Podczas październikowej sesji RM radni zadecydowali, że tytuł Honorowego Obywatela Elbląga przyznają Jerzemu Julianowi Szewczyńskiemu. Choć w Elblągu się nie urodził, to od 1947 r., kiedy się do niego przeprowadziła, działa na rzecz lokalnej społeczności. Tytuł ten oficjalnie otrzymał podczas miejskiej uroczystości Dnia Niepodległości.
Jerzy Julian Szewczyński, urodził się w 1922 r., ale jego zachowanie, energia do działania i niezwykła pamięć, zaprzeczają metryce. Przypomnijmy, że 28 sierpnia 1939 roku Jerzy Julian Szewczyński zgłosił się na ochotnika do Wojska Polskiego i służył w Korpusie Ochrony Pogranicza. W czasie okupacji sowieckiej i niemieckiej pracował i uczył się w gimnazjum, na tajnych kompletach.
1 września 1943 roku został zaprzysiężony jako żołnierz Armii Krajowej. Otrzymał wtedy pseudonim "Kowal". Rok później rozpoczął naukę w Oficerskiej Szkole Lotniczej. Podczas urlopu we Wrocławiu, w 1946 r., został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. W więzieniu spędził pięć miesięcy.
Bogaty życiorys to nie jedyny powód, dla którego zrodził się pomysł odznaczenia go tytułem Honorowego Obywatela Elbląga. Jerzy Julian Szewczyński jest organizatorem inicjatywy "Opłatek Pojednania", który odbywa się co roku. Udział w nim bierze kilkaset osób, które przyjechały do Elbląga z Kresów Wschodnich. Angażuje się w wiele wydarzeń związanych z nauczaniem o historycznych wydarzeniach ważnych dla historii naszego kraju. Jest prezesem elbląskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa, Wilna, Grodna i Ziemi Wołyńskiej oraz prezesem elbląskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Co zasługuje na szczególną uwagę - za swoją działalność został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Podczas nadania tytułu, które odbyło się wczoraj, na scenie, na Placu Kazimierza Jagiellończyka, Jerzy Julian Szewczyński nie krył wzruszenia. W swoim przemówieniu podziękował za tak wielkie wyróżnienia.
Oprócz prawa do używania tytułu, Jerzemu Julianowi Szewczyńskiemu przysługuje kilka innych przywilejów. Może uczestniczyć w sesjach RM, zarówno tych zwyczajnych, jak i nadzwyczajnych, na prawach gościa, a jego zdjęcie wraz z krótkich życiorysem zawiśnie u boku innych Honorowych Obywateli Elbląga przy wejściu do sali sesyjnej w Urzędzie Miejskim.
Od tej pory będzie mógł bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej, ofert instytucji kulturalno-oświatowych.
Zmienil płeć czy jak?
PIS nagradza ludzi PZPR, ludzie Z tzw.Zelaznej piatki z Zamechu zostają prezesami elblaskiego Związku Armi Krajowej. Mamy rechot historii ciemieżcy dalej rządzą ciemienżonymi. Osoba uznana za kłamce lustracyjnego nagradzana jest przez PIS . Nie rozumiem tego
Co roku były wywieszane na latarniach biało czerwone flagi w Elblągu.Teraz nie ma koło UM są gdzie reszta flag -CO DO olsztyna wywieżliście .Chcecie by mieszkańcy flagi wywieszali a władza to co????
Tyle jest flag jaki jest prezydent miasta!!!!
Gratulacje! A przy okazji: "od tej pory będzie mógł korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej" trochę dziwna informacja. Cały czas wiadomo,że ludzie po 70-ce nie płacą za przejazdy , a może się mylę ?