Dziś (2 listopada) - dzień, w którym obchodzone są Zaduszki poświęcone zmarłym, których w tym dniu szczególnie się wspomina. Katolicy wierzą, że Dzień Zaduszny jest wspomnieniem zmarłych potrzebujących oczyszczenia, które mogą uzyskać przez modlitwę wiernych i Kościoła.
Zaduszki wywodzą się z pogańskich uroczystości Słowian, które obchodzono cztery razy w ciągu roku. W Kościele katolickim uroczyste obchody tego święta zapoczątkował opat z Cluny – Odilon. To właśnie on wyznaczył dzień po Wszystkich Świętych na wspominanie wszystkich, którzy odeszli.
Dzień Zaduszny jest dniem modlitw za ludzi zmarłych, których dusze oczekują jeszcze w czyśćcu na ostateczne spotkanie z Bogiem. W tym dniu w polskich kościołach odprawiane są nabożeństwa i modły w intencji wszystkich zmarłych, a zwłaszcza dusz odbywających jeszcze pokutę.
Temu celowi służą m.in. ofiary składane w kościołach i na cmentarzach. Są to tzw. wypominki za naszych najbliższych zmarłych, by cały Kościół modlił się za ich zbawienie. Z ambon lub przy ołtarzu odczytuje się imiona zmarłych wypisanych na kartkach i odmawia zwyczajowe modlitwy za wszystkich zmarłych.
Szkoda tylko,ze groby nie są tak zadbane przez cały rok ,jak w tych dniach...