W styczniu mieszkańcy Elbląga głosowali nad dwiema koncepcjami zagospodarowania skweru usytuowanego przy katedrze św. Mikołaja. Wersja „historyczna” 29. głosami pokonała wersję „zieloną”. W głosowaniu wzięło udział 197. osób. Jednak żadna z koncepcji nie uzyskała pozytywnej opinii Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, koniecznej przy inwestycjach realizowanych na zabytkowym obszarze Starego Miasta. Dlatego firma Arkon Atelier opracowała nowe założenia, która zostały już zaakceptowane.
Zalecenia konserwatorskie przede wszystkim
Warto przypomnieć, że w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego teren przy katedrze przeznaczony jest pod przyszłą zabudowę, dlatego należy założyć odwracalność funkcji projektowanego obecnie skweru. Zaproponowane w projektach „pracownie rzemieślnicze” z powiększonymi przedmiotami, jak i odtworzenie wykopalisk archeologicznych w miejscu, gdzie zachowały się oryginalne relikty archeologiczne nie jest zgodne z prawdą historyczną i nie ma uzasadnienia. Skwer jako przestrzeń publiczna powinien być wypełniony zielenią, z dopuszczeniem fontanny posadzkowej, z miejscami do odpoczynku, z możliwością wprowadzenia funkcji edukacyjnych za pomocą interaktywnej tablicy, ale z uwagi na historyczny charakter – bez uatrakcyjniania tego terenu na siłę.
Skwer to nie plac
Co istotne, potocznie przyjęta nazwa plac katedralny jest błędna, ponieważ sugeruje historyczne istnienie takiego placu. W tym miejscu Starego Miasta była niegdyś zwarta zabudowa i dlatego, do czasu powstania nowych budynków, miejsce to powinno być nazywane skwerem przy katedrze.
Nowy projekt, czyli głosy mieszkańców inspirują
Wyniki sondy przeprowadzonej wśród mieszkańców były pomocne przy opracowywaniu nowej koncepcji zagospodarowania obszaru pomiędzy katedrą św. Mikołaja oraz ulicami Mostową, Wodną i Rybacką. W swym założeniu skwer nadal pełnić będzie funkcje wypoczynkowe i spacerowe. Bliżej katedry będzie on „wyciszony”, pojawią się tam ławki. Skwer zostanie ożywiony w środkowej części i w stronę ulicy Wodnej. Głównymi atrakcjami tego terenu będą: fontanna usytuowana w centralnej części placu, gra planszowa - wycieczka po starówce Elbląga oraz tablica interaktywna wyposażona w minimum pięć programów tematycznych związanych z historią Elbląga. Ostatnią z propozycji, która może się pojawić na skwerze jest nowa forma przestrzenna.
Termin wykonania robót związanych z utworzeniem skweru zaplanowano na 30 czerwca 2014 r.
NOWA KONCEPCJA ZAGOSPODAROWANIA SKWERU PRZY KATEDRZE - zobacz
Rewitalizacja placu katedralnego oraz wieży katedry św. Mikołaja w Elblągu współfinansowana jest ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury na lata 2007-2013.
UM Elbląg
co za kmiot miejscowy wymyślił kompletny brak zabudowy w miejscu tylko do tego przeznaczonym - to jakiś myk z pogranicza absurdu - jakby żywcem podany w latach pięćdziesiątych
a kto normalny kupiłby mieszkanie lub lokal usługowy w takim miejscu skoro nie ma jak tam dojechać autem i gdzie go zostawić? W dzisiejszych czasach społeczeństwo jest tak leniwe, że pod same drzwi najchętniej by podjechało. Poza tym stoją lokale wolne, na sprzedasz w innych miejscach na Starym Mieście więc budowanie kolejnych "pustostanów" mija się z celem. No i pierw powinno się dokończyć to co się zaczęło (Między Kowalską a Wieżową, róg na Wigilijnej) a dopiero budować nowe. Reasumując ten plan zagospodarowania nie jest zły, chociaż jeszcze lepszy byłby parking by "wiara" mogła pod same drzwi kościoła podjechać i wrzucać na tace, a nie stawać na trawnikach i w miejscach niedozwolonych
W pierwszej kolejności badania archeologiczne.Nie gospodarnie jest wydać około 4 mln zł na przykrycie fundamentów jakimś tam utwardzonym placem.Teren należy podzielić wg starej zabudowy i wystawić na sprzedaż w formie przetargu.
Dobre miejsce na duży parking.
LEPIEJ, dużo lepiej. Wniosek: na poziomie miejskiego zamówienia firma odwaliła chałturkę, bo wiedziała że jej poziom uzyska akceptację miejskich urzędników w Elblągu. A ci z kolei postanowili zaasekurować się opinią mieszkańców, dając pod publiczne głosowanie dwie wersje kiczowatych placów. Na szczęście w tym przypadku głos decydujący należał do instancji wojewódzkiej, czyli WUOZ , który aczkolwiek w Olsztynie, kierował się nie partykularyzmem lecz profesjonalnym i wykształconym estetycznie stosunkiem do zabytku, który potraktowano z szacunkiem jako dziedzictwo ogólnoludzkiej kultury materialnej. Szkoda, że innych fragmentów przebudowywanego Elbląga nie nadzorują jakieś wyższe służby. Może nie byłoby kiczowato zbudowanych ulic w rodzaju 12 Lutego albo logo w kształcie żołtej kupy?
łądne!!!!
a więc parkur dla kościołowych i kompletny brak kumitetu wojewódzkiego - a tak kiedyś było dobrze no i słusznie
Dlaczego cały czas jakiś pseudowizjoner imponuje nam substytut starówki? Komu do ciężkiej cholery tak bardzo zależy na tym, by wyglądała ona jak zbiór przypadkowych pomysłów oderwanych od historycznych wzorców? Czy ktoś pytał Elblążan o zdanie? Co to ma być? Dyktatura domorosłych urbanistów? Ja się nie zgadzam!
Miało być imputuje, nie "imponuje".
Głupota , a nie masz budowa ? Oferma . np. kiedy KFC ? to wcale to w dupie .