Wtorek, 26.11.2024, Imieniny: Konrad, Leonard, Sylwester
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Będą ratować żuławskie podcienie

20.03.2014, 15:03:28 Rozmiar tekstu: A A A
Będą ratować żuławskie podcienie
fot. Adrian Sajko

Centrum Spotkań Europejskich Światowid oraz  Stowarzyszenie „Jantar” z Elbląga startuje z kolejnym ciekawym projektem. Tym razem szczególną ochroną pragnie się objąć przepiękną architekturę wiejską Żuław, a konkretnie zabytkowe domy podcieniowe.

Celem projektu „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych” jest przede wszystkim zwrócenie uwagi opinii publicznej na bardzo zły stan okazałych zabytkowych domów podcieniowych - najciekawszych obiektów unikatowego krajobrazu wsi Żuław Wiślanych. Resztki architektury regionalnej popadają w ruinę i wymagają podjęcia pilnych działań: skutecznej ochrony i konserwacji. Potrzeba w tej sprawie zaangażowania lokalnych społeczności i nowych pomysłów.

Na Żuławach zachowało się kilkadziesiąt domów podcieniowych. Pochodzą głównie z XVIII i XIX wieku. Dlaczego na Żuławach są tak wyjątkowe? - Tutaj powstawały te, które określane są jako "pałacowe" - ogromne molochy dochodzące nawet do 800 m. powierzchni, strojne i z bogatym wyposażeniem - tłumaczy Marek Opitz, prezes stowarzyszenia Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego - Klub Nowodworski. - A trzeba pamiętać, ze te tereny zamieszkiwali chłopi, nie szlachta, czy ziemscy magnaci (...) podcień na Żuławach idealnie sprawdzał się także do przechowywania ziarna na siew. Domy podcieniowe najczęściej powstawały z bali drewnianych z centralną częścią i z kominem z cegieł w kuchni.

Z roku na rok, na terenie Żuław domów podcieniowych ubywa; popadają w ruinę, są rozbierane, przebudowywane. W większości zamieszkują je także ludzie niezamożni, którzy nie są w stanie w odpowiedni sposób zatroszczyć się o zabytki, dbać o bieżące utrzymanie, niezbędne naprawy czy  konserwację.

Stąd pomysł na program "S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych”, który zakłada udokumentowanie i zaprezentowanie szerokiemu gronu osób stanu zachowania architektury wiejskiej Żuław - Utrwalimy w formie filmowej i cyfrowej dla przyszłych pokoleń najciekawsze zabytkowe domy podcieniowe - ulegające destrukcji, charakterystyczne budownictwo Żuław oraz udostępnimy je współczesnym mieszkańcom regionu i internautom - mówi Agnieszka Jarzębska, koordynator projektu. - Podejmiemy też działania na rzecz ochrony i popularyzacji tego dziedzictwa.

Powstanie więc cyfrowa dokumentacja 10. wybranych domów podcieniowych: najbardziej wartościowych i zagrożonych destrukcją, a także cykl filmów dokumentalnych, wydawnictwo, scenariusze lekcji dla szkół: podstawowej, gimnazjum i ponadgimnazjalnej. Mieszkańcy zabytków, samorządowcy, pracownicy sektorów: kultury, pozarządowego i nauczyciele wezmą udział w spotkaniach i dyskusjach o ochronie i konserwacji architektury regionalnej oraz promocji i edukacji w tej dziedzinie; dzieci i młodzież poznają domy podcieniowe, architekturę żuławską i jej kontekst kulturowy.

Na Żuławach pozostało ok. kilkadziesiąt domów podcieniowych; z tego zaledwie kilkanaście jest objętych opieką.


 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +9
    ~ stek obietnic
    Czwartek, 20.03

    Światowid miał być rozbudowywany zapomniał ten Pan ze zdjecia???NIE WIERZYMY WAM!!!!!!!

  2. 2
    +3
    ~ ja
    Czwartek, 20.03

    Kolejny pomysł na wyciągnięcie kasy..

  3. 3
    +4
    ~ beta
    Czwartek, 20.03

    To jest jakiś chory pomysł! Zamiast wesprzeć właścicieli w ratowaniu tych zabytków to będzie się dokumentowało to, co na naszych oczach obraca się wniwecz. Tytuł projektu powinien brzmieć - jak zarobić na ruinach?

  4. 4
    +3
    ~ znów PO obiecuje
    Czwartek, 20.03

    Gdzie aquapark,stadion w Elblągu ??????????????

  5. 5
    +1
    ~ sks
    Czwartek, 20.03

    taką dokumentację ma konserwator zabytków, nie ma potrzeby powielania czegoś co już istnieje, /dokumentacja/ no chyba aby wyrwać kasę...

  6. 6
    +3
    ~ Mandragora
    Czwartek, 20.03

    Menonickie domy podcieniowe to wielka sprawa, ale nie wierzę aby się ktoś tymi wspaniałymi pamiątkami pracowitych ludzi przejmował. chcaesz zniszczyć naród.....zniszcz jego historię!!!!!!!!!!!!!!

  7. 7
    0
    ~ czas POsprzątać
    Czwartek, 20.03

    Ale beka. Ja uratowałem kąpielisko przy Spacerowej, które zamknął Nowaczyk. Mam zdjęcia, mogę pokazać.

  8. 8
    +2
    ~ inc
    Piątek, 21.03

    grunt ze kasa na projekt będzie heheh/// a wlascicielom i tak to chleba nie da...w wielu przypadkach takie domy ginal od pozarow...oczywiście nie przypadkowych///ogarniajcie wlasny burdel projekty piszcie na sprawy które daja ludziom chleb satysfakcje

  9. 9
    +3
    ~ redakcja eŚwiatowid
    Piątek, 21.03

    Projekty kulturalne czasem dotykają bardzo trudnych tematów. Ten jest jednym z nich. Czasy dla zabytków nigdy nie były łatwe, powoli budujemy społeczeństwo obywatelskie. Dorastamy też do wspólnej odpowiedzialności za zabytki. Nie da się jej zbudować bez rzetelnej wiedzy, edukacji, spotkań różnych grup osób na neutralnym gruncie. Chcemy ludziom z Żuław stworzyć okazję do rozmowy. Chcemy też udokumentować obecny stan domów, pokazać problemy i dobre praktyki, bo takie też są - chcemy stworzyć filmy aby promować ten temat, również nie unikając trudnych kwestii. Światowid nie ma milionów do rozdania właścicielom, ale tych milionów nie ma nikt "do dania" do ręki, ot tak. Żeby pojawiły się pieniądze, były wydawane z sensem, musi zmienić się mentalność, podejście do zabytków nas wszystkich

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2234120368958