Wtorek, 26.11.2024, Imieniny: Konrad, Leonard, Sylwester
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Miliony euro do podziału dla Elbląga i okolicznych gmin

09.04.2014, 13:44:05 Rozmiar tekstu: A A A
Miliony euro do podziału dla Elbląga i okolicznych gmin
Fot. arch. redakcji

Prawie 37 milionów euro - tyle pieniędzy zarezerwowanych zostało dla Elbląga i okolicznych gmin w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Dzisiaj w Ratuszu Staromiejskim prezydent Elbląga Jerzy Wilk oraz przedstawiciele gmin podpisali uroczyście porozumienie o powołaniu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w ramach Elbląskiego Obszaru Funkcjonalnego.

- Pieniądze które otrzymamy chcielibyśmy przeznaczyć oczywiście na inwestycje drogowe, ale także na tworzenie poradni specjalistycznych oraz poprawę dostępności do bazy szpitalnej w zakresie dziedzin deficytowych takich jak opieka długoterminowa, opieka geriatryczna, rehabilitacja. Dlatego chcielibyśmy w szpitalu specjalistycznym, byłym wojskowym zbudować blok operacyjny w ramach tych środków, zaś w Szpitalu Miejskim stworzyć oddział Geriatrii i Pulmonologii.

Środki otrzyma też Szpital Wojewódzki - mówił dziś prezydent Elbląga Jerzy Wilk. - Będziemy stawiąc także na poprawę jakości kształcenia w szkołach i placówkach oświatowych prowadzących kształcenie ogólne i specjalne, w tym niezbędne będzie doposażenie bazy dydaktycznej i naukowej. Skupimy się także na rozwoju przestrzeni publicznych, a co za tym idzie podniesienie atrakcyjności społecznej oraz nadawanie walorów funkcjonalnych i estetycznych tym przestrzeniom z uwzględnieniem ich regionalnej tożsamości - dodał prezydent Jerzy Wilk.

Porozumienie podpisali:

1.    Gmina Miasto Elbląg: Jerzy Wilk – Prezydent, Zbigniew Pater – Skarbnik      

2.    Gmina Elbląg: Genowefa Kwoczek - Wójt, Wioletta Kotkowska – Skarbnik,

3.    Gmina Milejewo: Ryszard Janusz – Wójt, Anna Kiejdo – Skarbnik

4.    Gmina Młynary: Ryszard Zając – Burmistrz, Lilla Kiljańska

5.    Gmina Tolkmicko: Andrzej Lemanowicz – Burmistrz, Renata Katarzyna Mrugała – Skarbnik,

6.    Powiat Elbląski: Sławomir Jezierski – Starosta, Maciej Romanowski – Wicestarosta.

Czym jest ZIT?

Nowy okres programowania budżetu unijnego dla Polski na lata 2014-2020 zakłada wprowadzenie nowego narzędzia wspierającego rozwój terytorialny, jakim są Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT). Ideą ZIT jest jak najlepsza współpraca samorządów na rzecz maksymalnego wykorzystania wspólnego potencjału i rozwiązywania problemów.

Przy pomocy tego instrumentu, partnerstwa jednostek samorządu terytorialnego miast i obszarów powiązanych z nimi funkcjonalnie (miasto i samorządy znajdujące się w jego oddziaływaniu) mogą realizować wspólne przedsięwzięcia, łączące działania finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego.

Obszar ZIT dla miejskiego obszaru funkcjonalnego (MOF) Elbląga obejmuje swoim zakresem:

Gminę Miasto Elbląg, Gminę Elbląg, Gminę Milejewo, Gminę Młynary, Gminę Tolkmicko oraz dodatkowo Powiat Elbląski (w obszarze gmin: Gminy Elbląg, Gminy Milejewo, Gminy Młynary, Gminy Tolkmicko).

W zakresie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla miejskiego obszaru funkcjonalnego Elbląga liderem będzie samorząd Miasta Elbląga.

Jakie projekty mają szansę na dofinansowanie?

Ideą ZIT jest współpraca samorządów na rzecz maksymalnego wykorzystania wspólnych atutów  i rozwiązywania problemów. Dlatego dofinansowane projekty nie będą mogły być oderwanymi od siebie, punktowymi inwestycjami. Przedsięwzięcia muszą być:

- zintegrowane i służące kompleksowemu rozwiązywaniu problemów miasta i jego obszaru funkcjonalnego;

- powiązane z rdzeniem MOF (muszą rozwiązywać problemy generowane przez miasto-rdzeń zarówno na jego terenie, jak i na obszarze całego MOF);

- znaczące dla całego obszaru realizacji ZIT (rezultaty projektu powinny być przedmiotem zainteresowania wszystkich/większości gmin należących do Związku ZIT/wchodzących w skład MOF).

Osi priorytetowe RPO Warmia i Mazury 2014-2020 i typy przedsięwzięć dla Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych miejskiego obszaru funkcjonalnego Elbląga:

W ramach Europejskiego Funduszu Społecznego:

1. Oś 2. Kadry dla gospodarki, Działanie 2.1 Jakość i dostępność edukacji, Poddziałanie 2.1.1 Jakość i dostępność edukacji w ZIT

Typ przedsięwzięć:

-    poprawa jakości kształcenia w szkołach/placówkach oświatowych prowadzących kształcenie ogólne i specjalne (w tym niezbędne doposażenie bazy dydaktycznej i naukowej).

2. Oś 2. Kadry dla gospodarki, Działanie 2.2 Doskonalenie kwalifikacji kadr.

Typ przedsięwzięć:

-    programy współpracy szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe

z otoczeniem społeczno-gospodarczym (pracodawcami/ organizacjami pracodawców, instytucjami rynku pracy oraz uczelniami wyższymi).

W ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego:

1. Oś 6. Infrastruktura transportowa, Działanie 6.1 Infrastruktura drogowa, Poddziałanie 6.1.1 Infrastruktura drogowa w obszarach ZIT.

Typ przedsięwzięć:

-    budowa, przebudowa dróg w obszarach funkcjonalnych Olsztyna, Elbląga i Ełku.

2. Oś 7. Obszary wymagające rewitalizacji, Działanie 7.1 Rewitalizacja na obszarach ZIT.

Typ przedsięwzięć:

- rozwój przestrzeni publicznych – przedsięwzięcia ukierunkowane na podniesienie atrakcyjności społecznej oraz nadawanie walorów funkcjonalnych i estetycznych tym przestrzeniom z uwzględnieniem ich regionalnej tożsamości.

3. Oś 8. Dostęp do wysokiej jakości usług, Działanie 8.1 Inwestycje w infrastrukturę zdrowotną i socjalną.

Typ przedsięwzięć:


-    tworzenie poradni specjalistycznych oraz poprawa dostępności do bazy szpitalnej w zakresie dziedzin deficytowych (np. opieka długoterminowa, opieka geriatryczna, rehabilitacja)

Biuro ds. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych

Z dniem 03 kwietnia br. zostało utworzone Biuro ds. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Urzędzie Miejskim w Elblągu. Najważniejsze zadania Biura:

-    Koordynacja działań w zakresie projektów realizowanych w formule Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych miejskiego  obszaru funkcjonalnego Elbląga,

-    Przygotowanie, monitoring i aktualizacja Strategii Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Elbląga oraz Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych MOF Elbląga,

- Obsługa merytoryczna i administracyjna Związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych MOF Elbląg.

 

UM Elbląg

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +3
    ~ nemo
    Środa, 09.04

    będą mieli co przepier#@$ ... np. rynek w Tolkmicku... potrzebny jak świni skrzydła....

  2. 2
    +3
    ~ znaffca
    Środa, 09.04

    Rynek w tolkmcku ma pelnic tylko role parkinku dla turystów korzystajacych ze statku dla krynicy, ale o tym oficjalnie sie nie mówi...

  3. 3
    +6
    ~ Concordia na 100%
    Środa, 09.04

    Spoko! 37 baniek Euro dla Elbląga. Rewelacja! Moge się założyć o drugie tyle, że za te pieniądze nie zostanie wybudowany tunel tudzież wiadukt na zatorze. Gdzie te pianiedze znikna? Nigdy sie nie dowiemy.

  4. 4
    +1
    ~ chcemy w Elblągu nie w olsztynie
    Środa, 09.04

    Dlaczego nie ma nic na temat kiedy skończą się wycieczki do olsztyna by się leczyć bo w Elblągu brak wszystkich oddziałów pomimo że jest szpital wojewódzki???? i inne.

  5. 5
    0
    ~ wiechu z tolkmicka.
    Środa, 09.04

    Tolkmicko postara się o zagospodarowanie przyznanych śródkow sposób godny.

  6. 6
    0
    ~ Rysio
    Środa, 09.04

    A czy jest jakaś Oś dotycząca termomodernizacji zaniedbanej Zawady.

  7. 7
    0
    ~ pampi - ZAWADA
    Środa, 09.04

    "A czy jest jakaś Oś dotycząca termomodernizacji zaniedbanej Zawady". Jest , spokojnie.

  8. 8
    0
    ~ do pampi
    Środa, 09.04

    Skąd posiadłaś taka wiedzę . Napisz cos blizej.

  9. 9
    --3
    ~ pampi - ZAWADA
    Środa, 09.04

    " Skąd posiadłaś taka wiedzę " Termomodernizacja, powinna się rozpocząć od 2015 r . Szerszy zakres na budynkach , niż dotychczas. Oczywiście, zapewne będzie to decyzja mieszkańców poszczególnych nieruchomości. Należało by rozpocząć od budynków , które tracą najwięcej ciepła, przez co , są na nich dość wysokie czynsze. Czas to zmienić . Tyle, w tym temacie, bo nie lubię, chwalić dnia przed zachodem słońca. Taką, wyznaję dewizę. Mimo czasów zakłamania , mamienia ludzi , są osoby , którym zależy na dobru innych . Co, jest wbrew pozorom, dość trudnym zadaniem w czasach "zdziczałego kapitalizmu" ( apolityczny p - pi )

  10. 10
    +2
    ~ @pampi-zawada
    Czwartek, 10.04

    Czyli na fundusze unijne dla całej Zawady nie ma co liczyć.Pozostaje finansowanie z funduszy własnych jak robią to wspólnoty.Ale jak się poczyta dane finansowe SM (na jej stronie internetowej) zwracając uwagę na wielkość zgromadzonych aktualnie środków na funduszu remontowym to jasnym się staje że nie będzie więcej docieplania budynków bo nie ma na to odłożonych żadnych pieniędzy Od 6 czy 7 lat istnieje obowiązek prowadzenia przez SM osobnych kont dla budynków.Żaden z nich nie ma na koncie więcej niż 1 roczne wpłaty.A co z wpłatami z pozostałych 6 lat.Wyparowały ? Poszły na wysokie pensje i nagrody dla najczęściej zbędnych i nic nie robiących pracowników etatowych którzy mamią spółdzielców ,że co oni przejedzą da im Unia .Już od 2015 . A z artykułu wynika ,że na to akurat nie da.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2909760475159