Likwidacja poradni ginekologiczno-położniczej przy ul. Myliusa i szczepienie maluchów przeciw pneumokokom czekają elblążan w najbliższym czasie. Tak zdecydowali radni podczas dzisiejszej sesji rady miejskiej. Pod ich głosowanie poddano blisko 30 projektów uchwał. Przyjmowanie niektórych z nich znacznie zagęściło atmosferę na sali obrad elbląskiego ratusza.
Dzisiaj odbyła się XXVIII, pierwsza po wakacjach, sesja Rady Miejskiej w Elblągu. Radnym przyszło zmierzyć się z kilkoma ważnymi problemami. Pod głosowanie poddano około 30 projektów uchwał.
Praktycznie jednogłośnie (21 radnych głosowało za, 1 głos przeciw, 1 wstrzymany) zgodzili się na zmianę statut Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu, co związane jest z likwidacją poradni ginekologiczno-położniczego przy ul. Myliusa - przy szpitalu zostaje poradnia ginekologiczno-położnicza mieszcząca się przy ul. Komeńskiego. Likwidację wymusza zmiana przepisów, które określają, że poradnia przyszpitalna musi funkcjonować w tej samej dzielnicy co szpital. Przeciwna tej uchwale była radna Maria Kosecka.
Wyjaśnienia pracowników szpitala i urzędników nie przekonują mnie co do zasadności likwidacji, z jednej strony mowa o większych środkach z NFZ na drugą poradnię, a jednocześnie dowiadujemy się, że ich limit nie jest wykorzystywany w przychodni przy Myliusa, bo pacjentki wybierają poradnię przy Komeńskiego, bo tam jest lepszy sprzęt. Problemem jest więc standard poradni, a nie problemy proceduralne, które przecież dotyczą przepisów, które weszły w życie w 2014 roku. Nad Jarem mieszka młode i średnie pokolenie elblążan, powinniśmy więc dążyć do zapewniania im dostępu do usług, w tym tych dotyczących służby zdrowia. Po raz kolejny proponuje się nam likwidację. Pora iść z duchem czasu i zaplanować modernizację. Tego wymaga ta poradnia. Jestem przeciwna jej likwidacji
- mówiła Maria Kosecka.
Argumenty Marii Koseckiej nie przekonały pozostałych radnych, którzy tak jak Piotr Derlukiewicz, podkreślali, że ta likwidacja jest wynikiem zmiany prawa i to minister zdrowia postanowił, że ta poradnia nie może funkcjonować tak, jak do tej pory.
Całkowicie zgodnie przyjęto Program profilaktyczny przeciw zakażeniom pneumokokowym wśród dzieci urodzonych w 2015-2016 roku z terenu miasta Elbląga. To oznacza, że w tym roku, 320 dzieci urodzonych w 2015 roku zostanie zaszczepionych przeciw pneumokokom. W przyszłym roku szczepionka zostanie podana kolejnym 320 maluchom, tym razem z rocznika 2016. Jeszcze we wrześniu rozpocznie się procedura przetargowa, która ma wyłonić jednostkę, która zrealizuje program. W tym roku będzie on kosztował miasto 80 tys. zł.
W czerwcu radni mieli liczne wątpliwości i ostatecznie z porządku sesji zdjęto projekt „Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Gminy Miasto Elbląg na lata 2017-2030”. Dzisiaj (17 radnych za, 7 wstrzymało się od głosu) dokument został przyjęty. Jak podkreślał prezydent, przyjęcie planu jest związane ze zmianą przepisów. Miasta powyżej 50 tys. mieszkańców muszą stworzyć takie dokumenty na okres do 2030 roku.
Byłoby dziwne, gdybyśmy milcząco przyjęli ten projekt, w kontekście tego, co dzieje się w tej chwili w spółce Tramwaje Elbląskiej. Chciałbym apelować o to, aby tego typu programy były przyjmowane z dozą pełnej odpowiedzialności za to, co przyjmujemy. Ten plan powinien jasno precyzować, co chcemy zrobić w komunikacji miejskiej. Warto bardziej merytorycznie pracować nad tego typu dokumentami. Biorąc pod uwagę konieczność przyjęcia tego planu, chciałbym zaproponować, abyśmy w przyszłym roku przystąpili do pogłębionej analizy tego planu, po to, żeby realizować ten program konkretnie rok po roku
- mówił radny Zenon Lecyk.
- To jest materiał otwarty, będziemy nad nim pracować. Wymóg jest, że powinien on obowiązywać do 2030 roku i mamy świadomość, że on może stracić aktualność w ciągu kilka lat - zapewniał Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.
Podczas dzisiejszej sesji podjęto równie odpowiednie uchwały dotyczące: przycinki buka pospolitego, będącego pomnikiem przyrody, zmiany uchwały w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ujednolicenia pisowni nazw ulic w Elblągu (jednogłośnie) zmiany Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Elbląg (22 radnych za, 1 wstrzymał się od głosu).
Radni wyrazili również zgodę na sprzedaż lokalu w budynku przy ul. Malborskiej, działek przy ul. Sosnowej i Rawskiej, oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości przy ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Rozpatrzyli również skargi i petycje mieszkańców Elbląga.
Oglądałem wczorajszą sesję RM i jestem pod wrażeniem głupoty dwojga radnych. Maria K. która zapomniała z jakiego środowiska politycznego się wywodzi i kogo reprezentowała przez wiele lat, zasiadając w radzie miejskiej. Bezczelna hipokrytka, pyskliwa i nadąsana pani. Showmenka. Rafał Traks, polityk niskich lotów. Zbuntowany i nadąsany totalny opozycjonista. Wielki rzecznik kłamcy Krasulskiego, walczący z Wróblem o kasę i kibel. Człowiek, który powinien poracować nad wizerunkiem medialnym. Nie potrafi opanować swoich emocji niczym Ziobro. Panie Traks wypij setkę przed sesją, bo Cię nosi!!! Jedna wielka żenada!
Ja też oglądałem i mam całkiem inną opinię .SLD wyłazi ze skóry ,żeby dostać się w przyszłych wyborach do rady .PO się pogubiło i raz jest za Prezydentem a innym razem przeciw ,chociaż ostatnia konferencja pokazała ,że boją się przegranej z PIS . Trochę tak nieładnie komuszku ubliżać .
Głupota... jakby Twoja żona pracowała w Urzędzie Miejskim też byś zabiegał o względy .
Bo to był kolejny odcinek serialu "Bezludna wyspa Elbląg". Rzecz się dzieje w zamkniętej i odizolowanej od rzeczywistości sali oderwanej od świata (czyt. Elbląga). Chodzi o to by przetrwać, nagrodą będzie następna kadencja, wystarczy przecież 500 głosów - taki wysoki próg stawiają Elblążanie swoim radnym. Najpierw sprawy najważniejsze, to te na których Radni się znają, przycinka drzew, nazwy ulic, zlikwidowanie przychodni, przejścia, czy zamknięcie obiektów użytku publicznego którymi ledwo się administruje, o zarządzaniu tu nie ma mowy, itp. Rozwiązanie problemu komunikacji miejskiej? To kiedyś, to może jakoś samo się rozwiąże. Wiadomo jak. Nie ma wizji komunikacji dla ponad 100 tys miasta i nie ma ochoty aby zadać trud by zapoznać się z tym jak to robią na świecie. I śmieszno i straszno.
Faktycznie Platforma , a już jej szef klubowy M.M. jedną nogą tu, drugą tam. Mają swojego wice, a wczoraj histeryzował atakując prezydenta jakimś oświadczeniem. Uwierzył chyba w swoją misję prezydencką, grubo za wcześnie i całkowicie bez szans. Czy oni tego nie widzą. Chodzą słuchy , że popychają go ludzie z Fabrycznej. No to dobrana ekipa, trafił swój na swego.
TDo observer.Ziobre to możesz cmoknąc.A Pani Koseckiej buciki czyscic.Traksa nie znam.Dlatego nic nie napiszę.
Przykre, że tylko jedna radna jest naszą rzeczniczką. Panie radny, z jakiegoż to przepisu MZ wynikała konieczność likwidacji poradni K?