Piątek, 10.01.2025, Imieniny: Danuta, Jan, Wilhelm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w Elblągu. „Widać, że są zaniedbania”

30.10.2017, 13:50:32 Rozmiar tekstu: A A A
Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w Elblągu. „Widać, że są zaniedbania”
fot. Ryszard Biel

Po powodzi, która miała miejsce w naszym mieście z 17 na 18 września senator Jerzy Wcisła zwrócił się do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka oraz Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska Mariusza Gajdy o wyjaśnienia. - Jak mogło dojść do takiej sytuacji, gdzie infrastruktura przeciwpowodziowa została zmodyfikowana i uzbrojona, na co wydaliśmy 520 mln zł i to nie zadziałało – zaznaczył podczas zwołanej dziś konferencji prasowej.

Gdzie zostały popełnione błędy?  - W moim odczuciu nie za bardzo dba się o tą infrastrukturę – dodał Jerzy Wcisła. - Zapytałem Ministrów o to, jakie ewentualnie popełniono błędu podczas samej akcji przeciwpowodziowej. Dzisiaj mogę powiedzieć, że widać, że są zrobione zaniedbania i to w różnych miejscach.

Czy Elbląg jest przygotowany do walki z żywiołem?
 
Najważniejsze jest ujawnienie faktu, że gminy żuławskie, a przede wszystkim leżące na skraju Żuław i Wysoczyzny Elbląskiej nie są przygotowane do sytuacji powodziowej. Żuławy są regionem antropomorficznym, który powstał w wyniku symbiozy działania sił przyrody i człowieka i którego istnienie uzależnione jest całkowicie od infrastruktury stworzonej przez człowieka. Niestety, zaledwie kilkunastogodzinny deszcz pokazał, że ten ogromy majątek nie zapewnia bezpieczeństwa mieszkańcom Żuław Elbląskich ani mieszkańcom Elbląga
– podkreślił senator.

W czym tkwi problem? - Nie spełnia swojej roli melioracja szczegółowa. Wały są osłabione przez bobry, a wypłycone rzeki, pozapychane przepusty oraz niewykoszone wały i międzywala spowolniły spływ wody – to najczęściej powtarzane przypadki problemów, które spotęgowały skalę powodzi. Wiele drzew, które w skrajnych warunkach atmosferycznych stawały się zawalidrogą, nie zostały usunięte z powodu sprzeciwu służb konserwatorskich – mimo iż ich zły stan był zgłaszany – zaznaczył Jerzy Wcisła.

Kolejnym problemem jest brak odpowiednich procedur. 
 
Bardzo ważnym problemem jest brak rozwiązań i procedur mogących znacznie zmniejszyć szkody powodziowe. Nie ma wskazań, gdzie i kiedy można podjąć decyzję o skierowaniu nadmiaru wody, by nie dopuścić do zalania obszarów zamieszkałych, głównie w takich miastach jak Elbląg i Pasłęk, ale także Braniewo i mniejszych miejscowości subregionu. Nie ma wskazań na obszary, które mogły by pełnić rolę alarmowego zbiornika ulgi, a w ślad za tym nie ma infrastruktury, kanałów pozwalających np. zrzucić wodę z rzeki Kumieli jeszcze na obszarze Wysoczyzny, by nie zalała Elbląga. To samo dotyczy innych rzek: Pasłęki, Dzierzgonki, Wąskiej, rzeki Elbląg i innych. Nie ma procedur dla uruchomienia zrzutów wody ze Zbiornika (Jeziora) Pierzchalskiego
 
– dodał Jerzy Wcisła.

Senator zwrócił się do Ministrów o dokonanie przeglądu infrastruktury podległej ministerstwom (łącznie z ciekami i zbiornikami wodnymi), a mającej wpływ na bezpieczeństwo powodziowe i spowodowanie szybkiego doprowadzenie jej do właściwego stanu.

- W porozumieniu z samorządami gmin i starostw powiatów braniewskiego i elbląskiego oraz miasta Elbląg należy opracować procedury postępowania na wypadek zagrożenia powodziowego, a także powołać struktury zarządzające sytuacją kryzysową w okresie powodzi i zagrożenia powodziowego na całym obszarze Żuław Elbląskich – wymieniał Jerzy Wcisła.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +13
    ~ wist
    Poniedziałek, 30.10

    Ciekawe kogo p. Wróblewski, obarczy winą za te niedociągnięcia? O złej infrastrukturze drogowej, art. ...Dwuetapowe przejście koło CH Ogrody zmorą mieszkańców Zawady? „ Jest bardzo niebezpieczne”... obwinia radnych, i to ma być gospodarz miasta?

  2. 2
    +15
    ~ jacek
    Poniedziałek, 30.10

    Miał na to 8 lat, a teraz się chłop obudził :D

  3. 3
    +13
    ~ AAAAX
    Poniedziałek, 30.10

    ale można było zrobić cokolwiek przez tyle lat, a nie zrobiono dosłownie nic do cholery, siedzieli i ***zieli w stołki!!! Usadowił się emeryt Świniarski na stołku i siedział w domku a kasa płyneła na konto, a prezydent patrzył w niebo i marzył o niebieskich migdałach, a radni nieporadni no cóż też tylko ***zieli w stołki, ot i cała historia

  4. 4
    --9
    ~ Rebecca A. Bärbel von Schmidt
    Poniedziałek, 30.10

    Włodarze tego miasta to rozsądne i odpowiedzialne osoby. Mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie.

  5. 5
    --4
    ~ Jak długo
    Poniedziałek, 30.10

    Powinien być wybudowany mur betonowy ale to do was nie dociera urzedasy.

  6. 6
    --1
    ~ Rebecca
    Poniedziałek, 30.10

    Bełkot co. komentaz, czy ona tego nie widzi

  7. 7
    +10
    ~ MJ
    Poniedziałek, 30.10

    Wcisła co przez 8 długich lat zrobiłeś w tym kierunku i twoja teoretcza partia?

  8. 8
    +3
    ~ hipokryci korytowi u władzy
    Poniedziałek, 30.10

    Oto mądrzy gospodarze miasta i parlamentarzyści z regionu - zamiast bezpieczeństwa mieszkańców zalewanych kilka razy do roku, wybrano przekop dla garstki dziwaków. To miasto po rondzie tarnopol powinno oficjalnie przyjąć nazwę, sicz i herb samosticielnoj. Kto tu, i czy w ogóle, rządzi? Zamiast przekopu ruchoma zapora dla cofki przy ujściu rzeki Elbląg do Zalewu. Prezydent "nie widzi", generał ma mało i go zalewa ale chciwość i lenistwo, wcisła się wciska mimo, że nie ma z czym. Za rok wybory więc wybierzcie ich ponownie a zalewajka i inne kataklizmy będą co tydzień. Ważne aby była twarz "ojca miasta" w mediach i nie ważne z jakiego powodu.

  9. 9
    +4
    ~ Brrolek do mj
    Wtorek, 31.10

    Racja co on i jego kolesiostwo zrobil przez te 8 lat ze opowiada takie rzeczy nie wstyd Ci wypowiadac takich informacji. Chlopie masz sumienie? Masz jakikolwiek tupet?......wszystkimi mozliwymi sposobami chca zaistniec, ale moze yo sie nie udac.... i co wtedy

  10. 10
    0
    ~ Jaś Fasola
    Wtorek, 31.10

    Żuławy zalewa. Walka o wyspę, a od wojny nie podnoszono wysokości wałów przeciwpowodziowych. Zastanawiam się nad tym, jak w poprzednich wiekach, bez sprzętu tylko łopaty i koniki wały zbudowano. A obecnie żyjący mając takie środki techniczne i mają z tymi wałami problemy.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.058925151825