- Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to kim jest i nie przez to, co ma lecz przez to, czym dzieli się z innymi – te słowa Jana Pawła II będą przyświecać uroczystej sesji Rady Miasta, która czwartek wyjątkowo obędzie się w Galerii El.
W czwartek, 28 września, o godz. 9.00, w Galerii El odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta, która będzie poświęcona generałowi Bolesławowi Nieczuja- Ostrowskiemu.
Rada Miejska w Elblągu pragnie oddać hołd jednemu z najwybitniejszych elblążan, Honorowemu Obywatelowi Miasta, śp. Generałowi Bolesławowi Nieczuja- Ostrowskiemu, z okazji 110 rocznicy jego urodzin
– wyjaśnia marek Pruszak, Przewodniczący RM.
Kim był gen. Bolesław Nieczuja-Ostrowski? - Był to człowiek niezłomny, który od lat służył Ojczyźnie, najpierw jako harcerz, potem żołnierz i oficer, odznaczony Krzyżem Walecznym za męstwo, dowódca 41. Rezerwowej Dywizji Piechoty w czasie Kampanii Wrześniowej – opowiada Marek Pruszak. - Po brawurowej ucieczce z niewoli niemieckiej przedostał się do okupowanego przez Sowietów Lwowa, gdzie natychmiast zaczął współtworzyć struktury konspiracyjne Związku Walki Zbrojnej.
Został szefem uzbrojenia Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej. - Zainicjował powstanie „Ubezpieczalni” - sieci warsztatów i fabryczek broni i materiałów wybuchowych na potrzeby dywizji i powstania zbrojnego – dodał Marek Pruszak. - W 1943 r. awansował do stopnia majora, został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami i mianowany inspektorem Inspektoratu Miechowskiego Armii Krajowej. Rok później mianowany został dowódcą 106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej walczył na terenie Małopolski wyzwalając duże obszary powiatu Pińczowskiego i Miechowskiego. Za zasługi awansowano go do stopnia podpułkownika i odznaczono Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.
Jak trafił do Elbląga?
Po rozwiązanie dywizji wyjechał wraz z grupą byłych żołnierzy do Elbląga. W Pogrodziu zorganizował Spółdzielnię Gospodarczo- Społeczną zrzeszającą byłych żołnierzy AK i ich rodziny. W 1949 roku został aresztowany i dwukrotnie skazany na karę śmierci. W więzieniu spędził 7 lat. Przez kolejne lata był prześladowany wraz z rodziną za działalność w Armii Krajowej, przekonania religijne i nieugiętą postawę patriotyczną
– zaznaczył Marek Pruszak.
Zmarł 8 lipca 2008 r., w wieku 101 lat. - Ostatnie kilkadziesiąt lat swego pięknego życia poświęcił Panu Bogu, szerząc z ogromnym zaangażowaniem kult miłosierdzia Bożego. Założył Gwardię Jezusa i Maryi liczącą kilkaset osób, której orężem był różaniec – dodał Marek Pruszak. - Był człowiekiem wielkiego serca, który poświęcił życie Bogu i Ojczyźnie, stawiając na pierwszym miejscy honor oficera Wojska Polskiego.
Chcąc uczcić pamięć generała radni postanowili zorganizować uroczystą sesję, podczas której odbędzie się prelekcja upamiętniająca 110 rocznicę urodzin Bolesława Nieczuja-Ostroskiego. Podczas uroczystości zostaną wręczone medale okolicznościowe oraz wystąpi Elbląska Orkiestra Wojska.
Przed sesją nastąpi oficjalne odsłonięcie tablicy w Parku im. Gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego przy ul. Żeromskiego.
41 dywizja piechoty rezerwowa nie była dowodzona przez Śp. Pana generała,
Pan generał był wówczas dowódca kompanii w 115 pułku piechoty tej dywizji, ...pomyłka w tekście jest tak kuriozalna, że obraża Pana generala
A medale komu i za co? To jest uroczystość upamiętniająca pana Generała. Będzie tak jak niedawno podczas uroczystości wręczania nagród im. Państwa Żabińskich, p. Pruszak?
Cvelrojskiego?? o niego idzie?
ok tu cytuję ""Rada Miejska pragnie oddać hołd jednemu z najwybitniejszych elblążan" pytanie jest następujące, a jak ta rada ma zamiar uhonorować innych najwybitniejszych elblążan i kto wśród nich jest ????!!!!
13 lipca Pan Generał zmarł. Proszę poprawić