Młodzi elblążanie też chcą mieć głos. Dorośli mieszkańcy Elbląga właśnie składają wnioski do szóstej edycji Budżetu Obywatelskiego, a potem zdecydują, na co wydać 2,5 miliona złotych. Prawo do decydowania chcą też mieć młodzi. - Chcielibyśmy obniżenia wieku głosowania i składania projektów w BO do lat 16. Jesteśmy innowacyjni. Mamy trochę inne postrzeganie świata. Mamy ambicje. Spożytkowanie tego wszystkiego na rzecz naszego miasta byłoby korzystne - przekonuje Tomasz Budziński, wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Elbląga.
O działaniach elbląskiej, młodzieżowej rady jest zdecydowanie ciszej niż o działaniach jej dorosłego odpowiednika. Tym razem jednak młodzi mają pomysł, który jak przekonują, może zaktywizować ich rówieśników. Przedstawili go podczas ostatniej sesji Rady Miasta Elbląga.
Jako młodzieżowi radni postawiliśmy sobie w tej kadencji wyraźny cel. Chcemy zaktywizować elbląską młodzież, wprowadzić ją w działalność samorządową. Chcielibyśmy obniżenia wieku głosowania i składania projektów w budżecie obywatelskim do lat 16. Tak jest w wielu miastach, między innymi w Katowicach, gdzie to obniżenie wieku naprawdę się sprawdziło. Jesteśmy innowacyjni. Mamy trochę inne postrzeganie świata jak państwo. Mamy ambicje. Spożytkowanie tego wszystkiego na rzecz naszego miasta byłoby korzystne. To byłaby też dobra lekcja atywizacji dla młodych
- mówił Tomasz Budziński, młody wiceprzewodniczący rady.
W najbliższym czasie młodzi raczej nie doczekają się wprowadzenia w życie ich pomysłu. 6. edycja Budżetu Obywatelskiego ruszyła już 2 maja na dotychczasowych zasadach. Inicjatywa spotkała się jednak z pozytywnym przyjęciem części radnych.
To jest godne rozważenia i przyjęcia. Postaramy się, żeby jak najszybciej tego dopełnić
– skomentował wystąpienie przedstawiciela młodzieżowej rady Marek Pruszak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Elbląga.
Interpelacja młodzieżowej rady to zresztą nie pierwszy głos w sprawie obniżenia wieku głosujących i wnioskodawców BO. Podczas jednej z ubiegłorocznych sesji w tej sprawie apelował również radny Robert Turlej. Ten jednak przeszedł bez echa.
W większości miast dopuszcza się udział w składaniu wniosków, a także w samym głosowaniu osób, które ukończyły 16 lat. Są również miasta, w których nie ma limitu wieku albo limitem jest ukończenie 13 lat. Osobiście uważam, że pułap 16 lat jest optymalny i mógłby zostać zastosowany w naszym BO
- przypomina dzisiaj swoje słowa i zastanawia się, czy młodzi elblążanie tym razem zostaną wysłuchani radny Turlej.
Do sprawy jeszcze wrócimy.
Przypominamy. Wnioski od 6. edycji BO można będzie składać do 25 czerwca elektronicznie poprzez formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie www.budzetobywatelski.elblag.eu lub w formie papierowej w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miejskiego.
Wszelkie informacje na temat tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego dostępne będą na stronie www.budzetobywatelski.elblag.eu lub pod numerem telefonu tel. 55 239 34 63. Mieszkańcy będą mogli również skorzystać z konsultacji w Urzędzie Miejskim przy ul. Łączności 1, które odbędą się: 23 maja, 30 maja i 6 czerwca w godz. 15.00-16.30.
Jak był syf w tym elblągu tak jest... cały budżet miasta jest obywatelski!!!!!! TO SĄ NASZE PIENIĄDZE do ***a
Przez ostatnie dwa lata zniechęciłem się "ustawkami szkolnymi"......w parodii udziału juz nigdy nie wezmę!