Sobota, 23.11.2024, Imieniny: Adela, Felicyta, Klemens
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

1 Maja Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy

01.05.2017, 07:00:09 Rozmiar tekstu: A A A
1 Maja Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy

Obchodzony 1 Maja Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, przez wielu Polaków traktowany jest po macoszemu. Skojarzenie z poprzednim ustrojem sprawia, że zapominamy często iż święto to nie jest wytworem czasów komunistycznych, a   świętem robotników zapoczątkowanym przez kongres założycielski II Międzynarodówki, obradujący w Paryżu w 1890 roku.

1 maja czczono rocznicę strajku robotników w Chicago, w 1886 roku, brutalnie stłumionego przez policję. Pierwszy raz święto to obchodzono w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji czy Belgii,  już w 1890 roku. Początkowo miało ono postać często nielegalnych demonstracji i strajków, później manifestacje pierwszomajowe zostały uznane i były obchodzone oficjalnie.

W Polsce, pierwsze pochody odbywały się  głównie na terenach zaboru rosyjskiego. Organizował je II Proletariat i Związek Robotników Polskich. Pochody te kończyły się starciami z wojskiem i represją władz carskich. Tradycja świętowania 1 maja trwa w naszym kraju od 1891 roku.  

Później 1 Maja wszedł do tradycji polskiego ruchu socjalistycznego, by w  PRL-u stać się świętem państwowym. Od tego czasu ulicami miast co roku przechodziły pochody pierwszomajowe, które gromadziły niemal wszystkich mieszkańców.

Zakłady pracy, ośrodki kultury, szkoły, zbierały się o wyznaczonej godzinie, by uformować uroczysty orszak, który przechodził wyznaczoną trasą i kończył się po minięciu trybuny honorowej, z  której przechodzący tłum pozdrawiali  najwyżsi rangą dygnitarze partyjni i urzędnicy państwowi.

Za sprawą papieża Piusa XII od 1955 roku1 maja w kościele katolickim obchodzone jest  Święto Józefa Rzemieślnika.  W ten sposób  świeckiemu Świętu Pracy nadano religijne znaczenie, a  Kościół  zwrócić uwagę na pracę ludzką, zarówno w aspekcie wartości chrześcijańskich, jak i społecznych, ogólnoludzkich i narodowych. 

W dobie rosnącego bezrobocia święto to nabiera szczególnego znaczenia. Uświadamia, jak ważne jest posiadanie pracy, która określa nas w społeczeństwie i jak bardzo praca bądź jej brak oddziałuje na każdego z nas. Jak powiedział Joseph Conrad „Tylko praca daje okazję odkryć nam nas samych, pokazać to, czym naprawdę jesteśmy, a nie tylko to, na co wyglądamy.
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +6
    ~ Pracoholik
    Poniedziałek, 01.05

    Nie ma to jak uczcić święto pracy jakas miłą i przyjemną pracą np. w garażu albo na działce.

  2. 2
    +5
    ~ Twój email
    Poniedziałek, 01.05

    Od wydarzeń w Chicago minęło już 131 lat, a powodem demonstracji były między innymi żądania skrócenia czasu pracy gdzie fatalne warunki, niskie płace i praca do dwunastu godzin na dobę były standardem. I chociaż tamte wydarzenia zdają się być tak odległe, to dzisiaj w Elblągu ale także w wielu innych miastach naszego kraju nie tracą na znaczeniu. W dniu dzisiejszym obchodzimy również inne święto, a mianowicie 13 rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Ja jednak odnoszę wrażenie że nasi obywatele już w dniu wstąpienia zostali podzieleni na dwie grupy. Tych pierwszych : wysokich urzędników i pracodawców, czerpiących z tej akcesji korzyści pełnymi garściami, oraz zwykłych szarych obywateli, którzy na ten ich dobrobyt zobowiązani są zapracować.

  3. 3
    +8
    ~ Twój email
    Poniedziałek, 01.05

    Prawa pracownika w Polsce chociaż znacznie nie odbiegają od tych jakie mają zagwarantowane obywatele „Starej Unii”, to jednak egzekwowania ich od pracodawców pozostawia wiele do życzenia. Bezradność Inspekcji Pracy, oraz śmiesznie niskie sankcje dla pracodawców za łamanie praw pracowniczych są zatrważające. Nie dziwią mnie już grube dywany w gabinetach prezesów firm. Po takiej kontroli i ujawnieniu przewinień wobec pracowników otrzymują tak niskie kary finansowe że gdzieś muszą się wytarzać ze śmiechu, bo inaczej by chyba nie wytrzymali !!! Szczególnie można wyróżnić tutaj duże sieci handlowe, gdzie warunki pracy nie należą do tych wzorcowych. Nie trzeba jednak daleko szukać. Największy pracodawca prywatny w naszym mieście,dla ułatwienia, z branży meblowej, też ma wiele brudu za uszami !!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3226511478424