Inauguracja jubileuszu 777-lecia Elbląga to także premiera nowej gry miejskiej typu gąska „Elbląska historia”. W podziemiach Ratusza Staromiejskiego, w piątek (11 kwietnia), zgromadzili się najmłodsi wraz z rodzicami, by zgłębić tajniki tej ciekawej planszówki.
- Każda edukacja, również ta historyczna, najlepiej przebiega, gdy wspiera ją doświadczenie lub zabawa – tłumaczy Hanna Laska-Kleinszmidt, dyrektor Biura Prezydenta Miasta Urzędu Miejskiego. - Dlatego powstała gra planszowa „Elbląska historia” oparta na regułach i układzie gry typu „gąska”, popularnej „planszówce” powstałej w XVI wieku we Florencji.
Pomysłodawcą i autorem gry jest Piotr Adamczyk, pracownik Muzeum Archeologiczno-Historycznego, prywatnie - pasjonat i badacz gier – Tworząc tę grę zastanawialiśmy się głównie, jak najmłodszym elblążanom przedstawić w pigułce bogatą historię naszego miasta – mówi Piotr Adamczyk. - Nie jest ona trudna; mogą w nią grać maksymalnie cztery osoby. Mamy więc do dyspozycji cztery pionki i dwie kostki. Na 63 polach przedstawione zostały najważniejsze wydarzenia z historii miasta. Gracz przemierzając planszę przy okazji poznaje historię Elbląga, o której może szerzej poczytać w załączonej instrukcji.
Każde z pól posiada opis, niektóre z nich to pola specjalne, nakazujące graczowi wykonanie dodatkowych czynności - Grę zaczynamy prawie od prehistorii, gdy na naszych terenach pojawił się lud Gotów. Potem przechodzimy do pierwszej wzmianki o rzece Elbląg, przez Wikingów, Prusów i Krzyżaków - wymienia Piotr Adamczyk.
Jakie jeszcze wydarzenia z historii Elbląga znalazły się na planszy? To m.in. otrzymanie przez Elbląg praw miejskich, bitwa pod Grunwaldem, złote lata Hanzy, wydarzenia związane z reformacją Lutra, „potop” szwedzki, wielka powódź na Żuławach, rozkwit przemysłowy miasta w XIX wieku, czasy obu wojen i zagłada miasta w 1945, wydarzenia grudniowe, powstanie województwa elbląskiego - Grę zamyka wizyta Jana Pawła II w Elblągu w 1999 roku. Finiszem jest współczesność. A przyszłość Elbląga jaka będzie, zależy od mieszkańców – uśmiecha się Piotr Adamczyk.
W piątek do gry zasiadły cztery drużyny: zwycięzca każdej z nich wziął na końcu udział w turnieju Mistrzów. Do wygrania oprócz pucharów były także puzzle z wizerunkiem naszego miasta. Zaś już od poniedziałku planszówka „Elbląska historia” będzie dostępna w sprzedaży za 19,87 zł. Przygotowanych zostało 1000 egzemplarzy gry.
Piotr Adamczyk zdradza zaś, ze ma już pomysł na kolejną grę związaną z Elblągiem, ale dla graczy starszych – Jest ona w fazie projektowania. Być może światło dziennie ujrzy jeszcze w tym roku – zapowiada pracownik MA-H.