Piątek, 22.11.2024, Imieniny: Cecylia, Jonatan, Stefan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elblążanie ucierpią na zawieszeniu małego ruchu granicznego. Parlamentarzyści i Prezydent Elbląga chcą jego przywrócenia

09.08.2016, 08:30:29 Rozmiar tekstu: A A A
Elblążanie ucierpią na zawieszeniu małego ruchu granicznego. Parlamentarzyści i Prezydent Elbląga chcą jego przywrócenia

Zaniepokojeni przedłużającym się zawieszeniem małego ruchu granicznego Polski z Federacją Rosyjską są już nie tylko mieszkańcy, ale i większość parlamentarzystów z naszego regionu. Także Prezydent Elbląga ma nadzieję na rychłe przywrócenie MRG.

Mały ruch graniczny z Rosją i Ukrainą wstrzymano na początku lipca, jak tłumaczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych, ze względu na organizowane w Polsce: szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz Światowe Dni Młodzieży. Po ich zakończeniu wznowiono MRG tylko na granicy polsko-ukraińskiej. Ten na granicy z Rosją nadal jest zawieszony.

Pod koniec ubiegłego tygodnia w sprawie przywrócenia go interpelowali senator Jerzy Wcisła (Platforma Obywatelska) oraz posłowie: Jerzy Wilk (Prawo i Sprawiedliwość) i Andrzej Kobylarz (Kukiz’15).

Niezrozumiała jest dla mnie sytuacja, gdy wznawia się MRG na granicy z objętą wojną Ukrainą, podczas gdy blokuje się możliwość swobodnego przepływu na granicy z Obwodem Królewieckim. Zwróciłem się do ministra Mariusza Błaszczaka ( Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Administracji) z prośbą o wyjaśnienie powodów, dla których MRG nie został przywrócony. Enigmatyczne tłumaczenia o bezpieczeństwie są kuriozalne, gdy wznawia się ruch na granicy z Ukrainą, gdzie wciąż toczą się walki. Jednocześnie skierowałem interpelację do pani premier Beaty Szydło, aby zwróciła uwagę na duży problem, jaki stanowi wstrzymanie MRG dla regionu elbląskiego

– mówił Andrzej Kobylarz.

Nie da się ukryć, że dla mieszkańców nadgranicznych miejscowości, MRG to szansa na zarobek, który pozwala im utrzymać rodziny. Jednocześnie nie wolno nam zapominać, że na jego funkcjonowaniu zarabiają lokalni przedsiębiorcy np. w Braniewie, czy Elblągu, przekonywał poseł.

W podobnym tonie interpelował, dwukrotnie, senator Wcisła, a wczoraj - zaniepokojony doniesieniami mediów - wystosował oświadczenie do ministra Błaszczaka oraz – wraz z innymi mieszkańcami Warmii i Mazur podpisał petycję w sprawie małego ruchu granicznego wysłaną do Premier Beaty Szydło.

– Wprawdzie nie otrzymałem jeszcze odpowiedzi, ale minister Błaszczak w mediach ustosunkował się do podnoszonego przeze mnie wątku. Poinformował, że przyczynami utrzymywania zawieszenia są: zamknięcie MRG ze strony Rosji w odpowiedzi na polski gest, „pogróżki” ze strony Rosji po szczycie NATO oraz napaść Rosji na Gruzję i Ukrainę. Warto zauważyć, że wśród podanych przez pana ministra przyczyn nie ma ani jednej, która dotyczyłaby problemów związanych z małym ruchem granicznym. Taka wypowiedź może oznaczać tylko jedno. Rząd RP nie zamierza odblokować małego ruchu granicznego – przekonuje Jerzy Wcisła.

Zdaniem senatora i innych parlamentarzystów z naszego regionu, pierwszymi ofiarami takiej decyzji będą mieszkańcy Warmii i Mazur, z których wielu korzystało z dobrodziejstw małego ruchu granicznego.

Jerzy Wcisła zwraca również uwagę na to, że skuteczną politykę z Rosją można prowadzić tylko wespół z naszymi partnerami z Unii Europejskiej i NATO.

– Polska wielokrotnie płaciła za brak tej umiejętności. Widać jednak ministra Błaszczaka rocznicowe refleksje nad losami Powstańców Warszawskich niczego nie uczą. Ani odwetowe ograniczenia gospodarcze, które powodują między innymi marazm w przeładunkach w Porcie Morskim w Elblągu – dodaje senator.

O komentarz w sprawie zawieszenia MRG z Rosją poprosiliśmy również Witolda Wróblewskiego, prezydenta Elbląga.

Mam nadzieję, że rząd zmieni swoje ustalenia i MRG z Rosją zostanie jak najszybciej przywrócony. Jego dalsze wstrzymywanie niesie bardzo negatywne skutki - głównie gospodarcze i turystyczne dla mieszkańców naszego regionu - w tym elblążan, ale również dla wzajemnych kontaktów i relacji, które jako sąsiedzi Obwodu Kaliningradzkiego od wielu lat staramy się budować

– przyznaje prezydent Wróblewski.

- Na ten temat rozmawiałem w ubiegłym tygodniu z Marszałkiem Województwa Gustawem Markiem Brzezinem, który jako przedstawiciel regionu wystosował pytania do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka o przyszłość Małego Ruchu Granicznego – dodaje prezydent. – Jeśli odpowiedzi resortu będą niekorzystne dla mieszkańców naszego regionu z pewnością będziemy podejmowali dalsze interwencje w tej sprawie.
 
 
 


 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%20.0 %80.0


Komentarze do artykułu (25)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +9
    ~ inc
    Wtorek, 09.08

    nie maja przebicia panowie... ale jest pocieszajace bo w koncu bylo widac posla cieslinskiego

  2. 2
    --1
    ~ ja
    Wtorek, 09.08

    Oby się udało! Jak zwykle aktywny Senator, fajnie, że inni też dołączyli, a gdzie pozostali parlamentarzyści????

  3. 3
    +25
    ~ cieciorka
    Wtorek, 09.08

    Brawo wyznawcy pisu! Dobra zmiana nie ma co! Brawo co głosowali na Jureczka jednego i drugiego! Brawo, którzy głosowali na gościa z pomorskiego!

  4. 4
    --42
    ~ Adam
    Wtorek, 09.08

    Nigdy nie rozumiałem intencji wprowadzenia małego ruchu granicznego akurat z Rosją. Widziałem w tym zalegalizowanie przemytu ogromnych ilości paliwa (sławetne karawany tankowców - VW Pasatów), papierosów do Polski oraz wpuszczenie do naszego kraju szerokim strumieniem nie tylko Rosjan robiących zakupy, ale też ich bandziorów, agentów i szumowin ze służb specjalnych. To była jakaś dwuznaczność w polityce międzynarodowej - w stosunku do kraju będącego dla nas największym zagrożeniem. Ktoś powie że Rosjanie przyjeżdzający do Polski edukują się w demokracji, mogą zobaczyć jak można żyć w Europie. Nic bardziej mylnego. Oni są zindoktrynowani putinowską propagandą, albo sparaliżowani strachem.

  5. 5
    +12
    ~ powiec
    Wtorek, 09.08

    To jest pokłosie "nierzadów dyktatorskiego rezimu PIS" przez który elblążanie "strasznie cierpią"! Hańba!!!

  6. 6
    +22
    ~ kek
    Wtorek, 09.08

    Adam, właśnie przez takich jak Ty ten kraj (z naszym województwem na czele) znajduje się obecnie w takim tragicznym i żałosnym położeniu...

  7. 7
    +19
    ~ do Adam
    Wtorek, 09.08

    widac od razu , ze pisze to czlowiek z AKCJI WISLA - o otwarciu MRG na banderowska UKRAINE nawet nie wspomni . PYTAM PIS - kto dal wam zgode na sciagniecie do POLSKI 2 milionow chazarow - bo POLACY NAPEWNO NIE - jeszcze do Adam - DROGA NA UKAINE WOLNA

  8. 8
    +21
    ~ czytelnik
    Wtorek, 09.08

    Kiedyś przez AWS padły w naszym województwie Zakłady Meblowe i Zakłady Mięsne ,Halex i wiele innych firm. teraz PIS myśli że nazbiera na 500+ z akcyzy za paliwo i papierosy. CHORZY LUDZIE - lekarz potrzebny od zaraz. My w naszym regionie będziemy dalej w czarnej du..e. Natomiast ZACHÓD będzie zarabiał na Rosji ,aż będzie trzeszczało. SZKODA TYLKO, ŻE TO MY MIESZKAŃCY PROWINCJI NA TYM CIERPIMY.

  9. 9
    +10
    ~ :))))
    Wtorek, 09.08

    Mściciele w akcji.Brawo.Aby do wyborów.

  10. 10
    +14
    ~ gy
    Wtorek, 09.08

    Adam z czego ty żyjesz ? Z własnej działalności czy może posilasz się publicznymi pieniędzmi bo inaczej wiedziałbyś jakie korzyści przynosi MRG.A to o czym piszesz to chyba znane jest tobie z twojego środowiska

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2883279323578