W czerwcu br. Komisja Europejska zatwierdziła Umowę Partnerstwa, najważniejszy dokument określający strategię inwestowania nowej puli Funduszy Europejskich w naszym kraju. Jakie projekty dofinansuje Unia na kolejne siedem lat? I czy Elbląg ma już gotowy plan i zamierzenia strategiczne do realizacji w latach 2014-2020?
Z budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020 Polska otrzyma 82,5 mld euro w ramach unijnej polityki spójności. Zgodnie z Umową Partnerstwa, fundusze zostaną zainwestowane w te obszary, które w największym stopniu przyczynią się do rozwoju Polski.
Unia nadal będzie wspierała projekty dotyczące szeroko pojętej infrastruktury transportowej: drogowej i kolejowej, ale największy wzrost wydatków dotyczyć będzie innowacyjności i wsparcia przedsiębiorców. Nadal finansowane będą także inwestycje w ochronę środowiska i energetykę. Nowy budżet to również inwestycje w miasta. Wsparcie otrzymają projekty związane z kompleksową rewitalizacją, ekologicznym transportem miejskim czy gospodarką niskoemisyjną.
Czy Elbląg ma już gotowy plan z zamierzeniami strategicznymi do realizacji w kolejnych, siedmiu latach? Jak wskazuje statystyka przedstawiona nam przez Urząd Miejski, taki plan został opracowany i w porównaniu do poprzedniej perspektywy, dzięki której udało się zrealizować 26 dużych projektów, w tej samorząd elbląski planuje starać się o pomoc na wykonanie 17 zadań, głównie dotyczących projektów poprawiających infrastrukturę drogową i komunikacyjną w mieście, projektów społecznych i tych z zakresu innowacyjności i wsparcia przedsiębiorców.
Skorzysta port morski?
O ile w poprzednim budżetowaniu wiele projektów w naszym mieście, które wspierała Unia, związanych było z przebudową elbląskich dróg, o tyle w tym budżetowaniu elbląski samorząd chce się postarać o pieniądze w tej kwestii na trzy duże projekty: realizację długo wyczekiwanej obwodnicy wschodniej miasta, dzięki której udrożnieniu uległoby wiele głównych węzłów komunikacyjnych w naszym mieście, skomunikowanie dzielnicy przemysłowo-mieszkaniowej Zatorze z drogą wojewódzką nr 500 oraz 503 oraz budowę trakcji tramwajowej w ciągu ulic Gen. Grota-Roweckiego, Armii Krajowej i 12 Lutego wraz z zakupem nowych wagonów oraz modernizacją bazy zajezdniowej.
Cieszy fakt, że Miasto z kolejnego budżetowania chce się postarać o finansową pomoc na rozwój elbląskiego portu morskiego i postawić na rozwój transportu wodnego w naszym mieście. Planuje się więc pozyskać pieniądze na budowę bocznicy kolejowej i terminalu nr 2 we wspomnianym porcie oraz budowę obrotnicy dla statków na rzece Elbląg. Przedłużeniu ma także ulec terminal składowo-przeładunkowy wraz z budową nowego nadbrzeża przy ul. Radomskiej. Na rzece Elbląg i Kanale Jagiellońskim planuje się zaś budowę mostów wraz z układem komunikacyjnym. Miasto chce także kontynuować zadanie związane z przebudową zabezpieczenia przeciwpowodziowego lewego brzegu rzeki Elbląg poprzez budowę i przebudowę infrastruktury liniowej.
Z unijnego dofinansowania planuje się także przeprowadzić gruntowna modernizację sieci ciepłowniczej EPEC, w tym sieci przesyłowych, likwidacji grupowych węzłów ciepłowniczych i budowy układów odpylania. Rozbudowie ma ulec także kanalizacja sanitarna w mieście - a to problem niemały, o którym wspominali choćby mieszkańcy elbląskiego Zakanala, na jednym ze spotkań z prezydentem Jerzym Wilkiem.
Miasto chce także postawić na rozwój gospodarki innowacyjnej i wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw. Unijne granty planuje pozyskać się na zagospodarowanie terenów powojskowych przy ulicy Lotniczej na potrzeby przedsiębiorców i rozbudowę Elbląskiego Parku Technologicznego o nowe funkcje biurowe, laboratoryjne i produkcyjne.
Reszta planów oscyluje wokół projektów społecznych. Szanse na unijny grant będzie miał Elbląski Szpital Specjalistyczny z Przychodnią (dawny szpital wojskowy), na budowę nowego bloku operacyjnego. Miasto przygotowuje się także do dużego zadania, jakim ma być rewitalizacja elbląskich parków miejskich: od Parku Planty poprzez: ul. Grota Roweckiego, Plac Konstytucji, Park Traugutta, Park Oliwski, Park Dolinka, ul. Marymoncką do Parku Leśnego Bażantarnia oraz park Modrzewie. Nadal silnie promowana będzie elbląska starówka, a o dofinansowanie unijne planuje się wystąpić na projekt rewitalizacji Wyspy Spichrzów. Przypominamy, że na powyższe została już wybrana koncepcja, trzeba jednak pamiętać o tym, że będzie ona tylko podstawą do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Wyspy Spichrzów, procedowanej przez Departament Urbanistyki i Architektury.
Zgodnie z zapowiedziami, w zamierzeniach strategicznych Miasta, znalazł się również projekt dotyczący dalszej rewitalizacji otwartego kąpieliska miejskiego poprzez budowę centrum sportu i rekreacji - Oprócz wspomnianych projektów, Miasto będzie próbowało pozyskać środki na działania w zakresie zwiększania efektywności energetycznej, m.in. takie jak termomodernizacja połączona z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii (tzw. OZE) czy wymiana oświetlenia ulicznego - dodaje Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy w Biurze Prezydenta Miasta Elbląg.
Wszystko wypali jeśli olsztyn i tamtejsi politycy pozwolą i przestaną zabierać wszystką kasę na mazury i olsztyn.
Najpilniejszą potrzebą dla miasta są nowe tramwaje, i to nie kupowane z Niemiec tylko z Pesy, lub innego krajowego producenta tych pojazdów. Bo Elbląg ma mocno przestarzałe tramwaje, nie licząc 6 z Pesy i 2 mocno używanych z Niemiec :( Wstyd wobec Olsztyna który zamówił same nowe tramwaje, na budowaną 1 linię tramwajową.
O jakie mosty na Kanale Jagiellońskim chodzi ?
artykul na pokrzepienie serc przed wyborami. nie ma wlasnego wkladu to nie bedzie srodkow z UE.
Może info.elbląg podejmie się trudnego zadania. Wywiad z Prezydentem albo Skarbnikiem Miasta o możliwościach finansowania inwestycji UE w świetle postanowień ustawy o finansach publicznych. Jak wyglądają wskaźniki ( prognozy) wynikające z art. 243 ustawy. Również o planie naprawczym na wypadek nadmiernego zadłużenia. Wiedza w tym temacie pozwoli określić ile tych mln zł z UE będzie można dostać. A później można się zastanawiać w co inwestować.
ani słowa o takich drobnostkach jak : 1/ uzbrojenie terenów pod budownictwo jednorodzinne , 2/ miejsca parkingowe 3/ rozbudowa Teatru i Światowidu 4/ obwodnica wschodnia 5/ terkawka 6 / nowe miejsca pracy .7/ połączenie ul. JP. II na Modrzewinie z ul. Fromborską 8 / co dalej z Modrzewiną 9 / zabudowa Centrum Elbląga Kolejność dowolna .
A może lepiej na nowe miejsca pracy !!!!!
może pani M. z departamentu edukacji pozyska środki na szkoły, skoro studia robiła ;)