Czwartek, 28.11.2024, Imieniny: Jakub, Leslaw, Zdzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

3 maja upamiętnienie uchwalenia pierwszej konstytucji w nowożytnej Europie i drugiej na świecie

03.05.2017, 07:00:59 Rozmiar tekstu: A A A
3 maja upamiętnienie uchwalenia pierwszej konstytucji w nowożytnej Europie i drugiej na świecie

3 Maja w 1791 r. Sejm Wielki wraz z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim, uchwalił Konstytucję, która miała ogromne znaczenie dla Polaków.

Konstytucja   dokonywała zasadniczej przemiany przestarzałego ustroju politycznego Rzeczpospolitej. Zgodnie z duchem Oświecenia  zniosła "liberum veto" i wolną elekcję, wprowadziła trójpodział władzy (na ustawodawczą, wnioskodawczą i sądowniczą), powiększono armię do 100 tys. żołnierzy , wzięto chłopów pod opiekę państwa, Polska stała się oficjalnie krajem katolickim, ale tolerancyjnym wobec innych wyznań. Tym samym konstytucja zmieniła zasady ustrojowe panujące dotychczas w Polsce, co było ogromnym przełomem, jeśli chodzi o sposób rządzenia państwem.

3 maja upamiętnia uchwalenie pierwszej konstytucji w nowożytnej Europie i drugiej na świecie. Wprowadzenie postanowień w niej zawartych nie było łatwe zwłaszcza, że rok po jej uchwaleniu wybuchła wojna polsko-rosyjska zakończona klęską Rzeczpospolitej i w konsekwencji II rozbiorem Polski. Dopiero w 1918 roku, po odzyskaniu niepodległości, 3 maja został oficjalnie ustanowiony świętem narodowym i przywrócony przez Sejm.

W latach 1946 -2013; 1990, z krótkimi okresami liberalizacji,  świętowanie tego dnia było zakazane przez władze. 

Dzieje Polski doczekały kilkunastu wersji konstytucji. Ostatnia, która obowiązuje do dziś, została uchwalona 2 kwietnia 1997 roku i zatwierdzona w ogólnonarodowym referendum 25 maja 1997 roku. Czy jednak Polacy znają jej treść?

Większość mieszkańców naszego miasta zapewne nie czuło potrzeby, aby zapoznać się z treścią najważniejszego dokumentu, który  określa zasady ustroju politycznego i społeczno-gospodarczego w Polsce, określa zasady organizowania naczelnych organów państwowych oraz zawiera podstawowe prawa i obowiązki nas wszystkich.

Warto do niej zajrzeć chociażby w takim dniu jak dzisiejszy.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    --1
    ~ król Staś
    Czwartek, 04.05

    "trójpodział władzy (na ustawodawczą, wnioskodawczą i sądowniczą)" jest podział władzy nigdzie indziej w całej galaktyce nieznany. Pewnie dlatego nie udało się go wdrożyć

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3146979808807