W kwietniu minęły trzy lata od kiedy na elbląskiej Modrzewinie powstał Elbląski Park Technologiczny. Rocznice jak zawsze zachęcają do podsumowań. O tym, jaką drogę przeszedł obiekt od 2011 roku i dokąd zmierza Park rozmawiano dziś (16 maja), na konferencji prasowej w EPT - Od początku konsekwentnie realizujemy cel EPT jako miejsca spotkań nauki i biznesu - mówi Paweł Lulewicz, dyrektor placówki.
Powstanie w naszym mieście w kwietniu 2011 roku EPT w 85 proc. sfinansowała Unia Europejska. Miasto otrzymując tak ogromne wsparcie na budowę obiektu zobowiązało się oddać te środki w formie różnego rodzaju usług, które będą udzielane w ramach wsparcia przez kolejne 20 lat.
Elbląski Park Technologiczny to budynek, w którym na zasadach preferencyjnych stawek czynszów, dzierżawione są pomieszczenia oraz prowadzone badania. - Pierwotne założenia wskazywały, że w ciągu pięciu lat EPT powinno zasiedlić 21 podmiotów. My przez trzy lata działaliśmy na tyle skutecznie, że na dzień dzisiejszy Park dzierżawi powierzchnie biurowe i laboratoryjne 26. przedsiębiorcom. Cały czas więc rozrastamy się adaptując powierzchnie, które są niezagospodarowane po to, żeby kolejne firmy mogły korzystać z tej infrastruktury - tłumaczy dyr. Lulewicz.
W poprzednim roku w EPT zorganizowanych zostało około 100 wydarzeń tj. konferencje, szkolenia, pokazy i seminaria. Park realizował także projekt finansowany z funduszy zewnętrznych dzięki, czemu już 10 firm uzyskało wsparcie, w celu rozwiązania konkretnych problemów technologicznych - Posiadamy laboratorium z własną kadrą naukową oraz działający Inkubator z interesującą ofertą dla młodych przedsiębiorców – dodaje Paweł Lulewicz. - Coraz większą popularnością cieszy się także Akademia Młodego Odkrywcy z mobilnym laboratorium, którym jeździmy do przedszkoli i szkół i organizujemy pokazy badawcze i naukowe dla uczniów. W EPT odbywają się także praktyki i zajęcia dla studentów.
Po trzech latach działalności EPT jedna z firm, która rozwijała się w Parku postanowiła rozpocząć własną inwestycję, która jest obecnie w fazie realizacji. Firma Acoustics - norweski producent elementów na platformy wiertnicze, buduje na Modrzewinie fabrykę, w której w pierwszym etapie pracę znajdzie kilkunastu elbląskich spawaczy, monterów czy inżynierów - Życzyłbym sobie, żebyśmy rocznie, chociaż jedną taką firmę w Parku rozwinęli i spowodowali, że z sukcesem będą się one rozwijały - mówi dyr. Lulewicz.
Akredytacja - potrzebna jak woda na pustyni
Podczas konferencji głos zabrał również dr Wojciech Chwiałkowski, kierownik Laboratorium Zaawansowanych Analiz Środowiskowych, które w przyszłości ma stanowić drugie, obok dzierżawy, główne źródło dochodów w EPT. Laboratorium od zeszłego roku przechodzi przyspieszony proces pozyskania akredytacji na badanie wód i ścieków. Dzięki nim zyska możliwość wykonywania certyfikowanych badań na potrzeby przedsiębiorców - W październiku 2014 roku będziemy już oczekiwać oceny od audytorów z Polskiego Centrum Akredytacji, która odbędzie się u nas, w EPT. Proces pozyskania akredytacji trwa niestety długo; złożony na początku 2014 roku wniosek potrzebuje 10. miesięcy po to, by urzędnicy PCA uznali, że spełniamy wszystkie warunki: np. odpowiednie procedury badawcze, czy niezbędny do badań sprzęt. - tłumaczy dr Chwiałkowski.
Według harmonogramu, PCA zakłada że akredytację LZAŚ otrzyma 14 lutego 2015r. - Wiem, że audytorzy PCA są obecnie na etapie weryfikacji naszej dokumentacji. Potem nastąpi etap najważniejszy, czyli wizytacja akredytatorów w naszym laboratorium i sprawdzenie na miejscu, jak w ich oczach wyglądamy podczas wykonywania badań - tłumaczy dr Chwiałkowski.
Laboratorium zupełnie oddzielnie prowadzi także działalność badawczą, w zakresie pomiaru hałasu turbin wiatrowych - Pozyskaliśmy także zlecenie na wykonanie badań w zakresie energii odnawialnej, z odpadów komunalnych. Projekt potrwa do końca 2015 roku - dodaje dr. Chwiałkowski. Mimo braku akredytacji trafiają do nas badania i jest to dla nas wielki sukces i wyróżnienie - dodaje dyr. Lulewicz
Do procesu akredytacji przez LZAŚ zgłoszonych zostało 60 metodyk badawczych. Po przyznaniu akredytacji laboratorium stanie się trzecim akredytowanym laboratorium w Elbląskim Parku Technologicznym. W ramach Centrum Badawczego funkcjonują już dwa akredytowane podmioty – firma Metrotest (badania materiałowe i wzorcowanie) oraz EnviChem (badania w środowisku pracy).
Zapoznaj się z EPT
A każdego, kto szerzej będzie chciał zapoznać się z działalnością EPT, zapraszamy już w tę niedzielę, 18 maja, na Rodzinny Pikniki Nauki i Techniki - W godzinach od 10 do 16 przygotowaliśmy dla naszych gości moc atrakcji: drzwi Otwarte Elbląskiego Parku Technologicznego, zwiedzanie i pokazy laboratoriów: 3D, drewna, metalu, pracowni hydrostrumieniowej, prezentacje lokatorów Parku, a także zawody Duathlon – Biegiem i Rowerem po Modrzewinie zakończone loteria fantową - wymienia Maja Żołędziewska, specjalista ds. promocji i organizacji w EPT. - Odwiedzą nas również naukowcy z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, którzy zaprezentują wystawę z 15 eksponatami. Będą symulator jazdy 3d, sandbot i garnet, noktowizory, alkogogle i wiele, wiele innych atrakcji. (szczegółowe informacje: tutaj).
W tym dniu zostaną także uruchomione połączenia autobusowe z Placu Słowiańskiego do Elbląskiego Parku Technologicznego. Pierwszy kurs na Modrzewinę wyjedzie o godz. 9:45, kolejne co godzinę.
Tyle było obietnic jakie to obiekty nie miały być wybudowane na Modrzewinie???A jak jest to widzimy kasa idzie na olsztyn tam budują park technologiczny a w Elblągu karykatura aż wstyd.DUŻE MIAST A GNOJONE.
Jeszcze się dziwię, że nie powstał w Parku Technologiczny Klaster wszystkich Elbląskich Klastrów. To byłby dopiero sukces nad sukcesy godny powiadomienia całej Polski o tym fakcie.
A kto i kiedy obiecał , że w Elblągu będzie cud ? A tym bardziej , dlaczego miałby się on ziścić w Elbląskim Parku Technologicznym . Bo przecież wszem wiadomo , że i Salomon nie naleje z pustego . Pozorne ruchy i pozorne działanie instytucji która miała zadziwiać i zachwycać nie powinny nikogo mądrego dziwić . Bo tylko ludzie o prawdziwej i rzetelnej wiedzy są zdolni do kierowania czymś takim ,co w swoim założeniu jest przyszłościowe i nietuzinkowe . To miejsce pracy dla ludzi o niespożytej energii i takich samych możliwościach intelektualnych . Niestety , Ci ostatni nie rodzą się na kamieniach i w przyrodzie w stanie wolnym nie występują zbyt gromadnie . Wynajmowanie pomieszczeń , czynienie z Parku obiektu na wskroś muzealnego to droga do nikąd . Trzeba mądrych zarządzających i tyle .
EPT jest całkiem fajnym miejscem na organizację szkoleń, imprez , położony w dobrym miejscu chociaż dojazd środkami lokomocji możliwy jest tylko 18 maja! pokazówka na siłę, no cóż coś trzeba robić dla mydlenia oczu, jakie to smutne:-(
a co oni tam badają - próbki moczu? laboratorium czego? jakaś pomyłka chyba!
EPT miejsce spotkań nauki i biznesu, problem w tym, że Elblągu nie ma ani nauki ani biznesu, póki co Modrzewina to miejsce spotkań ekshibicjonisty i spacerowiczek
Ja tam, nikomu niczego nie zazdroszczę, ale jak bym wziął kija to te darmozjady by dzeluwy pogubili. ***za w stołki i jak te pijawki ssia z podatków naszych ile się da.
Ile kasy miasto dołożyło do tego biznesu? 6 milionów i wszystko w temacie!
czytam te komentarze i nie mam złudzeń. Elbląg to miasto malkontentów. Nie wiem czy piszący te komentarze byli kiedykolwiek w Parku, jeśli nie to mają okazję. Ale i tak będą marudzić. A może wiedzą lepiej jak zarządzać tą instytucją? Niech podpowiedzą, niech ruszą głową. Paweł gratulacje za pomysł za niedzielę, nie przejmuj się i zachęcaj rodziców z małymi dziećmi do jak najczęstszych odwiedzin. Może te maluchy pokonają to malkontenctwo.
Jaki jest cel i po co stworzono Parki technologiczne ? Bo chyba nie po to aby zastąpiły stare cyrki ? I nie po to, aby pokazywać w nich jakieś doświadczenia z chemii czy fizyki . Od tego są szkoły lub Centrum Kopernik . Jeśli komuś się zarzuca , że jest malkontentem to trzeba wiedzieć co znaczy to słowo . Wymaganie lub oczekiwanie jakiś wskazówek lub pomysłów co do kierunkowości działania placówki , to chyba żart . I to , Paweł zachęcaj rodziców z małymi dziećmi do najczęstszych odwiedzin ..... To dopiero dyletanctwo czystej wody .