W sobotę (30 sierpnia) odbyła się szósta konferencja poświęcona obszarowi Kanału Elbląskiego. Zgromadzeni goście, mieszkańcy Elbląga oraz przedstawiciele z Ukrainy dowiedzieli się bardzo wielu cennych informacji o historii Kanału jak również o prowadzonej inwestycji, która w szybkim tempie zbliża się ku końcowi.
- Dziś odbędzie się konferencja związana z Kanałem Elbląskim, jego historią i walorami. Konferencja ma służyć przede wszystkim promocji Kanału, bo to jest o tyle ważne, że po 150 latach istnienia Kanału przystąpiliśmy do remontu tego szlaku wodnego. Był wstrzymany ruch statków, turyści narzekali. Obecnie informujemy, że w przyszłym roku przewidzieliśmy otwarcie wszystkich obiektów na trasie Kanału Elbląskiego - mówiła przed konferencją Halina Czarnecka, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Dyrektor przedstawiła stan realizacji projektu „Rewitalizacja Kanału Elbląskiego na odcinkach: Jezioro Drużno- Miłomłyn, Miłomłyn- Zalewo, Miłomłyn- Ostróda- Stare Jabłonki”.
Po 150 latach od czasu wybudowania Kanału po raz pierwszy modernizacja rozpoczęła się w 2011 roku, a jej koniec przewidziany jest na grudzień tego roku. Remont przeszły lub przejdą pochylnie: Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie i Całuny oraz cztery śluzy Miłomłyn, Ostróda, Mała Ruś oraz Zielona. Ponadto odmulono oraz umocniono brzegi.
- Przewidujemy, że wszystkie prace remontowe zakończą się w grudniu, a w maju przyszłego roku turyści będą już mogli w pełni korzystać z pochylni oraz całej infrastruktur y- zapewnia dyrektor RZGW w Gdańsku.
Kanał znajduje się na terenie województwa Warmińsko- Mazurskiego, ale również na ternie trzech powiatów: Elbląskiego, Ostródzkiego i Iławskiego. Kanał łączy Zalew Wiślany z Ostródą poprzez Elbląg, aż z Iławą poprzez Ostródę oraz Jezioro Drużno. Jest to zabytek hydrotechniki z XIX wieku o randze międzynarodowej, jednocześnie jest to pomnik historii na mocy rozporządzenia Prezydenta RP z 2011 roku. Są to ważne informacje, ponieważ obecnie prowadzone są starania przez stowarzyszenia o wpisanie Kanału Elbląskiego do rejestru światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to jedyny Kanał na świecie, który funkcjonuje i jest w dobrym stanie.
Projekt nie zostałby wykonany gdyby nie pieniądze z Unii Europejskiej. - Jest to długi odcinek około 150 kilometrowy. Realizujemy na razie I etap z tej perspektywy unijnej - dodaje Halina Czarnecka. - Przygotowanie projektu trwało bardzo długo, bo ponad 3 lata. Jest to bardzo długi proces, ponieważ potrzebne są decyzje środowiskowe, trwa procedura związana z uwarunkowaniami przyrodniczymi i odbywają się konsultacje społeczne. Na ten czas wszystko przebiega zgodnie z planem.
Koszt rewitalizacji wyniesie 115 mln zł i będzie dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu „Innowacyjna Gospodarka”.
Karol Bidziński
Kiedy Elbląg zacznie inwestować w żegluge po kanale-nowe statki i pogoni Ostródę z tymi wrakami.
Widzę że same POjeby i Komuchy sa na tej sali a jak była konferencja na temat kanału zeglugowego [przekopu ]to żadnej mendy nie było -temat zastepczy!!
Przecież to kompromitacja. Kto to organizował? Miasto, Wojewoda? Pusta sala bez jakiejkolwiek lub nędznej informacji.