Ważnym punktem najbliższej sesji Rady Miejskiej będą rezolucje dotyczące nadania nowego Statutu Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej - Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Elblągu. Z placówki przy Żeromskiego zniknie bowiem kilka poradni - min. osteoporozy i patologii ciąży. W nowy Statut zostaną za to wpisane inne komórki organizacyjne - Jeszcze niedawno szpital miejski miał być placówką Matki i Dziecka, a likwidowana jest poradnia patologii ciąży? - pytała dziś radna Małgorzata Adamowicz (PO), podczas posiedzenia Komisji Zdrowia.
Zmiany, które mają zafunkcjonować w szpitalu miejskim wyjaśniała dziś dyrektor placówki, Wiesława Lech - Aktualny Statut odzwierciedla stan rzeczywisty szpitala. Nasze propozycje są takie, by wykreślić z niego te komórki, które absolutnie nie funkcjonują i wiemy, że nie będą działały, natomiast chcemy wpisać te, które są i działają, a do tej pory nie były wpisane w Statut, bo nie było takiej potrzeby - tłumaczy Wiesława Lech. - Chodzi np. o pracownię spirometryczną, EEG i szkołę rodzenia.
Te trzy komórki powstały w momencie, gdy szpital realizował tzw. program norweski - I kiedy wykonywały usługi w ramach programu, te nie musiały być wpisane w Statut szpitala. Po realizacji wspomnianego programu, w momencie, gdy pracownie te wykonują już usługi na zewnątrz i pobierają za to opłaty, pojawia się wymóg umieszczenia ich w Statucie - wyjaśnia dyr. Lech.
Ze Statutu szpitala znikają za to - i niejako kończą swoje funkcjonowanie - poradnie: ginekologiczna dla dziewcząt, patologii ciąży, hepatologiczna, osteoporozy oraz sklep medyczny - Uważamy, że powinny one zostać wykreślone, ponieważ nigdy nie będą one funkcjonowały i nie będą finansowane przez NFZ i są tzw. martwymi zapisami w obecnym Statucie - tłumaczy Wiesława Lech. - Sklep medyczny także nie powstanie, ponieważ nie mamy zapotrzebowania na tego typu jednostkę, poza tym w szpitalu nie ma na niego miejsca.
O powyższe zmiany dopytywali się radni na dzisiejszej Komisji Zdrowia - Czy w ogóle pozostałe szpitale w Elblągu mają w swojej ofercie te poradnie, które znikają ze szpitala miejskiego? - dopytywała radna Halina Sałata (PiS) - Patologia ciąży jest w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, a poradnia ginekologiczna dla dziewcząt nie istnieje od lat w naszym mieście i nie prowadzi jej żaden szpital - mówi Wiesława Lech. - Zaś poradnia hepatologiczna współgra z poradnią chorób zakaźnych, która niejako dubluje jej zadania.
Zapisy prawne wykluczają także możliwość funkcjonowania poradni osteoporozy - Ta może działać tylko przy poradni ortopedycznej. Taką wprawdzie posiadamy, ale od lat jest ona NZOZ-em i nie jest poradnią szpitalną - dodaje Lech.
Radna Małgorzata Adamowicz (PO) pytała zaś o samą poradnię patologii ciąży - Ta jest likwidowana, a jeszcze niedawno szpital miejski miał być Szpitalem Matki i Dziecka - My w ogóle nie przystąpiliśmy do kontraktowania tej poradni z NFZ, ponieważ nie ma w ogóle takiej usługi w szpitalu - odpowiada dyr. Lech.
Stanowisko-widmo
To jednak nie koniec zmian, które wprowadza się w Statucie szpitala. Oprócz likwidacji wspomnianych poradni, kasacji ma ulec stanowisko Zastępcy Dyrektora ds. Ekonomiczno-Finansowyc - To stanowisko nigdy u nas nie funkcjonowało, było wpisane w Statut w momencie, kiedy była idea tworzenia spółki ze szpitala, ale ponieważ plany te nie doszły do skutku, na chwilę obecną nie ma takiej potrzeby, by ten zapis utrzymywać - mówi Wiesława Lech.
Przypomnijmy: Stanowiska Zastępcy Dyrektora ds. Ekonomiczno – Finansowych utworzono w wyniku głosowania radnych, w czerwcu 2012 roku. Miało ono na celu poprawić organizację pracy w zakresie spraw ekonomiczno – finansowych szpitala. To posunięcie było w owym czasie szeroko komentowane, przez m.in. Związki Zawodowe działające na terenie szpitala miejskiego, które wskazywały na nierozwagę w sposobie tworzenia takiego stanowiska, skoro szpital miał być przekształcony w Spółkę Prawa Handlowego. - Takie stanowisko generowałoby tylko dodatkowe koszty, a wszelkie sprawy w kwestii finansów szpitala i tak prowadzi Główna Księgowa z moim nadzorem - dodaje Wiesława Lech.
a co z poradnią wróżb Pani Dyrektor ??
W olsztynie budują od nowa szpital po szpitalu a dlaczego tego nie robi się w Elblągu.A miały być dwa równorzędne miasta????Elbląg i olsztyn .KOMU TEN KIT???Zbudujcie jeden nowy obiekt by Elblążanie tu na miejscu mogli sie leczyć bez wycieczek do olsztyna.
No i następny minus panie Wilk. Tylko likwidacja?, kto raz się z tym zjawiskiem spotka tego to fatum nie opuści. Szkoda Elbląga.
jak jest dotychczasowa droga zawodowa pani dyrektor ? czekamy na kogoś ,kto bedzie potrafił wykorzystać potencjał tego dużego obiektu i pracujących tam fachowców .a także postawi się osłabiającym tę placówkę dzialaniom Dyr. Gelert .Szpital Miejski musi pozostać , ale czemu 95 % dotacji spływa do Wojewódzkiego .To nierówna walka Teraz czas na ruch prezydenta Wilka i spólki . Prezydentowanie , to nie tyko przecinanie wstęg i manifestacje patriotyczne .ale także trudne , męskie decyzje na wysokim poziomie merytorycznym i walka o kazde miejsce pracy i prestiż miasta.
Stefan nic dodać , nic ująć . Oby się spełniło to co napisałeś ! Mądre słowa . Nie mniej nie byłbym sobą , gdybym nie czytając tekst artykułu i np . " Ważnym punktem... sesji Rady Miejskiej będą rezolucje dotyczące nadania nowego STATUTU " . No cóż jestem w POsiadaniu nijakiej " Odezwy " , która była roznoszona po " ZAWADZIE " , też jest o STATUCIE i o ewentualnych zmianach pod którymi mieszkańcy się podpisywali, ponoć setkami , takie słuchy chodzą. Tyle , że tekst jest tak przemyślnie skonstruowany , że można do niego DOPIĄĆ dziesiątki np: projektów uchwał . popartych np: przez niewielką GRUPKĘ , wystarczy 10 . Mogą być np; te SAME OSOBY. I co ?? A no to , ze z ludźmi o czym innym ROZMAWIALIŚMY a co innego PRZEPYCHAMY " , system, jak za KOMUNY , czyżby jednak jeszcze STOSOWANY ?
Pamiętajcie że rządzą nami dalej żydo-komuchy i dążą do wynarodowienia Polaków!!!!Oni tu tylko mieszkają i władają naszą mową to są anty-polacy!!!
Szpital miejski to schronisko dla miernot kierowniczych typu Grocka....
Poprzednia Pani dyrektor była pełna pomysłów na udźwignięcie szpitala i chciała go zreorganizować. Pokazała że tym szpitalem można dobrze zarządzać zmniejszając długi pozostawione przez Panią Lech. Niestety musiała zniknąć ze szpitala. Za to obecna zaczęła od likwidacji poradni i ponownego mnożenia długów. A może szpitalowi przydało by się stanowisko Zastępcy Dyrektora ds. Ekonomiczno Finansowych bo Pani Dyrektor razem z Panią księgową puszczą nasz szpital z dymem . Tak na prawdę to konkretnego pomysłu na ratowanie szpitala nie mają żadnego. Potrafią tylko mnożyć i powiększać jego długi.Tak więc stanowisko zastępcy byłoby uzasadnione.A gdzie w tym wszystkim obiecane podwyżki?
Nowy , stary Dyrektor Szpitala , Wiesława Lech świetnie spełnia funkcję jego likwidatora . Choć liczę ,że tak się nie stanie i prezydent Wilk na to nie pozwoli .