Wtorek, 26.11.2024, Imieniny: Konrad, Leonard, Sylwester
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Liczba pogryzień przez psy wzrasta. Zobacz, gdzie możesz szukać pomocy

19.08.2014, 10:17:55 Rozmiar tekstu: A A A
 Liczba pogryzień przez psy wzrasta. Zobacz, gdzie możesz szukać pomocy
Zdjęcie stanowi ilustrację do artykułu (fot. arch. red.)

Straż Miejska przypomina o obowiązkach osób posiadających psy, jakie nakłada na nie Ustawa z dnia 13. 09. 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Uchwała Nr XXVIII/814/2014 Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 6 marca 2014 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Elbląg.

Do obowiązków osób utrzymujących psy należy:

- zachowanie należytych środków ostrożności przez prowadzenie psa wyłącznie na smyczy, a psa agresywnego również w kagańcu. Zwolnienie psa ze smyczy jest dozwolone jedynie w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi oraz pod warunkiem, że pies ma założony kaganiec i opiekun psa zachowuje pełną kontrolę nad zachowaniem psa;
- nie wyprowadzanie psa na place zabaw;
- nie pozostawianie psa bez opieki w miejscach, gdzie istnieje prawdopodobieństwo spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa lub uciążliwości dla ludzi;
- nie dopuszczenie do zanieczyszczenia przez psa pomieszczeń służących do wspólnego użytku, wejść budynków, chodników, jezdni, alejek parkowych oraz zagospodarowanych zieleńców. Zanieczyszczenia spowodowane przez psa należy niezwłocznie usunąć;
- należy zabezpieczyć psa trzymanego na terenie nieruchomości przed wydostaniem się na zewnątrz lub stworzeniem jakiegokolwiek zagrożenia. Wskazane jest umieszczenie na ogrodzeniu tabliczki informującej o obecności psa;
- dbanie o stan zdrowia psa i zapewnienie mu odpowiedniej opieki weterynaryjnej, co zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób;
- Obowiązkowe jest coroczne szczepienie psa przeciwko wściekliźnie, o czym mówi art. 85 ust. 1a. USTAWY z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt  „Kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie, a w przypadku wprowadzenia obowiązku ochronnego szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie – od tego obowiązku – podlega karze grzywny”;zapewnienie psu takich warunków bytowania, które nie powodują uciążliwości dla otoczenia na przykład poprzez hałas, zanieczyszczenie otoczenia, wydzielanie przykrych zapachów.

W pierwszej połowie 2014 r. Straż Miejska  odnotowała 9 interwencji stwierdzając pogryzienia człowieka przez psa. Z tego do sądu skierowano dwa wnioski o ukaranie. Niestety z naszych statystyk wynika, że liczba pogryzień przez psy w stosunku do całego 2013 r., gdzie odnotowano ich 5, wzrasta.

Pogryzienie człowieka przez psa:

Poszkodowany – powinien zgłosić się do jednego z wymienionych poniżej, działających całodobowo punktów:

1. Poradnia Chirurgiczna lub Izba Przyjęć przy szpitalu ul. Żeromskiego 22;

2. Poradnia Chirurgiczna lub Pogotowie Chirurgiczne przy szpitalu ul. Królewiecka 146;

3. Poradnia Chirurgiczna lub Izba Przyjęć przy szpitalu wojskowym ul. Komeńskiego 35.

Po udzieleniu niezbędnej, bezpłatnej pomocy medycznej lekarz wystawi osobie pogryzionej skierowanie do Poradni Chorób Odzwierzęcych i Pasożytniczych przy szpitalu ul. Żeromskiego 22, gdzie po przeprowadzeniu wywiadu z osobą pogryzioną, podjęta zostanie decyzja, czy zachodzi konieczność wykonania szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienie jest bezpłatne.

Właściciel psa – ma obowiązek niezwłocznego doprowadzenia psa na obserwacje, od tego może zależeć zdrowie i życie osoby pogryzionej. Obserwacje są bezbolesne dla zwierzęcia i polegają na doprowadzeniu go na badania w dniach określonych przez lekarza weterynarii. Obserwacje prowadzone są we wszystkich lecznicach dla zwierząt.

Psy biegające luzem, zanieczyszczające teren i nie sprzątanie po swoich pupilach to w dalszym ciągu śmierdzący i uciążliwy problem naszego miasta. Straż Miejska już w 2014 r. podejmowała 53 interwencje w sprawie nie zachowania należytych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, o czym mówi art. 77 kw. ”Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany” oraz interwencje dotyczące zanieczyszczeń spowodowanych przez psy.

Straż Miejska otrzymuje również od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Elblągu informacje dotyczące pogryzień człowieka przez zwierzęta i ściśle z nim współpracuje, wyjaśniając okoliczności tych zdarzeń.

 

Karolina Wiercińska
Straż Miejska w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +14
    ~ kolo
    Wtorek, 19.08

    a dlaczego jak się dzwoni do Straży Miejskiej że po podwórku biegają bezpańskie psy i że są agresywne to zawsze słychać tylko jedną odpowiedz "to nie należy do naszych obowiązków ".

  2. 2
    +1
    ~ stefan
    Wtorek, 19.08

    zabrakło środka usypiającego ?

  3. 3
    +13
    ~ ewerew
    Wtorek, 19.08

    zawsze właściciel wolno biegającego psa odpowiada głupim tekstem że on tylko biega i nie gryzie!!!!!

  4. 4
    +11
    ~ Niedopilnowane psiątka
    Wtorek, 19.08

    jak takie wypuszczone z domu mikusie, pikusie, rokusie, maksiusie, i innej nazwy i maści psy biegają bez właściciela to potem są problemy. Widać to na osiedlach: od Zawady po drugi koniec miasta. Kierowcom też przeszkadzają.

  5. 5
    +6
    ~ rada
    Wtorek, 19.08

    Włascicielom na szyję założyć obroże i smycz i to jedyne wyjscie.

  6. 6
    +3
    ~ zez
    Wtorek, 19.08

    przepisy sobie ,a życie sobie , nie widzialem policji ,czy straży karającej wlaścicieli amstafow ,czy pittbuli, że są bez kagańca , a nawet bez smyczy / nieuleczalny przypadak na Starówce /, tak samo jak wybiorczo kara się kierowców . Niestety większość mundurowych chce bezkonfliktowo doczołgać się do emerytury po 15 latach i łatwiej o to spisując pol godziny babcię na Gwiezdnej , niż zwrócić uwagę paru dresom.

  7. 7
    0
    ~ giova
    Środa, 20.08

    W Polsce jest duży odsetek bezpańskich psów, kotów. Widać to szczególnie na wsi i w malych miasteczkach. Problem ten jest od wielu lt nierozwiązany. Po drugie powinna być ustawa w przypadku psów ras agresywnych. Powinien być w polskich warunkach zakaz handlu i posiadania przez ludzi psów agresywnych. Całkowity.

  8. 8
    0
    ~ cyklon B
    Czwartek, 21.08

    po ostatniej akcji z luźno biegającym pieskiem po ulicach chodzę z gazem... zagazuję każdego kundla, który podejdzie do mnie drąc japę....

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2011561393738