Czwartek, 14.11.2024, Imieniny: Laura, Emil, Wawrzyniec
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Zobacz, jak Elblągowi nadano prawa miejskie

14.09.2015, 07:00:23 Rozmiar tekstu: A A A
 Zobacz, jak Elblągowi nadano prawa miejskie
Fot. Adrian Sajko

Wczoraj, 13 września, o godz. 17.30 na Placu Katedralnym miała miejsce inscenizacja historyczna  ukazująca nadanie praw miejskich Elblągowi. Była to trzecia lekcja historii, jaką uczestnikom tegorocznego Święta Chleba zapewnili odtwórcy historyczni.

Podczas pierwszego dnia Święta Chleba przez elbląskie Stare Miasto, w wesołym korowodzie, przemaszerowały wojska krzyżackie i pruskie. Ukazano w ten sposób przybycie do Elbląga wyprawy Hermanna von Balk.

Elblążanie z zaciekawieniem obserwowali grupę kilkudziesięciu osób, które w strojach z epoki i uśmiechami na twarzach pozdrawiali zgromadzonych wzdłuż trasy przemarszu elblążan. Ci ostatni uwieczniali barwny pochód fotografując czym kto miał. Największą uwagę przykuwały konie. - One nie używają dezodorantu – usłyszeliśmy od jednego z widzów, który mówił o zapachu zwierząt do zapatrzanego w nie dziecka.

Kolejnego dnia oba wojska przeszły na Wyspę Spichrzów, na miejsce bitwy o osadę elbląską. Następnie odbywała się tam inscenizacja bitwy pomiędzy wojskami Hermana von Balka oraz Prusami.  - Przedstawiliśmy historię od wyprawy świętego Wojciecha na tereny położone nad Jeziorem Drużno, do Grodu Holin, poprzez ataki Prusów na ziemię chełmińską i na Mazowsze, aż do  wyprawy Hermanna von Balk, i aż do zdobycia grodu elbląskiego przez krzyżowców – tłumaczył nam Arkadiusz Dzikowski, mistrz bractwa rycerzy ziemi sztumskiej.

Ostatecznie bitwę  wygrało wojsko Hermanna von Balk.

Prusowie, którzy zdecydowali po przegranej bitwie zostać na tym miejscu, zostali poddanymi Zakonu. Najpierw przyjęli chrzest i zostali przyjęci do społeczności krzyżowców i osadników, a następnie otrzymali przywilej założenia osady elbląskiej

– opowiadał  Arkadiusz Dzikowski.

To właśnie miało miejsce wczoraj, 13 września, na scenie głównej przed Katedrą św. Mikołaja. Tam przedstawiono scenę nadania praw ziemskich Elblągowi. - To bardzo dobry sposób, aby pokazać dzieciom, jak to wszystko kiedyś wyglądało – stwierdziła p. Alicja. - Sama do końca nie wiedziałam, o co chodziło w tej bitwie, teraz nie tylko, że wiem, ale mogę o tym porozmawiać z córką, 7-letnią Anią, która była tu ze mną.

W sumie w inscenizacjach brało udział ok. 70 odtwórców historycznych, którzy przyjechali do Elbląga z różnych stron naszego kraju. - Po raz drugi przyjechaliśmy na zaproszenie Urzędu Miasta – mówił  Arkadiusz Dzikowski. - W zeszłym roku uczestnicy Święta Chleba bardzo miło nas przyjęli, dlatego z chęcią przyjechaliśmy tu ponownie.

Jak odtwórcy historyczni, którzy często bywają na różnego rodzaju jarmarkach, oceniają nasze Święto Chleba?

Bardzo odpowiada nam klimat, jaki tu się tworzy. Wydaje mi się, że w tym roku jest jeszcze więcej ludzi niż w zeszłym. Wystawców też jest bardzo dużo. Jest to dobrze zorganizowane, a okolica jest po prostu piękna. Dla miasta jest to świetna forma promocji

– przyznaje  Arkadiusz Dzikowski.

Reakcje uczestników inscenizacji i tych, którzy skorzystali z szerokiej oferty Jarmarku świadczą, że kolejny raz Elbląg zaprezentował się bardzo dobrze. Miejmy nadzieję, że stanie się to tradycją i za rok odbiory będą, przynajmniej tak samo jak przez ostatnie dni, zadowoleni z miejskiej  imprezy.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z poszczególnych inscenizacji zaprezentowanych przez odtwórców podczas tegorocznej edycji Święta Chleba.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Galeria / Inscenizacja historyczna - Nadanie praw miejskich Elblągowi ( zdjęć 84 )
Dodano: 2015-09-14 |  Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.9963350296021