Obiady z produktów lokalnych w szkole, łąka kwietna w przyszkolnym ogrodzie czy hodowla motyli bądź pszczół, budki lęgowe dla ptaków, uczniowski sklepik ze zdrową żywności - za m. in. te i wiele innych ekologicznych inicjatyw, elbląskie placówki oświatowe uzyskały dziś certyfikaty Zielonej Flagi i tytuły Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej - To ogromny sukces, bo chyba żadne polskie miasto nie ma aż tylu laureatów tego konkursu - mówi Wiesława Kamińska, kierownik Elbląskiego Centrum Edukacji Ekologicznej.
„Zielona Flaga" jest międzynarodowym tytułem, który nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco-Schools, w którym uczestniczy ponad 15 tysięcy szkół z 53 krajów Europy a także Afryki, Ameryki Płd., Azji i Oceanii.
Certyfikaty są przyznawane szkołom na rok szkolny i mają zachęcać do ciągłego doskonalenia i rozwoju inicjatyw ekologicznych w placówkach jak i odnawiania certyfikatu - Dzisiejsze spotkanie to spotkanie najlepszych w działalności ekologicznej w tych szkołach, w których ekologia to codzienność, dla których wszystkie działania ekologiczne to przysłowiowa bułka z masłem. To już drugie takie nasze spotkanie - mówi Iwona Mikulska, dyrektor Departamentu Edukacji UM w Elblągu.
Dziś certyfikaty otrzymały Bursa szkolna nr 4, Przedszkola nr 11, 15 i 29, SP nr 14 i 23, Gimnazja nr 2, 5 i 6 oraz V LO. Zielona flagę przyznaną na 3 lata otrzymały zaś IV LO oraz SP nr 4 i 11.
Tytuł Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej otrzymały szkoły, które w szczególny sposób pobudzały i skupiały aktywność społeczną mieszkańców oraz przez przykład i działanie tworzyły aktywne środowisko wychowawcze dla młodzieży. Te trafiły dziś do Gimnazjum nr 4, SP nr 12, 17, 18 i Specjalnego i Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2, zaś wyróżnienia powędrowały do SP nr 16 i 19 - Coraz więcej szkół w mieście realizuje tzw. ścieżkę ekologiczną, która wspiera dobre, pro-ekologiczne zachowania - mówi Dorota Życzkowska, nauczyciel w SP nr 18 - W tym roku w tych działaniach przyjęto cztery priorytety: zielone tereny przyszkolne, bioróżnorodność; tu możemy np. hodować motyle, pszczoły czy jeże w swoich własnych ogrodach szkolnych, ruch i zdrowe oraz odżywianie. Każda ze szkól realizujących ścieżkę ekologiczną wybiera dwa spośród tych czterech priorytetów i wciela je w życie przez cały rok szkolny.
W związku z przyznaniem tytułów i certyfikatów szkołom gratulował także prezydent miasta, Jerzy Wilk - Doceniam ekologiczny styl życia; kiedyś Elbląg był miastem przemysłowym, brudnym, szarym i smutnym. Cieszy mnie więc to, że poprzez propagowanie zdrowych działań ekologicznych, które realizują m.in elbląskie szkoły i przedszkola, miasto staje się coraz bardziej kolorowe, czystsze i przyjazne mieszkańcom. Aby jeszcze bardziej zaznaczyć w Elblągu pro-ekologiczną ścieżkę, chcielibyśmy w mieście zbudować sieć parków, które będą miejscem wypoczynku dla wszystkich elblążan.
W zeszłym roku 33 elbląskie szkoły otrzymały dofinansowanie w kwocie ok. 40 tys zł na działania związane z szeroko pojętą ekologią - Dlatego namawiam dyrektorów szkól: piszcie projekty, pomożemy zdobyć wam środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - mówi Wiesława Kamińska kierownik Elbląskiego Centrum Edukacji Ekologicznej. - Działania elbląskich szkól w zakresie ekologii zawsze kończą się sukcesem; świadczą o tym dzisiejsze certyfikaty. To ogromny sukces, bo chyba żadne polskie miasto nie ma aż tylu laureatów tego konkursu.
Po wreczeniu certyfikatów i upominków wszyscy udali się w podróż zabytkowym tramwajem 5N 012 na ul. Marymoncką, gdzie odbył sie konkurs wiedzy dla uczniów "Ekologiczny Elbląg".
Nawet si nie chce tego komentować .Dobrze ,że już w listopadzie są wybory .Bo przecież w tej chwili wolna amerykanka - nie ma rządzenia ,brak pracy ,brak pomysłów ,bieda aż piszczy - no i cyrk na konferencji ,której ośmieszono nasze miasto.Hofman wizytówka PIS