Czwartek, 28.11.2024, Imieniny: Jakub, Leslaw, Zdzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

78. powstania Polskiego Państwa Podziemnego. "To był fenomen na skalę światową"

27.09.2017, 14:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
78. powstania Polskiego Państwa Podziemnego. "To był fenomen na skalę światową"
Fot. Ryszard Biel

Polskie Państwo Podziemne, działające w latach 1939 -1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów nie miało odpowiednika w żadnym z okupowanych państw. Było fenomenem na skalę światową. Jego początkiem było utworzenie 27 września 1939 r. Służby Zwycięstwu Polski, przekształconej w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w AK.

Dzisiaj w Elblągu odbyła się uroczystość z okazji 78. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Na placu przed Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego spotkali się kombatanci, przedstawiciele władz, lokalnych i wojewódzkich, kościoła i służb mundurowych oraz młodzież z elbląskich szkół i elblążanie. Dokładnie o godz. 12 odegrano hymn Polski, a po przemówieniach okolicznościowych, przyszedł czas na apel pamięci i składanie kwiatów.

- Po wybuchu II wojny światowej, kiedy Polska znalazła się w zbrodniczych rękach III Rzeszy niemieckiej i sowieckiej Rosji mimo zdziesiątkowania narodu, umęczenia i upodlenia w obozach i łagrach, nie poddała się. Powstało Polskie Państwo Podziemne, fenomen w dziejach świata. Polska była i jest niepokonana - mówił podczas dzisiejszej uroczystości Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.

To jeden z największych wysiłków mobilizacyjnych polskiego społeczeństwa w XX wieku. Tak rozbudowane państwo podziemne nie powstało w żadnym z okupowanych krajów. Oddziały zbrojne, wywiad, sądy, zaopatrzenie, edukacja to przykłady drugiego życia, które formowało i hartowało wielu Polaków niegodzących się z działaniem okupantów. Udział w strukturach państwa podziemnego niósł ogromne ryzyko, łącznie z tym najwyższym, utratą życia. To była cena, którą przyszło płacić za obronę polskości. Jesteśmy dzisiaj winni pamięć twórcom i uczestnikom Polskiego Państwa Podziemnego i wdzięczność za to, że dzięki ich odwadze w tracie II wojny światowej mogliśmy mówić o Polsce walczącej i Polsce niezłomnej

- mówił Jacek Boruszka, wiceprezydent Elbląga

W nocy z 26 na 27 września 1939 roku powstała w oblężonej Warszawie Służba Zwycięstwu Polski, konspiracyjna organizacja wojskowa, mająca toczyć walkę przeciw okupantom. Dała ona początek Polskiemu Państwu Podziemnemu. 13 listopada została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, podlegający Rządowi RP na uchodźstwie. W ten sposób zachowano ciągłość polityczno-wojskowej kontynuacji władz Rzeczypospolitej Polskiej i pośredni wpływ władz państwowych na sytuację w kraju. 14 lutego 1942 roku generał Władysław Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową. Dzisiejsza uroczystość w 78. rocznicę powstania PPP była również okazją do wspomnienia niezwykłego elblążanina, generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, który miał swój udział w tych historycznych wydarzeniach i walce z okupantami.

Jednym z bohaterów Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego był elblążanin, generał Bolesław Nieczuja-Ostrowski, którego w tym roku szczególnie wspominamy z okazji 110. rocznicy jego urodzin. Ten bohaterski, mężny człowiek w kampanii wrześniowej odznaczony został Krzyżem Walecznych. W 1939 r. dostał się do niewoli niemieckiej, po brawurowej ucieczce, udał się do Lwowa, gdzie zaczął współtworzyć struktury Związku Walki Zbrojnej. Następnie pojechał do Krakowa i na terenie całej Małopolski utworzył sieć małych fabryczek produkujących broń. W 1943 roku nominowany do stopnia majora i odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, rok później awansowany do stopnia podpułkownika organizuje walkę i wyzwala duże obszary powiatu pińczowskiego i miechowskiego. Po wojnie wraz z grupą żołnierzy przyjechał do naszego miasta i w Pogrodziu utworzył spółdzielnię społeczno-gospodarczą, dla swoich żołnierzy i ich rodzin. W 1949 roku został aresztowany i dwukrotnie skazany na karę śmierci, 7 lat spędził w więzieniu. Po wypuszczeniu, wraz z rodziną był prześladowany za swoją nieugiętą postawę patriotyczną, za przekonania religijne, za działalność w AK. W 1991 roku, w wolnej Polsce, został awansowany do stopnia generała brygady. Tego człowieka w tym roku wspominamy wyjątkowo

- niezwykły życiorys generała przypomniał Marek Pruszak.

Jutro (28 września) o godz. 8.15, w parku im. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, przy ul. Żeromskiego, odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej generałowi. O godz. 9, w Galerii EL, odbędzie się uroczysta sesja dedykowana jego pamięci.


Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / 78 Rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego ( zdjęć 36 )
Dodano: 2017-09-27 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ AM
    Środa, 27.09

    w żadnym najmniejszy stopniu nie utożsamiam się z tą nieustającą pogonią za narodowym króliczkiem w licznych zrywach narodowych za nasza i wasza wolność, okupionych tylko ofiarami i w żaden najmniejszy sposób nie spłentowanych normalnym realem życia codziennego owocującego licznymi dokonaniami gospodarki wszelakiej a nie tylko kościelnej i partyjnej.

  2. 2
    +1
    ~ Black
    Środa, 27.09

    Jedynymi, chyba którzy utożsamiają się z tymi oficjalnymi szopkami, w których uczestniczą WYŁĄCZNIE przedstawiciele ,,wadzy"", którzy organizują te szopki również dla samych siebie, żeby poprawić sobie samopoczucie i odfajkować kolejną rocznicę są sami przedstawiciele tej ,,wadzy"". Jest kilka innych rocznic, których ta ,,wadza"" i jej faraonowie ani nie będą organizować, ani w nich uczestniczyć, bo nie pozwala im na to ambasador imperialny z ulicy Pięknęj 12 Paul Jones.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.93328714370728