostatnim punktem naszego programu było zwiedzanie jednego z lepiej zachowanych kościołów wiejskich na Warmii, czyli kościoła w Płoskini - mówił Kamil Zimnicki.

-Świątynię wzniesiono w latach 1340-1360. W drugiej połowie XIV wieku dobudowano wieżę dzwonniczą, natomiast w 1654 roku - prezbiterium. W późniejszych latach kościół przeszedł dużą przebudowę. Jednak na szczególną uwagę zasługuje zespół pięknych witraży. Jest to dzieło młodego artysty Josefa Marii Machhausena z Koblencji w Prusach Wschodnich - zaciekawiała podróżników Brygida Gawron.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%80.0 %20.0


Galeria / Orneta i okolice z PTTK ( zdjęć 207 )
Dodano: 2015-11-08 |  Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +2
    ~ ...
    Sobota, 14.11

    zarąbista wyprawa i niezłe fotki

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.8194880485535