Piątek, 22.11.2024, Imieniny: Cecylia, Jonatan, Stefan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Budżet Obywatelski do poprawki. Powołany przez Prezydenta zespół przeanalizuje jego zmiany

09.05.2016, 14:00:57 Rozmiar tekstu: A A A
Budżet Obywatelski do poprawki. Powołany przez Prezydenta zespół przeanalizuje jego zmiany

To, że Budżet Obywatelski w Elblągu wymaga nieustannych zmian nie trzeba przekonywać. Każda jego edycja ujawnia niedociągnięcia, które należałoby wyeliminować. Prezydent powołał właśnie siedmioosobowy zespół ds. funkcjonowania BO w roku 2017. W jego skład weszli miejscy urzędnicy, którzy po konsultacjach z radnymi i Radą Elbląskich Organizacji Pozarządowych, przedstawią, na jakich zasadach odbywać się będzie jesienne głosowanie do przyszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego.

W skład powołanego przez Prezydenta Elbląga zespołu ds. opracowania zasad funkcjonowania i wdrożenia Budżetu Obywatelskiego na rok 2017 weszło 7 osób. W gronie tym znalazło się dwóch wiceprezydentów: Janusz Nowak (został jednocześnie przewodniczącym zespołu) oraz Jacek Boruszka. Zastępcą przewodniczącego zespołu została Agnieszka Staszewska, dyrektor Biura Prezydenta Miasta. Ponadto zespół tworzą: Mirosława Falkowska - Kierownik Referatu Budżetu, Adam Jocz - pełniący obowiązki Dyrektora Departamentu Promocji i Kultury, Maciej Pietrzak - Pełnomocnik Prezydenta ds. Organizacji Pozarządowych oraz Sylwia Bięga-Waring z Biura Prezydenta Miasta.

Po konsultacji z przedstawicielami Klubów Radnych oraz Rady Elbląskich Organizacji Pozarządowych, powołany zespół opracuje zasady funkcjonowania i wdrożenia oraz harmonogram działań dla Budżetu Obywatelskiego na 2017 r. W pracach zespołu będą mogły brać udział również inne zaproszone przez Przewodniczącego zespołu lub jego Zastępcę osoby.

- Intencją samorządowych władz miasta jest uspołecznienie procesu tworzenia budżetu miasta, zwiększenie bezpośredniego udziału w tym procesie możliwie największej liczby mieszkańców.  Widząc potrzebę dalszego budowania warunków dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego postanawia się kontynuować proces aktywnego włączania się mieszkańców w prace dotyczące przygotowania projektu uchwały budżetowej na rok 2017 - czytamy w uzasadnieniu zarządzenia dotyczącego powołania zespołu.

Zespół przeanalizuje m.in. napływające od radnych i mieszkańców uwagi, dotyczące zmian funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego. Te wielokrotnie pojawiały się m.in. w komentarzach pod naszymi artykułami dotyczącymi BO.

Podstawową zmianą, która powinna się pojawić, to zmniejszenie okręgów lub ich zmodyfikowany podział. Zupełnie wyodrębniona powinna być Zawada, Jar - bloki z wielkiej płyty, bo żadna mała dzielnica poniemieckich budynków czy domków jednorodzinnych nigdy nie uzbiera więcej głosów niż oni

- uważa jeden z naszych Czytelników, który swoją opinię wyraził właśnie w komentarzach.

Warta uwagi jest również sprawa dotycząca realizacji inwestycji na terenach elbląskich szkół. W zeszłorocznym głosowaniu na 19 wybranych do wykonania w 2016 r. zadań, aż 7 dotyczyć będzie szkolnej infrastruktury. Wielu elblążan uważa, że tego typu inwestycje powinny być finansowane z innej niż obywatelskie puli środków. Głosujący twierdzą również, że placówki oświatowe mają większe zdolności mobilizacji niż mieszkańcy mniejszych ulic czy osiedli, stąd rywalizacja z nimi staje się bezzasadna.

Trzeba wyłączyć z BO szkoły i zrobić dla nich oddzielną pulę pieniędzy. To jest priorytet, żeby zwykłym obywatelom chciało się chcieć walczyć, bo ze szkołami nikt nie ma szans!

- twierdzi w innym komentarzu kolejny nasz Czytelnik.

Swoje pomysły na funkcjonowanie już wcześniej zgłaszali także radni. Wśród nich był m.in. Robert Turlej. Na marcowej sesji Rady Miejskiej zaproponował, by do składania wniosków i samego głosowania dopuścić osoby, które ukończyły 16 lat. Ponadto, jego zdaniem proces głosowania powinien być w głównej mierze ukierunkowany na Internet. Radny zgłosił, by ilość papierowych wniosków czy kart do głosowania zmniejszyć do minimum, dzięki czemu uda się znacznie zaoszczędzić na ich druku i kolportażu (w ubiegłym roku wydrukowano 120 tysięcy ulotek i wydano 24 tys. zł na ich kolportaż i promocję).

W wielu miastach dopuszcza się formę głosowania tradycyjnego, czyli poprzez wnioski papierowe, ale składane w wyznaczonych punktach, np. filiach bibliotek

– zauważa Robert Turlej.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +10
    ~ Kat Na Idiotów
    Poniedziałek, 09.05

    Tak sami wybitni specjaliści tylko co oni wiedzą o Budżecie Obywatelskim i mechanizmach........

  2. 2
    +11
    ~ lukasz
    Poniedziałek, 09.05

    ZMNIEJSZYĆ ADMINISTACJĘ W URZĘDZIE MIASTA O 50 % . ZAHAMOWANY BĘDZIE PRZYNAJMNIEJ DEFICYT BUDŻETOWY.

  3. 3
    +13
    ~ zaraz
    Poniedziałek, 09.05

    Mamy rok 2016 ,komputerów nie brakuje to DLACZEGO jest taka biurokracja.Az tylu urzędników i zastepców ile to by było kasy zaoszczedzonej np.NA BUDŻET OBYWATELSKI.A -SLD to dziekujemy .

  4. 4
    +9
    ~ Kez
    Poniedziałek, 09.05

    Tej pani ktoś nielubi - zdjęcie fatalne!

  5. 5
    +1
    ~ do kez
    Poniedziałek, 09.05

    wszyscy uwielbiają tą panią

  6. 6
    +2
    ~ pampi - ZAWADA
    Poniedziałek, 09.05

    Tak , 16 latkowie przez internet a ta młodzież jest najbardziej obyta w nim i potrafi się zorganizować dość łatwo i szybko . Będzie decydowała na co mają iść podatki ich rodziców , którzy nie wszyscy są na " per ty " z internetem , lub nie mają czasu . Podobnie, ze starszymi osobami , które często nie posiadają internetu . Nie ma bardzo mi się to podoba , Panie Robercie : ) Ale to moje zdanie . " wyodrębniona Zawada " , ciekawe . Aczkolwiek na Zawadzie działek miejskich pozostało nie wiele do zagospodarowania a pomysły na BO , są jeszcze może dwa , trzy o których ..słyszałem . : ) Więc , wygaśnie samoczynnie , chyba , że tematem BO będzie park " Modrzewia " zapomniany przez miasto a zagospodarowywany w ramach BO . A nie powinno tak być patrząc np ; na park Kajki .

  7. 7
    +1
    ~ izka
    Poniedziałek, 09.05

    fakt BO powinien być zmieniony bo tak jak w artykule coraz więcej wygrywa szkół i miejsc z dużą liczbą mieszkańców gdzie są wieżowce dlatego też Zawada i Jar powinni mieć oddzielne okręgi a także Stare Miasto powinno mieć własny okręg a nie z ulica np.Słoneczną

  8. 8
    +2
    ~ dad
    Poniedziałek, 09.05

    Papierowe karty do głosowania powinny być dostępne w internecie, a gdy mieszkaniec przychodzi np do urzędu, szpitala, zbk itd pracownik ją drukuje lub jeszcze łatwiej pyta się mieszkańca na co chce zagłosować i pomaga mu w tym np. petent daje dowód urzędnikowi a on za niego głosuje. 24 tysiące lepiej przekazać na małe projekty

  9. 9
    +7
    ~ Kolega syna
    Poniedziałek, 09.05

    Ta pani jest chyba najwieksza porażka tej kadencji Prezydenta. Cały urząd sie śmieje ze tylko jatrzy i knuje i nic nie robi. Im dłużej będzie w UM tym mniejsze szanse na reelekcje.

  10. 10
    +3
    ~ JADZIA
    Poniedziałek, 09.05

    Zwiększyć ilość okręgów i inny podział. Co z tego że wybudują np. plac zabaw na Skrzydlatej jak mieszkam na Saperów a to jeden okręg. Bezsens totalny. Dodatkowo BO w edukacje powinna być wybierana inicjatywa jedna ogólnomiejska przy czym szkoła, która wygra nie może startować przez kolejnych 5-7 lat w budżecie obywatelskim, aby molochy co roku nie wygrywały liczbą głosów.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.92787790298462