Na te obiekty elbląscy łyżwiarze i piłkarze czekali od lat. Dziś w sobotę, 9 grudnia odbyło się otwarcie toru łyżwiarko – wrotkarskiego Kalbar im. Kazimierza Kalbarczyka oraz budynku zaplecza sportowego przy ul. Agrykola 8.
Elbląg mam wielkie tradycje związane z łyżwiarstwem szybkim. Siedmioro elblążan startowało na zimowych olimpiadach, a medale dla Polski zdobywały Elwira Seroczyńska i Helena Pilejczyk. W tym roku, po wielu latach starań, miasto doczekało się toru wrotkarsko-łyżwiarskiego z prawdziwego zdarzenia. Sama inwestycja, która obejmowała budowę toru i boisk, warta ponad 6 milionów złotych opóźniła się blisko rok. Jednak 27 lipca tego roku miasto otrzymało pozwolenie na użytkowanie Kalbara, a 4 września tor wrotkarski udostępniono go mieszkańcom. Schładzanie płyty rozpoczęto w listopadzie. Dzisiaj (9 grudnia) tor łyżwiarski został oficjalnie otwarty.
Myślę, że spełniło się marzenie łyżwiarzy. Moje pierwsze spotkanie, w tej kadencji, z panią Heleną Pilejczyk i panem Romanem Rycke, zakończyło się ich pytaniem: Kiedy panie prezydencie powstanie tor łyżwiarski? Odpowiedziałem, że jeżeli uda mi się znaleźć kogoś, kto dołoży się do tego toru, to jest szansa. Podjąłem to wyzwanie. Dostaliśmy 1 mln od ministra sportu, 500 tys. od marszałka, resztę środków wyłożyło miasto. Inwestycja była trudna, ale zakończyła się szczęśliwie. Dzisiaj, gdy patrzyłem na twarze łyżwiarzy, widać było, że są zadowoleni, tor jest dobrej jakości, tafla ładnie zmrożona. Cieszę się, że mają właściwe warunki do trenowania - zimą lód, a latem tor wrotkarski. Oby w naszym mieście wyrośli następcy Heleny Pilejczyk. Po to ten tor jest, żebyśmy w Elblągu mieli mistrzów. Jest też dobra wiadomość dla mieszkańców. Obiekt do końca roku udostępniamy im bezpłatnie. Oczywiście nie o każdej porze, bo tutaj będą się odbywały treningi, ale popołudniami będzie można tutaj pojeździć i poczuć się łyżwiarzem szybkim choć przez chwilę
- mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
Po uroczystości, połączonej między innymi z odsłonięciem formy przestrzennej Kalbar na nowym obiekcie rozpoczęły się Ogólnopolskie Zawody „Festiwal Łyżwiarski”. Wzięło w nich kilkudziesięciu młodych zawodników z wielu miast Polski.
Cieszę się, że taki obiekt wreszcie jest w Elblągu. Do tej pory trenowaliśmy na małym torze, gdzie jeżdżą również figurówki, teraz nareszcie mamy tor dla siebie. Już miałam okazję jeździć na nim. Dzisiaj będzie trochę inaczej, bo to pierwsze zawody tu organizowane
- mówi Kornelia Gibas z klubu Wiking Elbląg.
Trenuję już od czterech lat. To jest frajda z pokonywania samego siebie. Byłam już wcześniej w Elblągu, na obozie. To fajne miasto. Tym razem do Elbląga na zawody jechaliśmy cztery i pół godziny. W Warszawie mamy więcej takich obiektów, jeden długi tor łyżwiarski i kilka otwartych lodowisk, ale ten tor też mi się podoba
- mówi Helena Braun z klubu Stegny Warszawa.
Również dzisiaj oficjalnie otwarto budynek zaplecza sportowego dla piłkarzy, łyżwiarzy i wrotkarzy. Ta inwestycja kosztowała 4,3 mln zł. Kwotą 1,5 mln zł została dofinansowana przez Ministra Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.
Klub Sportowy Olimpia przez wiele lat czekał na taki obiekt z prawdziwego zdarzenia, gdzie będą zapewnione godziwe warunki. To jest wszystko nowe, funkcjonalne, mamy nadzieję, że długo będzie nam wszystkim służyło. Na dole są szatnie dla zawodników, pomieszczenia dla sędziów, trenerów, jest też pomieszczenie medyczne do kontroli antydopingowej. U góry jest część biurowa, sala konferencyjna, w której znajdzie się również sala pamięci i siłownia. Na tym jednak nie kończą się nasze marzenia i potrzeby. Teraz zależy nam na stadionie. Jest ogłoszony przetarg na oświetlenie boiska, liczymy, że uda się to zrealizować, a później sukcesywnie, trybuna po trybunie, doprowadzić to miejsce do właściwego stanu
- mówił ksiądz Paweł Gumniak, prezes ZKS Olimpia Elbląg.
Z rocznym opóźnieniem a ropuch uradowany. Czy kary umowne zostały naliczone ? Jeżeli nie jest to działanie na szkodę miasta i mieszkańców.
Ten Dywan na paletach robi wrażenie
A ja np. nie czekałem.... Czekam na rozwój gospodarczy miasta ......i chyba się nie doczekam
Pilkarze powinni cieszyc sie z boiska na którtym powinni grac i stadionu.Wrotkarze i łyzwiarze z toru na którym moga sie slizgac i scigac.Budynek klubowy to mamy w sumie dzięki PZPN i jego wymogom.Takze piłkarze i ich dopingujacy czekaja na stadion z oświetleniem.
teraz czas na owietlenie boiska jestem dobrej nadziej ze ten przetarg wypali
Staliśmy podczas zawodów z rodzicami dzieci które przyjechaly na zawody. I usłyszeliśmy opinie brak ławek lub trybuny. Nawet na kawałek trybuny was nie stać nawet na trzy r, edytowano na odcinku mety. Dzieci stały po jeździe, rodzice stali. A wy z zachwycie a tu wstyd.
Trybuny na stadionie powinny być pidniesione- dobudowano i wszystkie zadaszone. Ostróda mniejsza ia dwa stadiony piłkarski i lekkoatletyczny. Mają centrum wystawiennicze. A Elbląg co.
Brawo Panie Prezydencie! Mieszkańcy są dumni
W odróżnieniu od moich poprzedników gratuluję miastu, mieszkańcom i Panu Prezydentowi nowych obiektów. Tak dalej trzymać.
Finezja formy przestrzennej Kalbar jest toczka w toczkę symbolem Wróblewskiego. Beton, beton i jeszcze raz beton z paletami EURO