Na ostatniej sesji Rady Miejskiej zaproponowano, by Honorowi Obywatele Elbląga poruszali się w naszym mieście środkami komunikacji za darmo. Tę prośbę ze strony elbląskich radnych - i gest zgody ze strony Miasta, można by uważać za niezwykle szczodry, gdyby nie to, że taki przywilej nieliczna grupa zasłużonych elblążan ma już od pewnego czasu.
Jan Paweł II, Lech Wałęsa, Lech Baranowski, Marian Biskup, Henryk Iwaniec, ks. Mieczysław Józefczyk, o. Czesław Klimuszko, gen. bryg. Bolesław Nieczuja Ostrowski, Stanisław Piekarski, Helena Pilejczyk, Ryszard Rynkowski, Hans G. Schrock-Opitz, , Hans J. Schuch, Gerard Jürgen Blum Kwiatkowski oraz Stanisław Wójcicki to grupa zasłużonych dla naszego miasta, którzy swoimi działaniami, zasługom i ogromnemu autorytetowi moralnemu, zostawiły trwały ślad w historii naszego miasta.
Z tej grupy pozostała już nieliczna, żyjąca wspólnota Honorowych Elblążan. Aby jeszcze bardziej upamiętnić ich osoby, nie tylko przy okazji ważnych dla naszego miasta świąt, ale również na co dzień, radny Klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej Henryk Horbaczewski zaproponował o ustanowienie w Regulaminie Miejskim zapisu, aby Honorowi Obywatele Elbląga mogli się poruszać po mieście komunikacją miejską bezpłatnie - Znaczyłoby to, ze pamiętamy o nich nie tyle od święta, nie tylko przy okazji uroczystości i imprez ogólno miejskich, ale także na co dzień, doceniając ich zasługi i honorowe tytuły – argumentował swoją interpelację radny Horbaczewski.
Okazuje się jednak, że propozycja radnego już od dłuższego czasu realizowana jest w przepisach regulaminu Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu. Honorowi Obywatele naszego Miasta widnieją tam jako ci, uprawnieni do ulg, w tym wypadku – do darmowych przejazdów komunikacją miejską.
Dokumentem poświadczającym ten przywilej jest w ich przypadku imienna EKM wydana na podstawie listy potwierdzonej przez Biuro Rady Miejskiej w Elblągu – Zasada ta już funkcjonuje więc mam tę satysfakcję, że interpelację radnego spełniliśmy od ręki – wyjaśniał Wiceprezydent Tomasz Lewandowski, odnosząc się bezpośrednio do prośby Henryka Horbaczewskiego.
Elbląg jest jednym z wielu miast, które pokusiły się o podobny przywilej. Poznań poszedł nawet o krok dalej i legitymacje takie wydał również honorowym obywatelom miejscowości objętych porozumieniami międzygminnymi. Za darmo w Poznaniu jeżdżą więc honorowi obywatele gmin: Oborniki, Skoki, Szamotuły i Śrem.
Jak zapowiedział na ostatniej sesji, Przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Wcisła, są już kolejne propozycje o to, by następni obywatele związani z Elblągiem otrzymali ten zaszczytny tytuł.
No cóż Horbaczewski i wszystko jasne?!
Juz widze jak Jan Pawel II wsiada do tramwaju i jedzie na rynek.
radny Horbaczewski nie jest z klubu radnych SLD, on sprzedał SLD Platformie Obywatelskiej, on jest z klubu sprzedawczyków
Nareszcie!!!!! To było największym marzeniem Honorowych Obywateli Elbląga. Szczególnie Gerarda Kwiatkowskiego pt. Gerard Blum , no i nareszcie Lech będzie nie będzie musiał się kryć przed kanarami.Z szacunku dla ks. Klimuszki i gen. Ostrowskiego nie będę ich wymieniał jako czekających na taki prezent od śmiesznej rady.
;D czy którykolwiek spośród żyjących korzysta z komunikacji miejskiej? rynkowski raz do roku pojawi się w e-gu śmiga swym kabrioletem...
Horbaczewski - pomyłka w Radzie, złotousty
Za tę propozycje radny Horbaczewski powinien przez Radę Miasta zostać uhonorowany dożywotnią imienną 100%-tową podwyżką ceny biletów komunikacji miejskiej - miałby wtedy satysfakcję że 50% to cena za przejazd, a 50% z nieobecnych pośród nas honorowych obywateli miasta Elblaga.
...panie Henryku Horbaczewski opowiadanie kawałów to zostaw pan Janowi Kobuszewskiemu.. Moim skromnym zdaniem radni toną i łapią się brzytwy, wg przysłowia.
To może by tak dać darmowy bilet wszystkim nieżyjącym zawsze to jakiś gest w ich stronę.
Kolego dla takiej atrakcji gotowi zmartwychwstać ... I to dopiero będzie powód do zainstalowania klimatyzacji .