Czy w Elblągu zabraknie miejsc na wieczny spoczynek? Wiosną 2013 roku Referat Planowania Przestrzennego w Departamencie Urbanistyki i Architektury UM w Elblągu pracował nad zmianami Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Elbląga, w którym miała się znaleźć ewentualna koncepcja kolejnego cmentarza, który mógłby powstać na terenie naszego miasta. Opracowania tego dokumentu możemy się jednak spodziewać dopiero w połowie przyszłego roku. Tymczasem zaczyna brakować miejsc do pochówku na elbląskich nekropoliach. W związku z tym Miasto zadecydowało o kolejnej rozbudowie cmentarza Dębica.
W budżecie miasta na obecny rok przewidziano 200 tys. zł na wykonanie koncepcji budowy cmentarza komunalnego. Sugerowało to więc powstanie całkowicie nowej nekropolii w naszym mieście. O plany i usytuowanie nowego cmentarza i jego przewidywaną powierzchnię pytaliśmy wtedy biuro prasowe Urzędu Miejskiego. Okazało się jednak, że koncepcja ta jest na razie w powijakach. Najpierw bowiem musi powstać opracowanie zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy miasta Elbląg, które ma określić w sposób ogólny politykę przestrzenną i lokalne zasady zagospodarowania terenów miejskich - Dopiero po dokonaniu odpowiednich analiz określona zostanie lokalizacja pod rozbudowę cmentarza komunalnego - informowało biuro prasowe UM w Elblągu.
Wielkiego wyboru przy pochówku swoich bliskich, elblążanie jak na razie nie mają. Dwa cmentarze komunalne w Elblągu - Agrykola i Dębica - to główne miejsca wiecznego spoczynku elblążan. Z roku na rok coraz mocniej zarysowuje się jednak problem braku miejsc na tych nekropoliach. Na powstałym w 1946 roku cmentarzu komunalnych "Agrykola" od lat nie wydziela sie nowych kwater. Cmentarz jest obiektem zamkniętym, a pochówki odbywają się tu jedynie w miejscach z odzysku - takich, z których rodzina zabrała swoich zmarłych, chowając ich na innych cmentarzach. Takich przypadków jest jednak niewiele.
Nowych miejsc na Agrykola nie ma, jeśli nie liczyć tzw. dochówków, i zajętego już zresztą, pasa ziemi przyległego do parkingu od strony ulicy Kościuszki.
Dlatego od wielu lat coraz więcej terenów zielonych leżących w okolicach Parku Leśnego Bażantarnia, przeznacza się pod cmentarz Dębica. Nekropolia powstała w 1974 roku i szacuje się, że pochowano tu ponad 30 tys. zmarłych, a obszar cmentarza z roku na rok powiększa się. 8 lat temu oddano tu do użytku pierwsze dwa segmenty kolumbarium, czym zapoczątkowano w Elblągu nową formę chowania osób zmarłych. Sukcesywnie, od 2005 roku, cmentarz ulega też ciągłej rozbudowie, która jest etapowana i przyjęta w wieloletnim planie aż do 2020 roku. Na ten cel w przeciągu 15 lat elbląski magistrat ma zamiar wydać prawie 14 mln zł.
Kolejny etap rozbudowy cmentarza "Dębica" właśnie się rozpoczyna. Miasto w tej sprawie ogłosiło już przetarg. Nekropolia rozszerzy się o kolejne tereny znajdujące sie nieopodal nowego Domu Pogrzebowego. Na zakres prac ma się tu złożyć mechaniczne karczowanie drzew oraz pni, wykopy w gruncie, wywóz urobku oraz plantowanie terenu. Prace na cmentarzu mają potrwać 30 dni od momentu udzielenia zamówienia przez Urząd Miejski.
W tym chylącym się ku upadkowi mieście jest to najlepiej rokująca inwestycja.
jestem inwestorem z branży pogrzebowej i chcialbym zainwestować w Elblagu, myslałem o terenach EPT, czy miasto przekaże mi kilka działem na wybudowanie akładu pogrzebowego, krematorium oraz zalożenie cmentarza, biznes pogrzebowy wedle wszystkich danych demograficznych bardzo zakwitnie w Elblagu
a moze by tak zaczac palic?
Do autora: pisząc artykóły również w mediach elektronicznych należy wiedzieć co się pisze i o czym się pisze. Może autor artykółu zechce wyjaśnić gdzie znajduje się park leśny "Bażantarnia". Bo z tego co wiem przy parku leśnym "Bażantarnia" póki co jeszcze cmentarza nikt nie urządził. Pozdrawiam
Kuz....wwa w Eblagu tylko temat cmentarze i emeryci jakby nie było innych wazniejszych problemow ..............................
terenów wokół miasta bez liku , ale najlatwiej uparcie rozszerzać istniejacy już cmentarz.
Krematorium rozwiąże sprawę. Dlaczego w Gdańsku można a tu w Elblągu zawsze sztuczne problemy. Za Radę Miasta i Prezydenta zawsze Elblążanie muszą myśleć ??