Piątek, 22.11.2024, Imieniny: Cecylia, Jonatan, Stefan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Pierwsza gwiazdka, siano pod obrusem, dodatkowy talerz. Czy znasz wszystkie bożonarodzeniowe tradycje?

25.12.2015, 07:00:54 Rozmiar tekstu: A A A
Pierwsza gwiazdka, siano pod obrusem, dodatkowy talerz. Czy znasz wszystkie bożonarodzeniowe tradycje?
Fot. Adrian Sajko

Święta Bożego Narodzenia związane są z wieloma tradycjami. Spotykamy się z całą rodziną, wspólnie rozmawiamy, śmiejemy się, wspominamy tych, którzy odeszli. Wigilia świąt Bożego Narodzenia obfituje w przesądy  posiadające niezwykłą moc, zazwyczaj mające swój początek już w dawnych wierzeniach pogańskich. W Polsce Wigilia Bożego Narodzenia jest uznawana za najbardziej wyjątkową noc, z którą związane są ważne dla naszego społeczeństwa świąteczne tradycje -  te do tej pory nam nieznane, jak i znane, które przeżywać możemy z całą rodziną, tym razem z całkowitym ich zrozumieniem.

12 potraw, dodatkowy talerz, opłatek

Czerwony barszcz, pierogi z grzybami czy karp w galarecie - to kilka z dwunastu potraw wigilijnych. Według tradycji każdej z nich należy spróbować, co ma zapewnić dobrobyt i pomyślny nowy rok. Dodatkowy talerz  stawia się  dla przypadkowego gościa - osoby samotnej, która zapuka do naszych drzwi w trakcie wigilijnej wieczerzy. Polską tradycją jest opłatek. Nigdzie poza naszym krajem i niektórymi regionami Litwy nie ma zwyczaju dzielenia się opłatkiem podczas składania życzeń.

- W moim domu, moja rodzina nie wyobraża sobie jedzenia mięsa, czy picia alkoholu. Młodsze osoby z mojej rodziny jeszcze nie rozumieją dokładnie pewnych tradycji. Tradycja ma duży wkład w wychowanie człowieka. Symbolika w naszej ojczyźnie od zawsze odgrywała znaczącą rolę - mówi Dominika. - U mnie w domu zawsze jest więcej niż dwanaście potraw, opłatkiem dzielimy się zawsze, to wyjątkowy moment dla mnie i mojej rodziny, oczywiście wolne miejsce i talerz dla nieznajomego gościa również mamy.

Kolędy

W Polsce znaną tradycją jest śpiewanie kolęd, tj. "Cicha noc", "Wśród nocnej ciszy", "Bóg się rodzi". Jest to moment, kiedy wspólnie z rodziną możemy zaśpiewać, poczuć całkowitą atmosferę świąt.

- Znam wszystkie kolędy od małego, rodzice od zawsze uczyli mnie tekstu kolęd. 24 grudnia wspólnie z całą rodziną śpiewamy i celebrujemy święta - przyznaje Jacek.

Pierwsza gwiazdka

Zgodnie z polską tradycją wigilijną kolację rozpoczynamy, kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. W wielu domach, jednak często pomijana jest ta tradycja.

- Nigdy nie czekałam wraz z rodziną na pierwszą gwiazdkę. Zawsze umawiamy się na konkretną godzinę u mojej cioci albo u nas w domu. Może, kiedy ja będę przygotowywała święta dla rodziny wprowadzę taką tradycję do naszego domu - mówi Sandra.

Siano pod wigilijnym obrusem

Kolejną polską tradycją wigilijną jest wkładanie sianka pod obrus. Symbolizuje ono miejsce narodzin Jezusa. Dawniej  wigilijny stół musiał przykrywać biały obrus, jako symbol czystości Marii.

- Jeżeli chodzi o święta moja rodzina jest bardzo tradycyjna, bardzo lubimy obdarowywać się prezentami oraz potrawy zawsze są tradycyjne. Pod obrusem mamy sianko, a na stole leży jeden przygotowany talerz dla nieznajomego gościa - zaznacza Andrzej.

Nie tylko Polska religia, przestrzega tradycji. W innej kulturze również obowiązuje pasterka, czy wigilijne potrawy na stole. Święta prawosławne są bardzo podobne do naszych, jednak obchodzone są 6 stycznia.

- Obchodzę święta według kalendarza juliańskiego. 6 stycznia - wypada prawosławna Wigilia. Obchody świąt prawosławnych poprzedza 40-dniowy post. Tak, jak w waszej religii dzielimy się opłatkiem - u nas dzielimy się tzw. prosforą. Z reguły na stole obowiązkowo jest kutia. Tak jak wy chodzimy na pasterkę, jednak u nas jest to wieczorne nabożeństwo, które trwa do wczesnego poranku. Jeżeli chodzi o wystawienie w kościele stajenek i innych figur, u nas nie ma takiej tradycji. U nas obowiązują te same kolędy lecz w języku cerkiewno - słowiańskim - wyjaśnia Paweł.

Tradycje od zawsze mają wielki wpływa na przebieg świąt. Dla większości Polaków Wigilii Bożego Narodzenia bez tradycji nie ma.


Karolina Orłowska

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5395300388336