Podczas czerwcowej sesji RM radny Robert Turlej, w imieniu Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej, złożył wniosek do Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego z prośbą o modyfikację zasad Budżetu Obywatelskiego. Zaproponował, aby w głosowaniu mogli brac udział osoby, które ukończyły 16 rok życia. Jak odniósł się do tego włodarz miasta?
- Niedawno zakończył się pierwszy etap Budżetu Obywatelskiego na rok 2018. Mieszkańcy zgłosili ok. 100 wniosków ze swoimi propozycjami na zmiany w naszym mieście. Niestety, liczba zgłoszonych projektów jest mniejsza w stosunku do lat ubiegłych lat, a składać się na to może m.in. brak modyfikacji zasad Budżetu Obywatelskiego – mówił Robert Turlej.
Radny zwrócił uwagę, że w ubiegłym roku doszło do wielu kontrowersji. - Klub Radnych Platformy Obywatelskiej, a także wielu radnych i innych mieszkańców złożyło swoje propozycje na zmiany w regulaminie – mówił Robert Turlej. - Niestety wnioski nie zostały wyciągnięte, a kolejna edycja rozpoczęła się bez zmian.
Jakie zmiany proponował radny?
Głosowanie rozpocznie się na jesieni br., więc jest jeszcze czas na dokonanie zmian w systemie głosowania. Uważamy, że modyfikacja regulaminu jest konieczna i pilna do przeprowadzenia. Podtrzymujemy nasz wniosek, który również złożyła Młodzieżowa Rada Miasta, umożliwiający głosowanie młodzieży od 16 roku życia
– podkreślał Robert Turlej.
Prezydent przychylił się do tej sugestii i wydał rozporządzenie, w którym do głosowania upowaznił osoby, które ukończyły 16 rok życia. - Po koniec poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego było kilka osób, które zwracały uwagę na to, by obniżyć wiek głosujących. Radny Robert Turlej zgłosił tą sprawę oficjalnie. Rozpatrywaliśmy to z różnych punktów widzenia – mówi Witold Wróblewski.
Co zaważyło na podjęciu decyzji?
Przychyliłem się do tych wniosków i podjąłem zarządzenie koryguje zasady, by 16-latkowie mieli prawo brać udział w głosowaniu. Zależy nam nam tym, aby jak najwięcej osób głosowało i żebyśmy dali szansę realizowania inicjatyw, które są proponowane. 16-latkowie to są osoby, które często mają swoje zdanie, niekoniecznie takie samo, jak ich rodzice
– zaznaczył Witold Wróblewski.
- Już w ubiegłym roku czyniłem starania, aby kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego dopuszczała możliwość udziału mieszkańców od 16 roku życia. Tak jest w wielu miastach i dobrze, że w Elblągu również tak będzie. Młodzi ludzie mają wiele ciekawych pomysłów, które z pewnością zostaną wcielone w życie. Budżet Obywatelski to projekt zachęcający mieszkańców do współuczestnictwa w rozwoju miasta. Dobrze, że młodzież będzie mogła w nim uczestniczyć.
Przekręty nie kontrowersje z poprzednich lat wpłynęły na znaczne obniżenie ilości składanych wniosków, a i w samym głosowaniu mniej uczestników będzie. To prawdziwy powód PRZEKRĘTY.
Sobie jaja robicie odpowiadacie za zapaść naszego miasta , spadek liczby ludności, zwłaszcza osób młodych, lepiej wykształconych. Towarzyszą temu narastające problemy społeczne, atrofia, rozpad więzi społecznych, a także patologie ot krajobraz waszej władzy i pychy włodarze co nie myślicie perspektywicznie i długo rozwojowo.
Turlej przypilnuj lepiej modernizacji stadionu A8.Bo ten co wybudowałes razem z byłym prezydentem z twojego obozu Nowaczykiem juz sie roztopił.
Gdzie ten drapacze. Ul. Nowowiejska i nie budują. Kłamstwo goni kłamstwo.
W koło Elbląga małe miescinki maja piękne amfitratry a elbląg ruina. Dlaczego tak olewacie mieszkańców i miejsce kultury.
Bażantarnia , kultowa muszla koncertowa w stanie krytycznym a powina być wizytówka miasta jak dużo innych zdewastowanych obiektów .
No cóż zeszłoroczna "ustawka" ze szkołami miała wpływ na to, że mieszkańcy są zniechęceni do składania wniosków !
Z czasem zrobimy inną modyfikację , zakaz zgłaszania wniosków przez radnych miasta i urzędników miejskich . Tak , jak to się dzieje w Okręgu I .