W niedzielę (2 marca) o godz. 5.15, po ciężkiej chorobie, zmarł Andrzej Minkiewicz, wieloletni działacz sportowy, dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny. Z mediami związany był od ponad 50 lat. Przez długie lata pracował także w elbląskim Zamechu. Wielokrotnie nagradzany za swoją działalność na rzecz miasta, jego społeczności, a także lokalnego sportu. Miał 71 lat.
Andrzej Minkiewicz urodził się 29 października 1943 roku w Wilnie, natomiast w maju 1946 roku, wraz z bliskimi przybył do Elbląga. Tu, w 1962 roku, ukończył Technikum Mechaniczne. Po maturze zdał celująco egzaminy na Politechnikę Gdańską, ale z powodu poważnej choroby ojca zdecydował się na pracę w Zamechu i studia wieczorowe na Politechnice Warszawskiej. Już jako absolwent Wydziału Technologicznego Politechniki Warszawskiej, został skierowany przez dyrekcję Zamechu na studia podyplomowe w zakresie metaloznawstwa na Politechnikę Szczecińską, a zawodowo pracował w Biurze Głównego Metaloznawcy Zamechu. W zakładzie otrzymał awans na szefa Branżowego Ośrodka Informacji Naukowo – Technicznej. Przez Centralny Ośrodek Informacji Technicznej w Warszawie został skierowany na studia podyplomowe w zakresie informacji naukowo – technicznej na Uniwersytecie Łomonosowa w Moskwie.
Niemal w tym samym czasie rozpoczęła się Jego przygoda dziennikarska i współpraca z mediami. Obszerne fragmenty stażowego sprawozdania Andrzeja Minkiewicza w październiku 1963 r. opublikował „Głos Wybrzeża”, a redakcja zaproponowała Mu współpracę. Swoimi publikacjami zasilał również tworzoną od podstaw gazetę zakładową „Głos Zamechu”, której został redaktorem naczelnym. Gazetę zakładową najpierw przekształcił z dwutygodnika na dekadówkę, a następnie na tygodnik. Od roku 1981 był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Współtworzył i współredagował audycje Radiowej Agencji Młodych w zakładowej rozgłośni. W Zakładowym Domu Kultury Zamechu założył od podstaw teatr publicystyki ADHEZ, z którym wystawił trzy własne spektakle.
W 1967 roku związał się dziennikarsko na wiele lat z redakcją „Dziennika Bałtyckiego” i jej elbląskim oddziałem. Był także korespondentem ogólnopolskiej prasy sportowej warszawskiego „Przeglądu Sportowego”, katowickiego „Sportu” i krakowskiego „Tempa”. Intensywnie współpracował z redakcjami „Głos Zamechu”, „Głos Pracy”, „Ilustrowany Kurier Polski”, specjalistycznymi pismami technicznymi. Rok później wygrał konkurs na najlepszą relację z pochodu 1 Majowego na żywo w Radio Gdańsk, po czym został elbląskim współpracownikiem rozgłośni. Przez osiem lat tematyką sportową zasilał „Tydzień w Elblągu”, pracował w Telewizji Elbląskiej, gdzie redagował cykliczny program „Spotkania ze sportem” i codzienne wiadomości sportowe. W latach 1999 - 2013 współpracował z redakcją sportową Radia Olsztyn. W tym czasie relacjonował na żywo mecze piłki nożnej i piłki ręcznej, przekazywał relacje także z innych wydarzeń sportowych w mieście.
Sportowe wydarzenia w mieście stały się głównym tematem Jego publikacji i działalności. Wraz z olimpijką Heleną Pilejczyk i Januszem Pająkiem ze Szkolnego Związku Sportowego założył Komitet Olimpijski Powiśla, Warmii i Żuław. Angażował się także w życie sportowe Elbląga, był jednym ze współzałożycieli klubów EB Start i KSW Tygrys. Ukończył kurs sprawozdawców i komentatorów sportowych Centrum Kultury Fizycznej i Sportu w Spale i Warszawie. Tym samym uzyskał uprawnienia do spikerki na masowych imprezach sportowych, a także piłki nożnej, ręcznej i boksu. Pracował społecznie w Okręgowym Związku Piłki Nożnej w Elblągu, organizował w „Dzienniku Bałtyckim” doroczne plebiscyty na 10 najlepszych sportowców województwa elbląskiego. To zaangażowanie doceniły władze miejskie i wojewódzkie. Czterokrotnie, od wojewody elbląskiego, otrzymał nagrodę „Dziennikarza sportowego roku”, Polski Związek Piłki Nożnej przyznał Mu Złotą Odznakę PZPN, a Polski Komitet Olimpijski uhonorował najpierw srebrnym, a później złotym medalami PKOl. W roku 1983 otrzymał państwowe odznaczenie Srebrny Krzyż Zasługi. W 2001 roku otrzymał podczas dorocznej gali nagrodę prezydenta Elbląga w dziale sport i turystyka – czyli elbląskiego Oscara.
W ostatnich latach współpracował z internetowymi mediami. Był samodzielnym redaktorem internetowej strony Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji i autorem wszystkich informacji o wydarzeniach oraz wynikach uzyskiwanych w masowej kulturze fizycznej i rekreacji, jakie ukazywały się w lokalnych mediach. Pełnił także społecznie obowiązki rzecznika prasowego ESK Nestora, którego był założycielem. W październiku 2013 roku minęło 50 lat Jego drugiej, po inżynierskiej, ale stawianej na równi pasji, jaką było dziennikarstwo. Niestety, w 2014 roku, choroba nie pozwoliła mu kontynuować tej pasji.
Andrzej Minkiewicz zmarł 2 marca, po ciężkiej chorobie serca. Osierocił żonę, dwóch synów, dwie wnuczki i dwóch wnuków. O miejscu i terminie pogrzebu, rodzina poinformuje w najbliższym czasie.
MOSiR
[*]
Wielka strata ,żegnaj ANDRZEJU .
Andrzeju... żegnaj. Żal nie pozwala więcej napisać...
[*]
..to takie przykre....
śp pana Andrzeja Minkiewicza zapamiętam jako spokojnego człowieka który zawsze po Wiadomościach elbląskich prowadził Wiadomości sportowe. Niech spoczywa w pokoju [*] i wyraz współczucia dla rodziny Chciałbym się redakcji info.elblag spytać czy śp Andrzej Minkiewicz był dziadkiem znanej byłej elbląskiej tancerki Jantar Alicji Minkiewicz ???? Proszę o odp.
Niech Pańska dusza spoczywa w spokoju
["]["]["]
["]["]["]
To był Wielki Człowiek, Pokój Jego Duszy .